]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Łyse

Nazwa instytucji: Gmina Łyse

Dane teleadresowe:

Urząd gminy Łyse, ul. Ostrołęcka 2, 07-437 Łyse

tel. (29) 772 50 27, fax (29) 772 50 03 w. 41

e-mail:

Strona www: www.gminalyse.pl

Powierzchnia: 246,45 km2

Liczba mieszkańców: 8 539

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Łyse jest gminą wiejską położoną w północno-wschodniej części Mazowsza na Równinie Kurpiowskiej, w powiecie ostrołęckim województwa mazowieckiego. Sąsiaduje z gminami Myszyniec i Kadzidło wchodzącymi w skład powiatu ostrołęckiego w województwie mazowieckim; gminami Zbójna i Turośl wchodzącymi w skład powiatów kolneńskiego i łomżyńskiego w województwie podlaskim; gminami Rozogi i Pisz wchodzącymi w skład powiatów szczycieńskiego i piskiego w województwie warmińsko – mazurskim.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Łyse jest gminą rolniczą. Dominującym kierunkiem jest chów bydła mlecznego oraz uprawy podporządkowane produkcji mlecznej. Uprawy prowadzone są na słabych glebach o klasach bonitacji głównie V i VI. Największym zakładem na terenie gminy są Zakłady Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych zatrudniające ponad 1000 osób. Pozostałe działalności stanowią piekarnie, zakłady usługowe i drobnej wytwórczości, warsztaty oraz punkty handlowe. Samorząd Gminy Łyse dąży do rozwoju infrastruktury technicznej. W ostatnich latach, z wykorzystaniem funduszy unii europejskiej, rozbudowana została sieć kanalizacyjne i oczyszczalnia, wybudowane zostały place zabaw i obiekty sportowe, w tym „Orlik 2012”, zmodernizowane zostały budynki szkół i urzędu gminy, wybudowano przydomowe oczyszczalnie dla indywidualnych gospodarstw domowych, powstają świetlice wiejskie i modernizacji ulega przestrzeń publiczna. Średniorocznie powstaje 5 km dróg o nawierzchni bitumicznej. Wykorzystywane są również odnawialne źródła energii poprzez montaż zestawów kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych oraz pomp ciepła w budynkach użyteczności publicznej.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Teren Gminy Łyse, znajdował się w lasach Zagajnicy Łomżyńskiej. Knieje puszczańskie pełne były dzikiej zwierzyny - niedźwiedzi, łosi, rysie, dzików, jeleni oraz łasic. Puszcza obfitowała w drewno, pokłady rudy darniowej, barcie dzikich pszczół i ryby występujące w rzekach, strugach, jeziorach i rozlewiskach. Puszcza pozostawała terenem łowów królewskich, a na straży jej stały pobudowane dwory myśliwskie np. nad jeziorem Krusko. Najstarsza na terenie dzisiejszej Gminy wieś Lipniki istniała już w 1673r. Zachowały się przekazy mówiące o 66-ciu osobach dorosłych zamieszkujących Lipniki w tym czasie. Inne osady wiejskie puszczy: Dęby, Łyse, Łączki powstały po "potopie" Szwedzkim. Stopniowo w ciągu XVII i XVIII wieku całość Puszczy została zasiedlona. Część wsi otrzymała nazwy od cech topograficznych Puszczy, część od nazwisk rodowych nowych osadników, za wzorem nazw wsi szlachty mazowieckiej i wsi puszczańskich w innych regionach Polski. Najważniejsze zabytki na terenie gminy to: - zespół kościoła parafialnego p.w. Św. Anny w Łysych - krzyż powstańczy z 1863 r. – obok kościoła p.w. Św. Anny w Łysych, - zespół kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusa w Lipnikach - figura Św. Rocha z drugiej połowy XIX w – Lipniki, - zespół kościoła parafialnego p.w. Św. Stanisława Kostki w Zalasiu Największym wydarzeniem kulturalnym w Łysych są coroczne obchody Niedzieli Palmowej. Impreza ta przyciąga z roku na rok coraz liczniejsze rzesze turystów z kraju i zagranicy, przedstawicieli świata dyplomacji, polityki, kultury, nauki. Przyjeżdżając do Łysych można obejrzeć nie tylko procesję z palmami kurpiowskimi, ale także kiermasz sztuki ludowej i wydawnictw regionalnych, okolicznościowe wystawy, występy zespołów folklorystycznych, skosztować potrawy regionalne. Tradycyjną palmę kurpiowską cechują zarówno rozmiary (od 1 do 10 m wysokości), sposób wykonania (oplatanie roślinnością leśnego kija), jak też bogata dekoracja bibułkowymi kwiatami i wstążkami.

panorama panorama
Liczba wyświetleń: 244