Wrota Mazowsza
e-uslugi.wrotamazowsza.pl
Michałowice
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Michałowice
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Michałowice, Reguły, Aleja Powstańców Warszawy 1, 05-816 Michałowice
tel. (22) 350 91 91, fax (22) 350 91 01
e-mail: sekretariat@michalowice.pl
Strona www: www.michalowice.pl
Powierzchnia: 34,73 km2
Liczba mieszkańców: 16 918
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Michałowice jest zlokalizowana w centralnej części Niziny Mazowieckiej. Wchodzi w skład powiatu pruszkowskiego, województwa mazowieckiego. Położona w zachodniej części strefy podmiejskiej stolicy, graniczy z miastami: Warszawą, Piastowem i Pruszkowem oraz gminami: Brwinów, Nadarzyn i Raszyn. Odległość od poszczególnych miejscowości gminy do centrum Warszawy wynosi od 10 do 19 kilometrów.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Poziom indywidualnej przedsiębiorczości ludzi zamieszkujących Michałowice jest najwyższy pośród gmin wiejskich woj. mazowieckiego. Rozwojowi inicjatyw biznesowych sprzyja bliskość stolicy, dużego rynku pracy i zbytu. W gminie istnieje wiele znaczących firm, które prowadzą działalność ponadlokalną, ważną dla statusu ekonomicznego Michałowie.
Historia, dziedzictwo i kultura: Ustawą z dnia 29 listopada 1972 r. o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych utworzono gminy jako podstawowe jednostki podziału administracyjno - gospodarczego na terenach wiejskich. Zniesiono jednocześnie dotychczasowy podział terenów wiejskich na gromady. Gmina Michałowice została utworzona na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie Nr XX/93/72 z dnia 1 grudnia 1972 r. Powstała z następujących gromadzkich rad narodowych: 1) Gromadzka Rada Narodowa Opacz składająca się ze wsi: Michałowice, Opacz Kolonia, Opacz Mała, Reguły, Pęcice Małe, Sokołów, Suchy Las oraz osiedla Michałowice, 2) Gromadzka Rada Narodowa Komorów składająca się z Komorowa Osiedla i Komorowa Wsi, 3) części Gromadzkiej Rady Narodowej Otrębusy, tj. Granica, Nowa Wieś i Helenów.