]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Belsk Duży

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Belsk Duży

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Belsk Duży, ul. Kozietulskiego 4a, 05-622 Belsk Duży

tel. (48) 661 12 71, fax (48) 661 13 40

e-mail: urzad@belskduzy.pl

Strona www: www.belskduzy.pl

Powierzchnia: 108 km2

Liczba mieszkańców: 6 743

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Belsk Duży, pod względem administracyjnym, jest jedną z 10 gmin powiatu grójeckiego, będącego z kolei jednym z 39 powiatów ziemskich wchodzących w skład województwa mazowieckiego. Gmina Belsk Duży leży w obrębie Wysoczyzny Rawskiej Wysoczyzna położona jest na wysokości 140 – 195 m n.p.m. Najwyżej wyniesiony obszar znajduje się w południowo - zachodniej części gminy, najniżej położone tereny dotyczą doliny Kraski w południowo – wschodniej części.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Na koniec 2011 roku w gminie Belsk zarejestrowanych było ponad 300 podmiotów gospodarczych. Obecnie wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą dominuje sektor prywatny, oraz produkcja rolnicza(głównie sadownictwo). Pierwsze wzmianki o Belsku pochodzą z roku 1451. Dokładniejsze zapisy pochodzą z czasów Królestwa Polskiego wchodzącego wówczas w skład Rosyjskiego Carskiego Imperium z roku 1827, gdzie Belsk jest wsią w powiecie czerskim obwodu warszawskiego województwa mazowieckiego. W 1870 r. Belsk Duży był wsią i folwarkiem w powiecie grójeckim guberni warszawskiej. W 1921rBelsk Duży figuruje jako wieś i folwark w gminie Belsk Duży, powiat grójecki, województwo warszawskie. Po II wojnie światowej Belsk Duży był siedzibą gminy. Do 1990r. Belsk D. był gminą w woj. radomskim i siedzibą Gminnej Rady Narodowej i Naczelnika Gminy. Po reformie administracyjnej w 1999r. jedna z gmin powiatu grójeckiego w woj. mazowieckim. Aktualnie Belsk Duży. jest siedzibą organów władzy gminy : Wójta Gminy i Rady Gminy.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Dobra kultury wpisane do Centralnego Rejestru Decyzji Konserwatora Zabytków: - Zespół klasztorny o. Paulinów w Łęczeszycach: - Kościół parafialny w Lewiczynie: - Zespół dawnej poczty z XIX wieku w Belsku Dużym - Zespół pałacowo-parkowy w Małej Wsi z parkiem krajobrazowym o powierzchni 25,76 ha - Zespół pałacowo-parkowy w Rębowoli z XIX wieku z parkiem krajobrazowym o pow. 3,53 ha - Zespół dworsko-parkowy w Odrzywołku z parkiem o pow. 2,00 ha z przełomu XVII – XVIII - Park przydworski w Oczesałach o pow. 9,00 ha - Kościół parafialny w Belsku Dużym z II poł. XVIII w.. Na terenie kościoła grób Jana Kozietulskiego (1781 – 1821) pułkownika, uczestnika kampanii napoleońskich, dowódcy słynnej szarży jazdy polskiej pod Somosierrą. - Zespół folwarczny w Starej Wsi - Cmentarze rzymsko-katolickie w miejscowościach: Belsk Duży, Lewiczyn, Zaborówek, Belsk Mały - Miejsca pamięci narodowej: mogiła z 1863 r. w Belsku Małym, mogiły z II wojny światowej na cmentarzu w Belsku Dużym i Łęczeszycach. - Rezerwat przyrody „Modrzewina” o charakterze leśnym unikalny i jeden z najciekawszych w kraju o powierzchni ponad 300 ha. Kościół Parafialny pw. Św. Trójcy w Belsku Dużym Najstarsza budowla sakralna na terenie Belska D. Kościół klasycystyczny wzniesiony w latach 1776- 1779, zaprojektowany najprawdopodobniej przez architekta warszawskiego Hilarego Szpilowskiego. W podziemiach kościelnych spoczywa płk Jan Kozietulski bohaterski dowódca szarży polskich szwoleżerów w wąwozie Somosierra podczas kampanii napoleońskiej w Hiszpanii. Na terenie kościoła spoczywa wybitny mąż stanu II Rzeczypospolitej – Książe Zdzisław Lubomirski - senator, Prezydent M.St. Warszawy, członek Rady Regencyjnej. Kościół Parafialny pw. Św. Wojciecha i Św. Marcina w Lewiczynie Zabytek klasy 0, drewniany kościół św. Wojciecha i św. Marcina z barokowym ołtarzem, pochodzącym z połowy XVIII w., i słynącym łaskami wizerunkiem Matki Bożej.

Pałac w Małej Wsi Pałac w Małej Wsi
Liczba wyświetleń: 2