]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Jabłonna Lacka

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Jabłonna Lacka

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Jabłonna Lacka, ul. Klonowa 14, 08-304 Jabłonna Lacka

e-mail: jablonnalacka@onet.pl

Strona www: www.jablonnalacka.com.pl

Powierzchnia: 149 km2

Liczba mieszkańców: 4 784

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina położona w województwie mazowieckim, w powiecie sokołowskim. W skład gminy wchodzi 28 sołectw. Największym walorem jest zachowana Dolina Bugu z licznymi starorzeczami, piaszczystymi skarpami. Ponad 50% powierzchni gminy zajmują obszary chronione w tym europejska sieć NATURA 2000. Gmina to urokliwy zakątek pełen zieleni z dużą ilością lasów.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Charakter gospodarki to typowe rolnictwo z rosnącym stale udziałem usług turystycznych. Na terenie Morszkowa działa kilka zakładów w tym firma REAL Chłodnia SA, Zakład Przerobu Kazeiny Agrocomplex, Polska Grupa Elektryczna FORUM RONDO. W miejscowości Jabłonna Lacka znajduje się Urząd Gminy, Samorządowe Przedszkole, Zespól Szkół, Bank Spółdzielczy, SKR, GS SCh, Ośrodek Zdrowia, Poczta Polska, mechanika pojazdowa. Są też dwa duże sklepy TOPAZ i DELIKATESY CENTRUM.

W ostatnich latach na terenie gminy wykonano wiele inwestycji drogowych, wykonano wiele remontów świetlic wiejskich, zostały zakupione stroje ludowe i sprzęt nagłaśniający, doposażono plac zabaw, zostały zakupione samochody strażackie, zakupione zostały trybuny na boisko sportowe. Na wykonanie tych inwestycji większość środków została pozyskana z zewnątrz między innymi z Samorządu Województwa w ramach programów unijnych, od Wojewody Mazowieckiego, LGD „Tygiel Doliny Bugu”, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Historia, dziedzictwo i kultura: Pochodzenie nazwy członu Jabłonna Lacka tłumaczono od faktu, że na tych terenach pierwszym osadnikiem szlacheckim był ród Jabłońskich, a drugi człon nazwy tłumaczono dwojako: od Lachów - plemion polskich. W Jabłonnie Lackiej możemy zwiedzić zespół kościoła parafialnego. Warta uwagi jest kapliczka św Jana Nepomucena z XVIII-XIX w. W Gródku – drewniany kościół parafii rzymsko-katolickiej z 1743 r. W Wirowie - zespół klasztorny w stylu bizantyjskim, Cerkiew na placu przykościelnym.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.