]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Przasnysz

Nazwa jednostki: Gmina miejska Przasnysz

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta w Przasnyszu, ul. Jana Kilińskiego 2, 06-300 Przasnysz

tel. (29) 756 49 00, fax (29) 756 49 39

e-mail: umprzas@przasnysz.um.gov

Strona www: www.przasnysz.um.gov.pl

Powierzchnia: 2 056 ha

Liczba mieszkańców: 17 634

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Przasnysz to liczące 17.634 (kobiet - 9.245, mężczyzn - 8.389) mieszkańców miasto położone na północnym Mazowszu nad rzeką Węgierką. Oddalone o 106 km od Warszawy, 22 km od Ciechanowa i 56 km od Ostrołęki jest miastem, przez które biegnie szlak na pojezierze mazurskie.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Przasnysz to miasto, które inwestuje w rozwój przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Realizuje obecnie ważne projekty infrastrukturalne, które przyczynią się do wzrostu przedsiębiorczości mieszkańców, ochrony dziedzictwa kulturowego, rozwinięcia elektronicznej administracji i lokalizacji nowych inwestycji. Miasto dąży również do dalszej poprawy jakości życia mieszkańców poprzez realizację przedsięwzięć na rzecz integracji społecznej i podniesienia kwalifikacji mieszkańców. Na terenie Miasta prowadzą działalność liczne zakłady usługowe i produkcyjne. Łącznie na koniec 2011 roku w rejestrze REGON zarejestrowanych było 1541 podmiotów w tym 1477 w sektorze prywatnym. W Przasnyszu swoje miejsce na rozwój znalazły potężne firmy takie jak: Kross - lider w produkcji rowerów w Europie, Agrotrade Melkumian & Gąsior - proszkownia mleka z jedną z najnowocześniejszych linii technologicznych w Europie, oddział ABB - producent w dziedzinie energetyki i automatyki oraz wiele innych przedsiębiorstw.

Historia, dziedzictwo i kultura: Przasnysz jest jednym z najstarszych miast w województwie mazowieckim, prawa miejskie uzyskał w 1427 roku, szczyci się bogatą i ciekawą historią. Pomimo burzliwych dziejów: wojen i klęsk żywiołowych, można tu podziwiać dobrze zachowane obiekty, które wpisano do rejestru zabytków. Będąc w Przasnyszu warto zobaczyć wczesnobarokowy Zespół Klasztorny Bernardynów - jeden z najpiękniejszych takich obiektów, wpisany na listę Kanonu Krajoznawczego Polski. Wart uwagi jest także kościół parafialny św. Wojciecha - najstarszy późnogotycki obiekt Przasnysza. Tutaj w roku 1550 odbył się chrzest św. Stanisława Kostki, a w Kaplicy Kostków pochowani zostali rodzice i bracia świętego. Obok kościoła wznosi się murowana dzwonnica z XV w., która jest rzadkim na Mazowszu przykładem murowanej dzwonnicy gotyckiej całkowicie wolnostojącej. Na przasnyskim rynku usytuowany jest klasycystyczny Ratusz. Obiekt ten jest obecnie rewaloryzowany by przywrócić mu dawną świetność, a rewitalizacja okalającego go rynku przyczyni się do ożywienia życia kulturalnego centrum miasta. Przasnysz położony jest na terenie „Zielonych Płuc Polski", otaczają go piękne tereny sprzyjające wypoczynkowi i rekreacji. Jest bazą wypadową dla wszystkich aktywnych, szukających sposobu na rodzinne spędzenie czasu. Niecodziennych wrażeń z pewnością dostarczą loty widokowe szybowcem, paralotnią i samolotem, z których można skorzystać na lotnisku Aeroklubu Północnego Mazowsza pod Przasnyszem. Warto wybrać się także na piesze i rowerowe wycieczki wśród malowniczych lasów i pól.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.