]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Kazanów

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Kazanów

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Kazanów, Plac Partyzantów 28, 26-713 Kazanów

tel. (48) 676 60 33, fax (48) 676 60 55

e-mail: sekretariat@kazanow.pl

Strona www: www.kazanow.pl

Powierzchnia: 9 476 ha

Liczba mieszkańców: 4 749

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Liczy 24 sołectwa. Położona jest w województwie mazowieckim, w południowo – zachodniej części powiatu zwoleńskiego. Graniczy: od północy z Gminą Tczów i miastem i Gminą Zwoleń, od wschodu z Gminą Ciepielów, od południa z Miastem Iłżą oraz od zachodu z Miastem i Gminą Skaryszew.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Największą rzeką przepływającą przez obszar gminy jest Iłżanka. Ogólna długość wynosi 76,8 km, z czego w obszarze gminy Kazanów ponad 20 km. W odcinku przepływającym przez teren gminy Kazanów, mieści się w II klasie czystości dzięki temu w Iłżance występują ryby: płoć, kiełb, ukleja, okoń, karaś srebrzysty, szczupak, jaź, karp. Dolina rzeki Iłżanki wraz z przyległymi do niej lasami stanowi atrakcyjny teren do rekreacji i wypoczynku, rozwoju agroturystyki, budownictwa letniskowego, gdyż w pobliżu nie ma dużych zakładów przemysłowych zanieczyszczających środowisko naturalne. W dolinie rzeki Iłżanki mieszczą się działki przeznaczone pod budownictwo letniskowe. Na terenie Gminy można zlokalizować obiekty dla rozwoju różnych form wypoczynku takich jak np. zbiorniki wodne, nowe młyny wodne, lokalna gastronomia z miejscami noclegowymi, domy pracy twórczej, ogólnodostępne tereny wypoczynkowo – rekreacyjne, pola biwakowe itp. Na terenie gminy są do zagospodarowania działki rolne. W ramach Związku Gmin nad Iłżanką na terenie Gminy zostały wytyczone i oznakowane szlaki rowerowe o długości 260km.Gmina posiada do zagospodarowania obiekty po zlikwidowanych placówkach oświatowych.

Historia, dziedzictwo i kultura: Na terenie gminy Kazanów znajdują się liczne obiekty stanowiące dziedzictwo kulturowe są to : obiekty zabytkowej architektury: - zespół kościelny wybudowany w latach 1788 – 1790 w Kazanowie; kapliczki przydrożne w Kowalkowie, Osuchowie, Dębnicy, Kopcu i Niedarczowie oraz miejsca pamięci narodowej.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.