]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Leszno

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy w Lesznie, Aleja Wojska Polskiego 21, 05 - 084 Leszno

tel. (22) 725 80 05, 725 84 52, 725 90 35, fax (22) 725 85 52

e-mail: urzad@gminaleszno.pl

Strona www: www.gminaleszno.pl

Powierzchnia: 69 km2

Liczba mieszkańców: 21 000

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Lesznowola jest gminą wiejską położoną w środkowej części woj. mazowieckiego, w północnej części powiatu piaseczyńskiego. Teren jest ciekawy przyrodniczo (wydmowe wzniesienia Magdalenki oraz dolina rzeki Utraty) i historycznie. Część obszarów objęta jest ochroną w ramach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Atutem Lesznowoli jest korzystne położenie geograficzne: bezpośrednie sąsiedztwo Warszawy i międzynarodowego lotniska im. F. Chopina. Przez obszar gminy przebiegają trzy drogi kraj

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Lesznowola w ciągu 20 lat przeszła transformację z gminy typowo rolniczej w gminę o charakterze mieszkaniowo - usługowym. Obecnie na jej terenie prowadzi działalność około 4,6 tys. podmiotów gospodarczych. Są wśród nich mniejsze i większe firmy tworzące ośrodek produkcyjny i usługowy, koncentrujący nowoczesny przemysł z udziałem kapitału krajowego oraz zagranicznego. Gmina dołożyła wszelkich starań, aby w sposób maksymalny powiększyć uzbrojenie swoich terenów w media (wodociąg 100% i kanalizacja 87%). Gmina stale inwestuje w budowę dróg gminnych oraz współfinansuje (w stopniu znacznym - 50-75%) budowę i modernizację dróg powiatowych, a także wojewódzkich. Atutem gminy są m.in. atrakcyjne tereny inwestycyjne. Obecnie Gmina Lesznowola ma na sprzedaż teren inwestycyjny w miejscowości Zamienie oraz działki w Mysiadle - wzdłuż i w bliskiej odległości od ul. Puławskie (droga krajowa), graniczące z Warszawą i kompleksem handlowym Auchan w Piasecznie. Obecnie największą gminną inwestycja jest budowa innowacyjnego Centrum Edukacji i Sportu (CEiS) powstające w najbardziej zurbanizowanej części gminy - Mysiadle. Planowane oddanie do użytku etapu I budowy to rok szkolny 2013/2014. CEiS wraz z projektowanym układem drogowym zajmuje 90.400,0 m2, powierzchnia zabudowy obiektu to 13.723,0 m2, powierzchnia użytkowa obiektu: 17.803,5 m2. Kubatura brutto obiektu CEiS to 111.846,0 m3. CEiS będzie pełniło funkcje edukacyjno-kulturalno-sportowe dla uczniów oraz dorosłych mieszkańców gminy. Projekt zespołu Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle jest bez wątpienia jednym z najbardziej innowacyjnych obiektów szkolnych w Polsce. Na tle innych tego typu obiektów wyróżnia go przede wszystkim architektura, układ funkcjonalny oraz zastosowane technologie.

Historia, dziedzictwo i kultura: Lesznowola nie jest typowo turystyczna gminą, ale na jej terenie znajduje się wiele ciekawych obiektów. Do największych atrakcji należą: Derdy - park o powierzchni 12,7 ha objęty ochroną konserwatorską. Na terenie Dom Rekolekcyjny, prowadzony do 1881 r. przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Pierwotnie miejsce wypoczynku, następnie Zakład Opiekuńczy i szkoła. Pomimo wielu przekształceń architektonicznych, zespół zachował w sobie relikty najstarszych budowli - folwarku z murowanym budynkiem stajni, drewnianego budynku zarządcy tzw. Rządcówki i dawnej szkoły (dziś Zacisze św. Józefa). W 1936 r. przebywała tam św. Faustyna - orędowniczka Bożego Miłosierdzia. Jastrzębiec - siedziba Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN, teren dawnego zespołu parkowo - dworskiego. Zachował się dwór murowany z XVIII w., zabudowania gospodarcze z początku XIX w., całość pod opieką konserwatora zabytków, Lesznowola - dwór z 2 połowy XVIII w., przebudowany ok. 1950r. z otaczającą go pozostałością parku podworskiego umieszczone w rejestrze Konserwatora Zabytków, Kaplica przydrożna z 1776r. z kamienną rzeźbą św. Jana Niepomucena. Stara Iwiczna- miejscowość datowana na 1801 rok, na terenie poewangielicki neogotycki kościół z 1893 roku (dziś parafia rzymskokatolicka p.w. Zesłania Ducha Św) oraz cmentarz, gdzie znajdują się groby ewangelickich kolonistów i ich potomków. Magdalenka - w pobliżu odbyły się w latach 1988 - 1989 rozmowy poprzedzające "okrągły stół" pomiędzy Lechem Wałęsą a Czesławem Kiszczakiem. W magdaleńskim lesie pomnik ku czci rozstrzelanych w 1942 r. więźniów z Pawiaka i Ravensburck. Przy parafii p.w. Marii Magdaleny znajduje się "Centrum Odnowy w Duchu Świętym".

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.