]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Konstancin-Jeziorna

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Konstancin-Jeziorna

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, ul. Warszawska 32, 05-520 Konstancin-Jeziorna

tel. (22) 756 48 10, fax (22) 756 48 85

e-mail: urzad@konstancinjeziorna.pl

Strona www: www.konstancinjeziorna.pl

Powierzchnia: 78,63 km2

Liczba mieszkańców: 23 750

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Konstancin-Jeziorna położona jest w powiecie piaseczyńskim w woj. mazowieckim, około 20 km od centrum Warszawy. Pow. miasta to 17,75 km2, a wsi - 60,87 km2. Bogactwem Konstancina jest uzdrowiskowy mikroklimat oraz złoża termalnej solanki wydobywanej z głębokości 1700 m pod powierzchnią ziemi. Czyste balsamiczne powietrze zapewnione jest dzięki położeniu w lasach sosnowych. Konstancin to miasto-ogród przez które przepływa malownicza rzeka Jeziorka, a wśród drzew śpiewają ptaki

Historia, dziedzictwo i kultura: Historia Konstancina, jako miejscowości uzdrowiskowej rozpoczyna się w 1897 roku, kiedy to spokrewniony z właścicielami Obór hrabia Witold Skórzewski oraz hrabia Władysław Mielżyński podjęli się budowy podwarszawskiego letniska. W szybkim tempie dokonali parcelacji gruntów leśnych położonych na wysokiej skarpie pradoliny Wisły. Teren podzielono na duże działki o powierzchni 10 tys. łokci, czyli około 3300 m2. Równolegle przebiegała parcelacja sąsiedniego Skolimowa i Chylic, zaś parcelację Królewskiej Góry przeprowadzono w 1926 roku. Letnisko przeznaczone było dla bogatych kupców, przemysłowców i finansistów, przedstawicieli bogacącej się elity warszawskiej. Z czasem Konstancin zaczął przyciągać też mniej zamożnych kuracjuszy. Byli to często ludzie sztuki, aktorzy, literaci, dziennikarze - słowem warszawska śmietanka towarzyska. Wille, które budowano w Konstancinie i Skolimowie, to prawdziwe perły architektury. Projektowane przez najlepszych ówczesnych architektów z rozmachem i fantazją, zachwycają oryginalnością, a pełen przegląd stylów budownictwa stanowi nie lada atrakcję dla znawców tematu. Spokojnie dla Konstancina minęła I wojna światowa, chociaż w okolicach toczyły się ciężkie walki wojsk niemieckich z rosyjskimi. Okres międzywojenny to czas dalszego rozkwitu i świetności, kwitło życie towarzyskie. Przyjeżdżały tu ówczesne sławy, artyści i rekiny finansjery. W willi Świt, w Konstancinie zamieszkał Stefan Żeromski. Mieszkał tu także Wacław Gąsiorowski, który przez kilka lat pełnił funkcję sołtysa. Dramatyczne wydarzenia II wojny światowej na zawsze zmieniły oblicze Konstancina i wpłynęły na dalsze jego losy. Wprawdzie zniszczenia wojenne ominęły okolicę, ale Niemcy wysiedlili część mieszkańców, wymordowali ludność żydowską i zajęli na swoje potrzeby znaczną część Konstancina i Królewskiej Góry. W luksusowych willach mieli swoje rezydencje wysocy rangą dygnitarze III Rzeszy.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.