]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Przysucha

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Przysucha

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy i Miasta Przysucha, pl. Kolberga 11, 26-400 Przysucha

tel. (48) 675 22 19, fax (48) 675 21 06

e-mail: sekretariat@gminaprzysucha.pl

Strony www: www.gminaprzysucha.pl, www.bip.gminaprzysucha.pl

Powierzchnia:180 km2

Liczba mieszkańców: 12 701

Położenie geograficzno – przyrodnicze:
Gmina i Miasto Przysucha położona jest w południowo – zachodniej części województwa mazowieckiego.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Preferowane kierunki rozwoju gminy to: przetwórstwo rolno – spożywcze w największym zakładzie „HORTEX HOLDING S. A. Oddział Przysucha ” przemysł ceramiczny z zakładami: - „Zakłady Płytek Ceramicznych "Przysucha" S.A.” - „Monier Braas Sp. z o. o. rolnictwo drobny przemysł i usługi dla ludności turystyka Południowa część gminy charakteryzuje się niską jakością gleb, dużą powierzchnią lasów - ponad 80% pow. (w całej gminie 53%), piękną doliną Radomki i zalewem w Toporni, północna część gminy to dobra jakość gleb, duża ilość gospodarstw specjalizujących się w produkcji warzyw i owoców.

Historia, dziedzictwo i kultura: Po raz pierwszy osada wymieniona została w źródłach w 1415 r. (Przesucha), w roku 1490 była własnością Pawła z Męciny. W drugiej połowie XVII w. należała najpierw do Strzębosza, a później do Antoniego Czermińskiego z Czermna herbu Jelita, założyciela miasta. Od Czermińskich drogą małżeństwa przeszła Przysucha do Dembińskich, pozostając w rodzie ponad 200 lat, od 1727 do 1945 r. Do 11 grudnia 1710 r. Przysucha była wsią, w tym dniu, na mocy przywileju wydanego przez Augusta II Mocnego, potwierdzono lokalizację rzemieślników niemieckich i zezwolono na odbywanie targów w soboty i niedziele oraz dano zgodę na zakładanie cechów. Tak powstałą niemiecka część miasteczka. W 1723 r. nieopodal niemieckiej części powstało handlowe miasteczko żydowskie, a w 1745 r. zostało założone katolickie miasteczko polskie. Dlatego każdy, kto po raz pierwszy odwiedza Przysuchę, jest zaskoczony niecodziennym układem urbanistycznym; są tutaj bowiem trzy odrębne rynki. Dzielnica niemiecka objęła dawny Czermin, powstały tam kościół protestancki, szkółka i cmentarz. Z biegiem czasu ludność ta spolonizowała się. Mieszkańcy wyznania mojżeszowego zajmowali tereny na północny – zachód od dzielnicy niemieckiej (obecnie ulice krakowska i Wiejska). W drugiej połowie XVIII w. powstała tam istniejąca do dziś synagoga, łaźnia, szkoła wyznaniowa i domy modlitw. W 1810 r. Przysuchę zamieszkiwało 1150 Żydów, 498 katolików i 107 protestantów. Po powstaniu styczniowym 1869 r. Przysucha utraciła prawa miejskie w związku z zaangażowaniem miejscowej ludności w działania zbrojne prowadzone w okolicznych lasach. W drugiej połowie XIX w. w dzielnicy polskiej (Urszulin), będącej niegdyś własnością Urszuli Dembińskiej, przy placu Konstytucji 3 Maja powstał kościół rzymsko – katolicki pod wezwaniem św. Jana Nepomucena i Ignacego Loyoli – wzniesiony w latach 1780 – 1786 w stylu klasycystycznym, dwuwieżowy, z fasadą posiadającą balkon. Przy drodze do Skrzyńska w zabytkowym parku znajduje się XIX –

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.