]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Ciepielów

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Ciepielów

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Ciepielów, ul. Czachowskiego 1, 27-310 Ciepielów

tel. (48) 378 80 80, fax (48) 378 80 79

e-mail: gmina@ciepielow.pl

Strona www: www.ciepielow.pl

Powierzchnia: 135,30 km2

Liczba mieszkańców: 5 940

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Ciepielów to gmina wiejska położona w południowo - wschodniej części województwa mazowieckiego. Siedziba gminy - Ciepielów leży w malowniczej dolinie rzeki Iłżanki i jest położona na szlaku komunikacyjnym Warszawa – Tarnobrzeg. Gmina Ciepielów wchodzi w skład powiatu lipskiego i jest członkiem Związku Gmin nad Iłżanką.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Dzięki ścisłej współpracy wójta z kolejnymi radami gminy począwszy od 2004 roku od podstaw zwodociągowano gminę, dodatkowo zabezpieczono nowe źródła ujęcia wody, między innymi poprzez modernizację i budowę nowoczesnej stacji uzdatnia wody. Przeprowadzono kompleksową termomodernizację oświetlenia ulicznego wraz z oświetleniem kościołów, parków i obiektów publicznych, zrekultywowano gminne składowisko odpadów, od 2005 roku funkcjonuje bezpłatna dla wszystkich mieszkańców segregacja i odbiór odpadów. Wybudowano ponad 50 km nowych dróg asfaltowych oraz wykonano chodniki z kostki brukowej wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych. Dla najmłodszych wybudowano nowoczesne place zabaw, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, uruchomiono bezpłatne kawiarenki internetowe. Na terenie gminy powstały nowe wielofunkcyjne boiska sportowe, wprowadzono system wizualizacji gminy, a w ramach członkostwa w Związku Gmin nad Iłżanką wykonano turystyczne szlaki rowerowe. Dążąc do zrównoważonego rozwoju, gmina wykorzystuje wszelkie możliwe okazje do pozyskania zewnętrznego dofinansowania. Gmina przoduje w pozyskiwaniu środków na realizację programów pomocowych z Unii Europejskiej. Pozyskano środki unijne między innymi na: budowę drogi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, na budowę stacji uzdatnia wody z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dodatkowo ze środków unijnych przeprowadzono kompleksową modernizację parku w Ciepielowie, zbudowano nowe parkingi i chodniki przy kościele i cmentarzu parafialnym w Ciepielowie oraz odnowiono centrum miejscowości Wielgie. Ze środków unijnych zmodernizowano budynki w Wielgiem i Pcinie, gdzie uruchomiono nowoczesny ośrodek fizjoterapeutyczny dla mieszkańców gminy oraz dom kultury. Gmina korzysta także ze środków unijnych w ramach realizacji programu kapitał ludzki, realizując zadania na terenie placówek oświatowych i w gminnym ośrodku pomocy społecznej.

Historia, dziedzictwo i kultura: Ciepielów jest położony przy północnej granicy powiatu lipskiego w punkcie przejścia historycznego traktu z Sandomierza do Warszawy przez rzekę Iłżankę, gdzie niegdyś mieściła się siedziba rozległych włości obszarniczych rodziny Kazanowskich. Dziedzic Ciepielowa rotmistrz Marcin Kazanowski w 1548 r. za przywilejem króla Zygmunta Augusta, założył na gruntach Ciepielowa miasteczko, które od swego herbu nazwał Ciepielowem. W 1597r. Zygmunt III nadał miastu przywilej na założenie cechów rzemieślniczych, dzięki czemu zaczął rozwijać się handel. Niestety pożar o nieustalonej dacie, prawdopodobnie pomiędzy 1597r. a 1627r. zniszczył miasto doszczętnie. W 1627 Zygmunt Kazanowski nadał miastu nowe przywileje i wyjednał u króla potwierdzenie przywileju lokalnego, nadając miastu prawo urządzania targów i czterech jarmarków oraz zwolnienie przez 20 lat z opłat. Około 1770r. Ciepielów przeszedł w ręce rodziny Denhoffów. W 1780r. dziedzicem Ciepielowa został Józef Karczewski starosta Liwski. Prawa miejskie Ciepielów utracił w 1869r. Podczas drugiej wojny światowej we wrześniu 1939r. pod Dąbrową w gminie Ciepielów nastąpił jeden z pierwszych mordów żołnierzy Polskich. Kościół Św. Wojciecha w Wielgiem Dla uczczenia śmierci poległych żołnierzy w miejscu bitwy pod Dąbrową samorząd gminny we współpracy z Komitetem Organizacyjnym Obchodów rocznicy mordu jeńców wojennych w Dąbrowie organizuje w miesiącu wrześniu coroczne obchody. W okresie okupacji Ciepielów był żywym ośrodkiem ruchu partyzanckiego, szczególnie grupy Batalionów Chłopskich.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.