]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Przasnysz

Nazwa jednostki: Gmina miejska Przasnysz

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta w Przasnyszu, ul. Jana Kilińskiego 2, 06-300 Przasnysz

tel. (29) 756 49 00, fax (29) 756 49 39

e-mail: umprzas@przasnysz.um.gov

Strona www: www.przasnysz.um.gov.pl

Powierzchnia: 2 056 ha

Liczba mieszkańców: 17 634

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Przasnysz to liczące 17.634 (kobiet - 9.245, mężczyzn - 8.389) mieszkańców miasto położone na północnym Mazowszu nad rzeką Węgierką. Oddalone o 106 km od Warszawy, 22 km od Ciechanowa i 56 km od Ostrołęki jest miastem, przez które biegnie szlak na pojezierze mazurskie.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Przasnysz to miasto, które inwestuje w rozwój przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Realizuje obecnie ważne projekty infrastrukturalne, które przyczynią się do wzrostu przedsiębiorczości mieszkańców, ochrony dziedzictwa kulturowego, rozwinięcia elektronicznej administracji i lokalizacji nowych inwestycji. Miasto dąży również do dalszej poprawy jakości życia mieszkańców poprzez realizację przedsięwzięć na rzecz integracji społecznej i podniesienia kwalifikacji mieszkańców. Na terenie Miasta prowadzą działalność liczne zakłady usługowe i produkcyjne. Łącznie na koniec 2011 roku w rejestrze REGON zarejestrowanych było 1541 podmiotów w tym 1477 w sektorze prywatnym. W Przasnyszu swoje miejsce na rozwój znalazły potężne firmy takie jak: Kross - lider w produkcji rowerów w Europie, Agrotrade Melkumian & Gąsior - proszkownia mleka z jedną z najnowocześniejszych linii technologicznych w Europie, oddział ABB - producent w dziedzinie energetyki i automatyki oraz wiele innych przedsiębiorstw.

Historia, dziedzictwo i kultura: Przasnysz jest jednym z najstarszych miast w województwie mazowieckim, prawa miejskie uzyskał w 1427 roku, szczyci się bogatą i ciekawą historią. Pomimo burzliwych dziejów: wojen i klęsk żywiołowych, można tu podziwiać dobrze zachowane obiekty, które wpisano do rejestru zabytków. Będąc w Przasnyszu warto zobaczyć wczesnobarokowy Zespół Klasztorny Bernardynów - jeden z najpiękniejszych takich obiektów, wpisany na listę Kanonu Krajoznawczego Polski. Wart uwagi jest także kościół parafialny św. Wojciecha - najstarszy późnogotycki obiekt Przasnysza. Tutaj w roku 1550 odbył się chrzest św. Stanisława Kostki, a w Kaplicy Kostków pochowani zostali rodzice i bracia świętego. Obok kościoła wznosi się murowana dzwonnica z XV w., która jest rzadkim na Mazowszu przykładem murowanej dzwonnicy gotyckiej całkowicie wolnostojącej. Na przasnyskim rynku usytuowany jest klasycystyczny Ratusz. Obiekt ten jest obecnie rewaloryzowany by przywrócić mu dawną świetność, a rewitalizacja okalającego go rynku przyczyni się do ożywienia życia kulturalnego centrum miasta. Przasnysz położony jest na terenie „Zielonych Płuc Polski", otaczają go piękne tereny sprzyjające wypoczynkowi i rekreacji. Jest bazą wypadową dla wszystkich aktywnych, szukających sposobu na rodzinne spędzenie czasu. Niecodziennych wrażeń z pewnością dostarczą loty widokowe szybowcem, paralotnią i samolotem, z których można skorzystać na lotnisku Aeroklubu Północnego Mazowsza pod Przasnyszem. Warto wybrać się także na piesze i rowerowe wycieczki wśród malowniczych lasów i pól.

Rynek w Przasnyszu Rynek w Przasnyszu
Liczba wyświetleń: 284