]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Czernice Borowe

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Czernice Borowe

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Czernice Borowe, ul. Dolna 2, 06-415 Czernice Borowe

tel./fax (23) 674 60 66

e-mail: sekretariat@czerniceborowe.pl

Strona www: www.czerniceborowe.pl

Powierzchnia: 12 031 ha

Liczba mieszkańców: 3 946

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Czernice Borowe leży w północnej części województwa mazowieckiego na granicy dwóch mezoregionów: Wzniesień Mławskich i Wysoczyzny Ciechanowskiej. Teren gminy jest równinny, lekko pofałdowany, tylko w północno - wschodniej części gminy lekko pagórkowaty. Dominujący składnik krajobrazu gminy stanowią pola uprawne z roślinnością śródpolną. Lasy gminy Czernice Borowe były niegdyś częścią rozległych obszarów leśnych. Powierzchnia lasów wynosi ogółem 1 026 ha / stanowi to 8,5 % obszaru /.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina ma charakter typowo rolniczy –89 % powierzchni to użytki rolne wysokich klas bonitacyjnych z przewagą upraw pszenicy, jęczmienia, pszenżyta, żyta, rzepaku i buraka cukrowego. Inwestycje: Na terenie Gminy Czernice Borowe realizowane są inwestycje w zakresie kanalizacji, tj. budowa przydomowych i zagrodowych oczyszczalni ścieków oraz budowa zbiorczej kanalizacji. Ponadto wykonano szereg remontów oraz budowy sieci dróg lokalnych. Dodatkowo zakupiono 2 samochody bojowe dla OSP w Rostkowie i Czernicach Borowych oraz wybudowano 2 zbiorniki retencyjne (w Obrębcu i Jastrzębcu). W ostatnich latach zrealizowano 6 dużych inwestycji w ramach odnowy wsi, objęto nimi następujące miejscowości: Rostkowo, Obrębiec, Czernice Borowe, Chojnowo, Węgra, Pawłowo Kościelne.

Historia, dziedzictwo i kultura: Cennym akcentem w architekturze krajobrazu wsi są parki podworskie, na terenie gminy są trzy, zachowane w dość dobrej kondycji - w Chojnowie, Pawłowie Kościelnym, Rostkowie. W parkach tych skupiają się w znacznej mierze drzewa pomnikowe / dęby, graby pospolite, lipy drobnolistne, kasztanowce, klony, buki, wiązy, modrzewie, jesiony, świerki pospolite/. Godne uwagi są układy zieleni związane z cmentarzami parafialnymi i przykościelnymi. Historia Gminy Czernice Borowe: Pod względem administracyjnym Czernice należały do 1815 r. do gminy w Jabłonowie. W tym czasie, przez podziały i karczunek lasów powstawały jeszcze nowe osady, przez co w 1900 r. na tym samym terenie znajdowało się ponad 40 wsi i przysiółków.W 1862 r. Czernice wchodziły w skład gminy Węgra z siedzibą w Obrębcu. W 1864 r. utworzona była gmina rządowa w Chojnowie z siedzibą w Węgrze, która w 1884 r. liczyła 6390 mieszkańców. Gmina funkcjonowała do 1955 r. w którym rozpadła się na małe gromady, z jedną w Czernicach. W 1973 r. ta ostatnia przekształcona została w gminę i ten układ jest aktualny.

Sprawdź wiadomości w portalu Mieszk@niec

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.