Jednostki samorządowe
Białobrzegi
Nazwa jednostki: Powiat ziemski białobrzeski
Dane teleadresowe:
Starostwo Powiatowe w Białobrzegach, pl. Zygmunta Starego 9, 26-800 Białobrzegi
tel. (48) 613 34 14, fax (48) 613 34 20
e-mail: starosta@bialobrzegipowiat.pl
Strona www: www.bialobrzegipowiat.pl
Powierzchnia: 120,74 km2
Liczba mieszkańców: 5 739
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat białobrzeski położony jest w południowej części województwa mazowieckiego i graniczy z powiatami: grójeckim, kozienieckim, radomskim i przysuskim. Teren powiatu obejmuje swoim zasięgiem większość historycznych obszarów tzw. Zapilicza, regionu stanowiącego niegdyś pogranicze wielkich dzielnic Polski: Mazowsza i Małopolski. W skład powiatu białobrzeskiego wchodzi 6 gmin
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Rozwój gospodarki powiatu białobrzeskiego ściśle jest powiązany z rozwojem turystyki nadpilicznej. Już od kilku lat obserwuje się, że region nadpiliczny wchodzący w skład Strefy Krajobrazu Chronionego „Doliny Pilicy i Drzewiczki” – stanowi doskonałą lokalizację dla tzw. „turystyki weekendowej” i jest licznie odwiedzany przez mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Kilkaset domków letniskowych w miejscowościach Biała Góra, Brzeźce, Suski Młynek, Górki Grzmiąckie zapełnia się latem i w weekendy tysiącami turystów. Czyste powietrze, bogata fauna i flora są dodatkowymi walorami na rzecz turystycznego wykorzystania terenów powiatu. Tereny położone nad rzeką Pilicą, ośrodki wypoczynkowe, hotele, znane w całej Polsce restauracje, trasy rowerowe, piesze i wodne oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego stanowią doskonałą bazę zarówno dla krótkotrwałego jak i dłuższego wypoczynku. Jedno z najniższych w Polsce poziomów zanieczyszczenia wód Pilicy sprawia, że nie brakuje amatorów wędkowania. Do rozwoju turystyki znacznie przyczyni się również planowana budowa sztucznego zalewu o powierzchni 150 ha na terenach nadpilicznych w Białobrzegach.
Historia, dziedzictwo i kultura: Mazowsze poludniowe, to wedlug potocznej opinii, kraina nieciekawa i monotonna, skladajaca sie glównie z lasków i piasków. Tu jednak nad kreta i nieuregulowana Pilica, w krainie sadów owocowych i lasów sosnowo-debowych, mozemy równiez znalezc wiele atrakcji. Krajobraz tego terenu uksztaltowal ladolód. Liczne moreny polodowcowe na pólnocy powiatu, oddzielone sa szeroka, silnie meandrujaca pradolina Pilicy, od rozleglych równin z poludnia Ziemi Bialobrzeskiej. Lewy brzeg Pilicy, bedacy krawedzia Wysoczyzny Rawskiej, jest wysoki i stromy oraz posiada stosunkowo dobre gleby. Z wielu miejsc tego rejonu, roztacza sie widok w promieniu kilkudziesieciu kilometrów. Dolina Bialobrzeska, obejmujaca czesc pradoliny Pilicy miedzy Nowym Miastem a Bialobrzegami, stanowi najbardziej malowniczy odcinek tej rzeki. Ma w swym nurcie wiele wysp i tworzy liczne piaszczyste lachy. Prawy brzeg natomiast, bedacy czescia Równiny Radomskiej, tworza niskie równinne laki, badz niewysokie wydmy i pokryty jest warstwami ubogich gleb, glównie bielicowych. Nie ulega watpliwosci, ze juz w czasach pierwszych Piastów, Ziemia Bialobrzeska znalazla sie w granicach panstwa polskiego. Wydaje sie, ze w pierwszym okresie istnienia panstwowosci polskiej, przebieg poludniowej granicy Mazowsza zblizony byl do ustalonej w 1124 r. granicy archidiakonatu czerskiego, czyli bieglaby ona wzdluz Pilicy, a dopiero w poblizu jej ujscia do Wisly objelaby prawobrzezne pózniejsze parafie Grabów i Magnuszew. Przesuniecie granicy bardziej na poludnie wiazane jest z panowaniem Konrada Mazowieckiego. Wówczas prawdopodobnie prawie calosc ziem obecnego powiatu bialobrzeskiego weszla w granice Mazowsza. Granice te w przyblizeniu mozna wyznaczyc umiejscawiajac liczne na naszym terenie grodziska wczesnosredniowieczne: Siekluki, Blotnica, Gózd, Kielbów, Szczyty.