Wydanie decyzji o legalizacji urządzenia wodnego
Ogólny opis
Wydanie decyzji o legalizacji urządzenia wodnego
Opis skrócony
- Organem właściwym do wydania decyzji o legalizacji urządzenia wodnego jest starosta (prezydent miasta).
- Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne, jeżeli wykonane urządzenie wodne nie narusza przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisów, zgodnie z którymi przy projektowaniu, wykonywaniu oraz utrzymywaniu urządzeń wodnych należy kierować się zasadą zrównoważonego rozwoju, a w szczególności zachowaniem dobrego stanu wód i charakterystycznych dla nich biocenoz, potrzebą zachowania istniejącej rzeźby terenu oraz biologicznych stosunków w środowisku wodnym i na terenach podmokłych - organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego, po przedłożeniu przez właściciela tego urządzenia wymaganych dokumentów, może wydać decyzję o legalizacji urządzenia, ustalając jednocześnie, w drodze postanowienia, wysokość opłaty legalizacyjnej, wynoszącą 10-krotność opłaty skarbowej za wydanie pozwolenia wodnoprawnego.
Wymagane dokumenty
- Wniosek o wydanie decyzji o legalizacji urządzenia wodnego.
- Operat wodnoprawny sporządzony zgodnie z wymogami art. 132 ustawy Prawo wodne lub projekt urządzeń wodnych odpowiadający wymaganiom operatu wodnoprawnego w 2 egzemplarzach.
- Decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzja o warunkach zabudowy, jeżeli jest ona wymagana, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Opis prowadzenia zamierzonej działalności sporządzony w języku nietechnicznym.
- Dowód wniesienia opłaty.
- Pełnomocnictwo w przypadku ustanowienia pełnomocnika wraz z dowodem uiszczenia stosownej opłaty.
Odbiorca usługi
Obywatel, Przedsiębiorca, Instytucja
Termin załatwienia sprawy
Sprawa załatwiana jest niezwłocznie nie później niż w ciągu miesiąca od dnia złożenia kompletnego wniosku (do tego terminu nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu). W przypadku spraw szczególnie skomplikowanych termin może ulec wydłużeniu do 2 miesięcy.
Dodatkowe informacje
Odwołanie wnosi się do właściwego Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem organu, który ją wydał. O zachowaniu terminu decyduje data złożenia odwołania w Urzędzie lub data jego nadania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Wniesienie odwołania jest wolne od opłat.
Przedmiotem skargi może być zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw. Przedmiotem wniosku mogą być między innymi sprawy ulepszenia organizacji, wzmacnianie praworządności, usprawnienie pracy i zapobieganie nadużyciom, ochrony własności społecznej, lepszego zaspokajania potrzeb ludności. Organ właściwy dla załatwienia skargi powinien załatwić skargę bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca.
- 2170 zł opłata za wydanie decyzji o legalizacji urządzenia wodnego (wynosi 10-krotność opłaty skarbowej za wydanie pozwolenia wodnoprawnego).
- 17 zł opłata skarbowa za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa.
-
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2024r. poz. 572)
-
Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. 2024r. poz. 1087 z późn. zm.)
-
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r.
o opłacie skarbowej (Dz. U. 2023r. poz. 2111 z późn. zm.)
-
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2024r. poz. 54 z późn. zm.)
- Usługi dla obywateli - Ochrona Środowiska - Zadania z zakresu prawa wodnego
- Usługi dla przedsiębiorców - Ochrona Środowiska - Zadania z zakresu prawa wodnego
- Usługi dla instytucji, urzędów - Ochrona Środowiska - Zadania z zakresu prawa wodnego
- Środowisko
- Woda
- Działalność gospodarcza
- Inwestycja
W chwili obecnej, za pośrednictwem portalu Wrota Mazowsza,
dla wybranej usługi nie można złożyć dokumentu drogą elektroniczną
do żadnego urzędu