]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Żyrardów

Nazwa jednostki: Gmina Miejska Żyrardów

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta Żyrardowa, PL. Jana Pawła II 1, 96-300 Żyrardów

tel. (46) 858 15 00, fax (46) 858 15 11

e-mail: urzad@zyrardow.pl

Strona www: www.zyrardow.pl

Powierzchnia: 1 433 ha

Liczba mieszkańców: 40 tys.

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Żyrardów leży na południowo-zachodnim krańcu województwa mazowieckiego, w pobliżu zielonych obszarów Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Miasto usytuowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2 oraz drogi krajowej nr 50, na szlaku dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej - dziś: linia kolejowa Łódź- Warszawa.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Idealne położenie w centrum Polski, przy ważnych szlakach komunikacyjnych, atrakcyjne tereny inwestycyjne, na których można prowadzić działalność na preferencyjnych warunkach, władze miasta przyjazne działaniom biznesowym oraz wykwalifikowane kadry pracownicze – to wszystko składa się na potencjał gospodarczy Żyrardowa i sprzyja prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie miasta. Niebywałe walory Żyrardowa sprawiają, że miasto od wielu już lat jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków na Mazowszu, o bardzo wysokim nasyceniu małych i średnich przedsiębiorstw. Atuty inwestycyjne Żyrardowa doceniło wiele liczących się na rynku podmiotów gospodarczych, m.in. Ruukki, TCL, Knauf Plasitcs, CMC Poland, Stabar czy Arlen. W ostatnich latach dynamicznie rozwija się także branża developerska.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Żyrardów należy do najciekawszych ośrodków turystycznych na Mazowszu. Wyróżnia go industrialny klimat, tworzony przez bogactwo XIX-wiecznych zabytków poprzemysłowych. Dumą miasta jest unikalna na skalę europejską, zachowana niemal w całości, Zabytkowa Osada Fabryczna, będącą przykładem modelowego miasta przemysłowego z przełomu XIX i XX wieku, którą w 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski uhonorował prestiżowym tytułem Pomnika Historii. Powstanie i rozwój Żyrardowa wiąże się z lokalizacją na tym terenie na początku XIX wieku fabryki lniarskiej. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska utalentowanego francuskiego inżyniera Filipa de Girarda, pierwszego technicznego dyrektora zakładu, a zarazem wynalazcy maszyny do mechanicznego przędzenia lnu, którą po raz pierwszy zastosowano właśnie w żyrardowskiej fabryce. Okres największego rozwoju i rozbudowy Żyrardowa przypada na drugą połowę XIX w., kiedy to fabryka trafiła w ręce dwóch niemiecki przemysłowców - Karola Hiellego i Karola Augusta Dittricha. To za ich sprawą stała się ona jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów lniarskich ówczesnej Europy. Dzięki nowym właścicielom wokół fabryki, na pow. 36 ha, powstała też bardzo skrupulatnie zaprojektowana Osada Fabryczna, stanowiąca dziś, unikatowe w swym charakterze, centrum współczesnego Żyrardowa. Na osadę fabryczną składa się osiedle murowanych z czerwonej cegły domów dla robotników, dzielnica willowa dla kadry kierowniczej i właścicieli fabryki, a także szereg budynków użyteczności publicznej - kościoły, szkoły, przedszkole, szpital, resursa, dom kultury, a także pralnia i łaźnia miejska. Regularna siatka ulic, dużo zieleni, wyraźny podział na część mieszkaniową oraz przemysłową – to najbardziej charakterystyczne elementy XIX-wiecznego Żyrardowa, stanowiące o rzeczywistym spełnieniu postulatów idealnego miasta przemysłowego przełomu wieków. 

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.