]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Magnuszew

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Magnuszew

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Magnuszew, ul. Saperów 24, 26-910 Magnuszew

tel. (48) 621 70 02, 621 71 05, fax (48) 621 70 25

e-mail: sekretariatgmina@magnuszew.pl

Strona www: www.magnuszew.pl

Powierzchnia: 140,92 km2

Liczba mieszkańców: 6 647

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Zalety turystyczne Gminy Magnuszew wynikają z jej nietypowego położenia w widłach trzech rzek Wisły, Pilicy i Radomki oraz bliskie sąsiedztwo Puszczy Kozienickiej i Puszczy Stromieckiej. Walory środowiska przyrodniczego gminy to przede wszystkim lasy i woda. 2 264 ha powierzchni gminy zajmują lasy w większości sosnowe i mieszane ale także brzozowe, olchowe i dębowe. Jest to rejon atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo, z malowniczymi zakolami rzek, starorzeczami i udziałem łąk.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Magnuszew jest gminą typowo rolniczą. Zdecydowały o tym cechy środowiska przyrodniczego tj.: jakość gleb, warunki wodne, położenie przestrzenne, klimat. 70 % ogółu zatrudnionych na terenie gminy, to osoby pracujące w rolnictwie. Użytki rolne zajmują 9 493 ha powierzchni. Produkcja rolna oparta jest na uprawie warzyw i zbóż. Olbrzymią rolę odgrywa w gminie sadownictwo i ogrodnictwo. Rolnictwo w gminie ma dobre warunki rozwoju. Gleby na obszarze gminy cechują się wysoką przydatnością do produkcji rolniczej. Przeważają gleby IV klasy i stanowią one ponad 37% wszystkich użytków rolnych. W gminie Magnuszew funkcjonuje ponad 1100 gospodarstw indywidualnych. Gospodarstwa te charakteryzują się dużym rozdrobnieniem. Najliczniejszą grupę stanowią gospodarstwa do 5 ha. Liczba dużych gospodarstw w ostatnich latach wzrasta, a część z nich zwłaszcza gospodarstwa sadownicze, zmierzają ku specjalistycznej produkcji wielkotowarowej z przeznaczeniem nie tylko na rynek krajowy ale i eksport. Głównymi uprawami są: sady jabłoniowe, truskawki, warzywa kapustne, pomidory i ogórki hodowane pod osłonami oraz zboża i ziemniaki. W celu poprawy opłacalności i centralizacji sprzedaży, dostosowania produkcji rolniczej do wymogów handlowych oraz wspólnego wprowadzania jej na rynki hurtowe krajowe i zagraniczne, na terenie gminy zostały utworzone grupy producenckie. O rozwoju gospodarczym gminy Magnuszew świadczy fakt, że w ostatnim dziesięcioleciu prawie dwukrotnie wzrosła liczba przedsiębiorstw. Rozwój działalności gospodarczej należy traktować jako priorytet rozwoju gminy. Niewątpliwie ważnym elementem wpływającym na rozwój gminy jest pożądany przemysł rolno-spożywczy. Gmina ma w tym zakresie duże możliwości.

Historia, dziedzictwo i kultura: Ziemie na których położona jest gmina Magnuszew określano mianem Zapilcza. Do 1343 wchodziły w skład Mazowsza. Następnie Zapilcze od 1349 roku przyłączono do ziemi sandomierskiej. Po inkorporacji (włączeniu) Mazowsza do państwa polskiego w roku 1526, Zapilcze należało od powiatu wareckiego, wchodzącego w skład ziemi czerskiej, województwa sandomierskiego. Taki podział przetrwał do upadku Polski w 1795 roku. W wyniku rozbiorów tereny te znalazły się pod panowaniem Austrii. Po utworzeniu przez Napoleona Księstwa Warszawskiego, Magnuszew znalazł się w jego granicach i wchodził w skład departamentu radomskiego. Upadek Napoleona skutkował zniesieniem Księstwa Warszawskiego. Na kongresie wiedeńskim 1814-1815 powstało kadłubowe państwo polskie zależne od Rosji o nazwie Królestwo Polskie. Zapilcze, a wraz z nim Magnuszew, znalazło się w granicach nowo utworzonego państewka, będąc częścią województwa sandomierskiego z siedzibą w Radomiu. W 1832 roku car Mikołaj I ogłosił Statut Organiczny, mocą którego inkorporował Królestwo Polskie do Cesarstwa Rosyjskiego jako swoją prowincję. Ukazem carskim z 7 marca 1837 roku województwa przemianowano na gubernie. Po upadku powstania styczniowego Magnuszew terytorialnie należał do guberni radomskiej. Po odzyskaniu niepodległości, od 1925 roku Polska została podzielona na 17 województw. Magnuszew i okolice wchodził w skład powiatu kozienickiego województwa kieleckiego. W wyniku agresji niemiecko-radzieckiej i podziału Polski między dwóch agresorów, znalazł się pod okupacją niemiecką w Generalnym Gubernatorstwie. Należał wówczas do dystryktu radomskiego. Po zakończeniu wojny Magnuszew podlegał administracyjnie województwu kieleckiemu.

Sprawdź wiadomości w portalu Mieszk@niec

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.