]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Garwolin

Nazwa jednostki: Gmina Miejska Garwolin

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta Garwolin, ul. Staszica 15, 08-400 Garwolin

tel. (25) 786 42 42, fax (25) 684 34 66

e-mail: umg@garwolin.pl

Strona www: www.garwolin.pl

Powierzchnia: 22,08 km2

Liczba mieszkańców: około 1 700

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Obecny Garwolin jest miastem powiatowym południowo-wschodniego Mazowsza, położonym na trasie Warszawa-Lublin w odległości 60 km od stolicy oraz w pobliżu szlaku kolejowego Warszawa-Dęblin.  

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Garwolin dysponuje dobrymi warunkami pod inwestycje. Dogodne położenie miasta (bliskość Warszawy, usytuowanie przy trasie Warszawa-Lublin, niedalekie sąsiedztwo szlaku kolejowego Warszawa-Dęblin), dobra infrastruktura techniczna (miasto jest w blisko 100% zwodociągowane i w blisko 90% skanalizowane), duże zasoby czystej wody, mogące zaspokoić potrzeby miasta kilkakrotnie większego oraz niskie podatki - to główne atuty Garwolina. Miasto posiada także nowoczesną, zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków, która w pełni zaspokaja potrzeby mieszkańców, jak i miejscowych zakładów przemysłowych. Do największych zakładów, znanych nie tylko na lokalnym rynku, ale również krajowym, a nawet zagranicznym należy zaliczyć: AVON – fabrykę kosmetyków, firmy odzieżowe: OCHNIK Producent Odzieży Skórzanej i CORA GARWOLIN oraz Okręgową Spółdzielnię Mleczarską ze swoimi zdrowymi i smacznymi produktami. Ze względu na obecność tych firm Garwolin jest zwany „miastem zdrowia, mody i urody”. Oprócz tego do znanych na rynku firm należy zaliczyć producentów opakowań – ZELLER Plastik Polska i CO-STA-POL oraz INTERDRUK – lidera na rynku artykułów papierniczych, a także zakład „ERCA” – producenta komponentów chemicznych. W granicach administracyjnych miasta znajdują się tereny, o łącznej powierzchni ok. 108 ha, przeznaczone pod inwestycje. Stanowią one własność Starostwa Powiatowego w Garwolinie oraz własność prywatną. Teren o powierzchni 60 ha został wydzielony jako Garwolińska Strefa Aktywności Gospodarczej. Jest on przeznaczony pod działalność produkcyjno-usługowo-techniczną. Teren ten jest położony w sąsiedztwie obwodnicy Garwolina.  

Historia, dziedzictwo i kultura: Garwolin to miasto o długoletniej historii i tradycji. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1386r. Sprawą sporną pozostaje dokładna data nadania Garwolinowi praw miejskich. Przywilej lokacyjny z 1423r. prawdopodobnie potwierdził posiadane już prawa miejskie Garwolina. W mieście znajduje się Wydział Zamiejscowy Społecznej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi. Bogatą ofertę kulturalną i sportową posiada Centrum Sportu i Kultury. W ośrodku kultury odbywają się ciekawe spotkania, spektakle, koncerty dla młodszej i starszej widowni. Funkcjonuje tu kino „WILGA” oraz galeria, w której organizowane są wystawy obrazów, fotografii i innych eksponatów autorstwa lokalnych twórców i znanych artystów. Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie udostępnia wszystkim chętnym także swoje obiekty sportowe. Miłośnicy sportu mogą korzystać z hali sportowej, miejskiego stadionu, kortów tenisowych o nawierzchni akrylowej i ceglastej. 27 marca 2013r. została oddana do użytku kryta pływalnia miejska „Garwolanka” – największa inwestycja miejska ostatnich lat. Pływalnia składa się z: basenu sportowego, basenu do nauki pływania oraz basenu rekreacyjnego. Ponadto w obiekcie znajdują się: sauna sucha i parowa, siłownia i sala fitness. Basen sportowy o wymiarach 25x12,5m i głębokości 1,35-1,80m, wyposażony jest w 6 torów o szerokości 2m, w drabinki podwodne oraz dwie linie nawrotowe i linię falstartową. Jest on przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Basen sportowy wyposażony jest w profesjonalny, elektroniczny system pomiaru czasu dla pływaków i miejsca dla publiczności. Posiada on homologację Polskiego Związku Pływackiego. Basen rekreacyjny wyposażony jest w wiele atrakcji: 60-metrową zjeżdżalnię, rwącą rzekę, 3 bicze wodne, 3 gejzery do masażu pleców, 3 leżanki z podwodnym masażem pleców i 3 wanny hydromasażu.

Miasto Garwolin Panorama lotnicza Miasto Garwolin Panorama lotnicza
Liczba wyświetleń: 734