]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Maków Mazowiecki

Nazwa jednostki: Powiat ziemski makowski

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim, Rynek 1, 06-200 Maków Mazowiecki

tel. (29) 717 36 60, fax (29) 717 36 64

e-mail: starostwo@powiat-makowski.pl

Strona www: www.powiat-makowski.pl

Powierzchnia: 1 064,56 km2

Liczba mieszkańców: 48 tys.

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat makowski położony jest w północnej części województwa mazowieckiego i sąsiaduje z powiatami: ostrołęckim, wyszkowskim, pułtuskim, ciechanowskim i przasnyskim. Siedzibą powiatu jest miasto Maków Mazowiecki, położone na skrzyżowaniu dwóch szlaków: ze Szczytna do Warszawy i z Ostrowi Mazowieckiej do Ciechanowa. Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe: Warszawa – Augustów, Łęczyca – Ostrów Mazowiecka i Biskupiec – Pułtusk.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Powiat makowski jest jednym z najczystszych regionów Mazowsza posiadającym liczne walory turystyczne. Piękne krajobrazy, urokliwe zakątki mogą przyciągnąć turystów szukających nienaruszonej cywilizacją przyrody i nieskażonego przemysłem środowiska. Prawdziwym bogactwem ziemi makowskiej są pełne zwierzyny lasy - stanowią 26 % obszaru powiatu – niektóre tworzą rezerwaty leśne. Na uwagę zasługują też rzeki z licznymi meandrami, jeziorka pochodzenia rzecznego i polodowcowego oraz zbiorniki wodne, wokół których można wypoczywać lub uprawiać sporty wodne np. kajakarstwo czy żeglarstwo. Przynależność do obszaru „Zielone Płuca Polski” predysponuje powiat do rozwoju rolnictwa ekologicznego i jednocześnie stwarza doskonałe warunki do rozwijania agroturystyki.

Historia, dziedzictwo i kultura: W skład powiatu makowskiego wchodzi 10 gmin: Czerwonka, Karniewo, Krasnosielc, Młynarze, Płoniawy-Bramura, Różan, Rzewnie, Szelków, Sypniewo oraz miasto Maków Mazowiecki – stanowiący stolicę naszego powiatu. Maków Mazowiecki jest starą osadą. Prawa miejskie uzyskał w 1421 roku od księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Miasto położone jest na skrzyżowaniu dwóch szlaków: od Szczytna do Warszawy i Ostrowi Mazowieckiej do Ciechanowa. Gmina Czerwonka położona jest w centrum ziemi makowskiej, graniczy ze wszystkimi gminami powiatu z wyjątkiem Krasnosielca. Jest to gmina typowa rolnicza. Gmina Karniewo zajmuje południowo-zachodnią części powiatu makowskiego. Podzielona jest na 38 sołectw. Jest to gmina typowo rolnicza, przez którą przebiega droga krajowa nr 60. Gmina Krasnosielc utworzona została w 1975r. i położona jest w północnej części powiatu makowskiego. W jej skład wchodzi 31 sołectw. Jest to również gmina o charakterze rolniczym. Gmina Młynarze to gmina wiejska położona na prawym brzegiem Narwi. Przebiega przez nią droga krajowa nr 61 biegnąca z Warszawy na Mazury lub Pojezierze Suwalskie i dalej na Litwę. Gmina Płoniawy-Bramura położona jest w zachodniej części powiatu makowskiego. W skład gminy wchodzi 34 sołectw. Gmina Różan zajmuje północną część województwa mazowieckiego. W skład Gminy Różan wchodzi miasto Różan, jak również 17 sołectw. Przez miasto Różan biegną dwa szlaki turystyczne: Warszawa - Suwałki i Ciechanów – Białystok. Gmina Rzewnie położona jest w południowo – wschodniej części ziemi makowskiej w dolinie dolnej Narwi. Bogactwem naturalnym gminy są złoża kruszywa: piasku, żwiru i pospółki. W skład Gminy Sypniewo wchodzi 30 miejscowości. Jest to gmina charakterze typowo rolniczym. Jest to gmina stwarzająca możliwości rozwoju agroturystyki, rolnictwa ekologicznego i produkcji zdrowej żywności. Gmina Szelków położona jest w południowej części powiatu makowskiego. W jej skład wchodzą 24 sołectwa. Jest to gmina wiejska, typowo rolnicza.

Sprawdź wiadomości w portalu Mieszk@niec

Liczba wyświetleń: 284