Rozwiązanie umowy dzierżawy gruntu
Ogólny opis
Rozwiązanie umowy dzierżawy gruntu
Opis skrócony
Strony umowy dzierżąwy mogą ją zakończyć przed upływem terminu na jaki została zawarta. Zakończenie obowiązywania umowy może nastąpić w drodze złożenia przez jedną ze stron wypowiedzenia, z zachowaniem warunków określonych w umowie lub w drodze aneksu do umowy (porozumienie o sposobie i terminie rozwiązania umowy). W braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego. Po zakończeniu dzierżawy dzierżawca obowiązany jest, w braku odmiennej umowy, zwrócić przedmiot dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien się znajdować stosownie do przepisów o wykonywaniu dzierżawy.
Wymagane dokumenty
- Wniosek o rozwiązanie umowy dzierżawy przez upływem okresu na jaki została zawarta powinien zawierać uzasadnienie/ Wypowiedzenie umowy dzierżawy (na zasadach określonych w umowie).
- W przypadku spółki cywilnej do wniosku należy dołączyć kserokopię umowy.
- W przypadku Partii politycznej do wniosku należy dołączyć - kserokopię wyciągu z księgi ewidencji partii politycznych.
- W przypadku osób fizycznych do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej nie starszy niż 3 miesiące.
- W przypadku Kościołów i związków wyznaniowych do wniosku należy dołączyć - kserokopię dokumentu potwierdzającego osobowość prawną.
Odbiorca usługi
Obywatel, Przedsiębiorca, Instytucja
Termin załatwienia sprawy
Sprawa załatwiana jest niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca od dnia złożenia kompletnego wniosku (do tego terminu nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu).
W przypadku spraw szczególnie skomplikowanych termin może ulec wydłużeniu do 2 miesięcy.
Dodatkowe informacje
Przedmiotem skargi może być zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.
Przedmiotem wniosku mogą być między innymi sprawy ulepszenia organizacji, wzmacnianie praworządności, usprawnienie pracy i zapobieganie nadużyciom, ochrony własności społecznej, lepszego zaspokajania potrzeb ludności.
Organ właściwy dla załatwienia skargi powinien załatwić skargę bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca.
Wniosek jest wolny od opłat.
-
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. 2018r. poz. 1025 z późn. zm.)
-
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2018r. poz. 121 z późn. zm.)
- Usługi dla obywateli - Gospodarka nieruchomościami
- Usługi dla przedsiębiorców - Gospodarka nieruchomościami
- Usługi dla instytucji, urzędów - Gospodarka nieruchomościami
- Dzierżawa
- Grunty
- Działalność gospodarcza
W chwili obecnej, za pośrednictwem portalu Wrota Mazowsza,
dla wybranej usługi nie można złożyć dokumentu drogą elektroniczną
do żadnego urzędu