Jednostki samorządowe
Rzekuń
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Rzekuń
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Rzekuń, ul. Szkolna 1, 07-411 Rzekuń
Sekretariat: tel. (29) 761 73 01, fax (29) 643 20 93
e-mail: rzekun@rzekun.pl
Strona www: www.rzekun.pl
Powierzchnia: 13 569,98 ha
Liczba mieszkańców: 9 935
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Rzekuń położona jest w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie ostrołęckim ziemskim, zajmuje około 136 km2, z czego około 61,5% stanowią użytki rolne. Gmina graniczy: −w środkowej i zachodniej części z miastem Ostrołęka, −od południowego - wschodu z gminą Czerwin, −od północnego wschodu z gminą Miastkowo położoną w województwie podlaskim, −naturalną granicą od strony północno-zachodniej i zachodniej jest rzeka Narew.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Korzystne położenie Gminy (wzdłuż tras Warszawa - Suwałki, Ostrołęka - Ostrów Maz.) zapewnia dobre warunki dla rozwoju różnych gałęzi przemysłu i handlu. Powyższy czynnik, rozbudowana sieć dróg, sieć gazowa, sieć elektryfikacyjna, wodociągową i kanalizacyjna, stanowią doskonałe miejsce dla rozwoju budownictwa mieszkaniowego oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Na terenie gminy Rzekuń zlokalizowanych jest 26 firm zatrudniających powyżej 10 pracowników, prowadzących działalność: produkcyjną (produkcja mebli, opakowań, mięsa i wyrobów wędliniarskich), transportową, gospodarka komunalna, budownictwo oraz inne. Działalność handlowa i gastronomiczna jest prowadzona poprzez sieć 35 sklepów branży spożywczo-przemysłowej, 3 hurtownie oraz 4 placówki gastronomiczne. Usługi hotelarskie na terenie Gminy prowadzi 6 gospodarstw agroturystycznych w malowniczo położonych miejscowościach: Dzbenin, Kamianka, Przytuły Stare, Laskowiec, Zabiele. Ponadto działalność gospodarczą prowadzą mikro przedsiębiorcy zatrudniający do 10 pracowników, są to m. innymi: usługi w zakresie: budownictwa, transportu, handlu. Jednoosobowe działalności gospodarcze prowadzi 550 mieszkańców Gminy Są to różnego rodzaju branże – najczęściej: handlowa, ogólnobudowlana, transportowa.
Historia, dziedzictwo i kultura: Osadnictwo na terenie gminy Rzekuń sięga środkowej epoki kamiennej. Fragmenty ceramiki z tego okresu odnaleziono na terenie wsi Nowa Wieś Wschodnia. Kolejne odkrycia archeologiczne świadczą o ciągłości osadnictwa aż do okresu historycznego. Wieś Rzekuń była zapewne początkowo własnością możnowładczą, która uformowała się w średniowieczu w pobliżu ośrodka książęcego jakim była Ostrołęka. W wieku XV i w pierwszej połowie XVI określana była jako Rzekunie (Rzekunye) lub Rzekonie. Pierwszy poświadczony zapis nazwy pochodzi z 1413 roku, ale możliwe iż do Rzekunia odnosi się pochodzący z 1371 roku zapis Rehonie z dokumentu wystawionego dla rodziny Nowodworskich. Parafia w Rzekuniu została erygowana 3 lutego 1413r., swoim zasięgiem obejmowała prawie całe terytorium dzisiejszej Gminy Rzekuń. Zachowała się jedynie kopia aktu erekcyjnego. Do parafii należały następujące wsie: Rzekunie, Czarnowiec, Kaczyno, Dzbenino, Susko, Troszyno, Laskowiec, Borawe, Niedźwiedzie i Dąbek. Na terenie gminy do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisane jest kilka obiektów, m.in.: kościół parafialny w Rzekuniu, pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego z lat 1914-35, cmentarz parafialny z 1 połowy XIX wieku w Rzekuniu, dwór z parkiem podworskim z XVIII wieku w Susku Starym oraz park dworski z XIX wieku w Przytułach Starych z budynkiem gorzelni w zespole dworsko-folwarcznym. Istnienie tu ponadto kilkanaście obiektów wpisanych do ewidencji zabytków. Znacznie liczniejsze są miejscowe stanowiska archeologiczne. Znajduje się tu 56 stanowisk na 7 obszarach, w tym m.in. w miejscowości Czarnowiec krąg kamienny kultury przeworskiej. Interesujący obiekt znajduje się w Dzbeninie. Jest to głaz narzutowy o obwodzie 12 metrów. Według legendy król Stefan Batory był tutaj opatrywany przez medyka po zranieniu przez jelenia.