]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Nazwa jednostki: Powiat ziemski radomski

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatowe w Radomiu, ul. Domagalskiego 7, 26-600 Radom

tel. (48) 365 58 01, fax (48) 365 58 07

e-mail: powiat@radompowiat.pl

Strona www: www.radompowiat.pl

Usługi Urzędu dostępne w formie elektronicznej

Powierzchnia: 152 978 ha

Liczba mieszkańców: 150 505

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat Radomski położony jest w południowa część Mazowsza. Powiat tworzą miasto Pionki, miasto i gmina Iłża, Skaryszew oraz gminy: Gózd, Jastrzębia, Jedlińsk, Jedlnia Letnisko, Kowala, Pionki, Przytyk, Wolanów, Wierzbica, Zakrzew.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Powiat radomski ma charakter rolniczy, w którym wzrasta znaczenie gospodarstw towarowych. W ponad 1250 z nich produkuje się mleko, uprawiane jest zboże, rośliny pastewne oraz prowadzona jest hodowla trzody chlewnej. Hitem na skalę europejską jest uprawa papryki w okolicach Przytyka i Zakrzewa. To swoiste „paprykowe zagłębie” Polski, skąd pochodzi 80 proc. krajowej produkcji tego warzywa. To tu każdego roku odbywają się Ogólnopolskie Targi Papryki. Sukcesywnie wzrasta także powierzchnia upraw roślin oleistych i roślin wykorzystywanych na biopaliwa oraz do celów energetycznych. Dzięki dużym zmianom w rolnictwie rozwija się również sektor przetwórstwa rolno - spożywczego, w którym funkcjonuje 80 zakładów przetwórczych, również o znaczeniu ponadregionalnym. Odpowiednie obszary do produkcji rolniczej metodami ekologicznymi spowodowały wśród rolników nie tylko zainteresowanie tą dziedziną - w powiecie funkcjonuje 48 gospodarstw ekologicznych - ale przyczyniają się również do rozwoju gospodarstw agroturystycznych, położonych w okolicy o ciekawej historii, specyficznym folklorze i atrakcyjnej turystycznie lokalizacji. Położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych stanowi atut dla rozwoju społeczno – gospodarczego powiatu radomskiego. W Radomiu i Pionkach ulokowania jest podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomcznej Euro-Park Wisłosan, a w Iłży podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Ponadto powiat radomski, a w szczególności gminy Jedlińsk, Kowala, Pionki, Wierzbica, dysponuje wieloma terenami pod inwestycje. Choć Powiat Radomski uznawany jest za obszar rolniczy, to mają tu swoje siedziby firmy, których działalność nie jest związana z uprawą gruntów. Na jego obszarze działa prawie 10 tys. podmiotów, z czego 400 to firmy i zakłady produkcyjne, gdzie wiele z nich znanych jest na rynku krajowym i międzynarodowym.

Historia, dziedzictwo i kultura: Powiat radomski to piękne okolice, urokliwe zakątki, pomniki przyrody, wspaniałą flora i fauna, a także liczne miejsca związane z niezwykłymi wydarzeniami i wybitnymi postaciami. Najciekawsze to m.in.: ruiny zamku biskupów krakowskich w Iłży z XIV w., dworek Gombrowiczów we Wsoli z 1914 r., kościół modrzewiowy w Bardzicach z 1771 r., Skansen Leśnej Kolejki Wąskotorowej w Pionkach, itd. Powiat jest także gospodarzem wielu imprez kulturalnych, cieszących się coraz większym zainteresowaniem. Na uwagę zasługują słynne skaryszewskie „Wstępy” – targi końskie odbywające się w pierwszy poniedziałek i wtorek Wielkiego Postu. Przywilej organizacji targów sięga XV w. Od dziesięcioleci przybywają na nie, obok polskich hodowców, kupcy z Włoch, Niemiec oraz liczna grupa turystów. Równie barwną imprezą jest unikalny w Polsce obrzęd „Ścięcia Śmierci”, który odbywa się wraz z nadejściem wiosny w Jedlińsku. Obrzęd przyciąga każdego roku nie tylko mieszkańców Jedlińska, lecz także liczne grono zainteresowanych z całego kraju. Bogatą tradycję życia kulturalnego kontynuuje m.in. Iłża. W ostatnich latach ponadregionalną rangę zdobyły imprezy: „Dni Leśmianowskie”, „Spotkania z Balladą” oraz „Turniej rycerski na zamku w Iłży”.. W kalendarzu imprez na stałe zagościły także: Gala Mistrzów Sportu i Turniej Wiedzy o Powiecie, Festiwal Piosenki Turystycznej i Patriotycznej czy też Jarmark Sztuki Ludowej. Przedsięwzięcia łączące promocję gospodarczą powiatu z bogatą oprawą artystyczną to: Konkurs Gospodarczy Perła Powiatu, Ogólnopolskie Targi Papryki, Dni Przedsiębiorczości, Święto Kukurydzy, a także Dożynki Powiatowe-Gminne. Dużą atrakcją turystyczną powiatu jest również drugi co do wielkości na Mazowszu sztuczny zbiornik wodny w Domaniowie. To doskonałe miejsce, by zregenerować siły, odpocząć nad wodą, skorzystać ze świeżego powietrza i gościnności gospodarzy. Co roku nad zalewem odbywają się m.in.: festyn rodzinny „Powitanie Lata” oraz Rowerowy Zjazd Gwieździsty.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.