]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Rzeczniów

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Rzeczniów

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Rzeczniów, Rzeczniów 1, 27-353 Rzeczniów

tel. (48) 616 70 24, 616 70 04, fax (48) 616 73 10

e-mail: urząd@rzeczniow.pl

Strona www: www.rzeczniow.pl

Powierzchnia: 104 km2

Liczba mieszkańców: 4 644

położenie geograficzno-przyrodnicze: Pod względem fizyczno-geograficznym gmina Rzeczniów położona jest na pograniczu Równiny Radomskiej i Wysoczyzny Iłżeckiej. Przez środek gminy, prawie równoleżnikowo, przepływa rzeka Krępianka, ze źródłami  w okolicach Rzechowa. Najwyższy punkt wysokościowy znajduje się w rejonie Wólki Modrzejowej i wynosi 220 m n.p.m., natomiast najniższy w rejonie miejscowości Marianów i wynosi 179 m n.p.m. Północna część gminy stanowi zlewnię rzeki Iłżanka, część środkowa- rzeki Krępianki, natomiast południowa rzeki Kamiennej. Gminę przecinają szlaki komunikacyjne: Iłża - Solec i Odechów - Ostrowiec.

gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Obecna rzeźba obszaru gminy jest wynikiem wielu procesów z różnych okresów geologicznych. Szczególną rolę wyrównującą odegrał jednak lądolód. Różnorodność procesów, jakie miały miejsce na tym terenie oraz występujące w podłożu skały są główną przyczyną zróżnicowanych gleb. Najlepsze jakościowo gleby wykształcone na glinach, a nawet fragmenty gleb lessowych, występują w części środkowej i układają się w kierunku wschód-zachód. Są to gleby II i III klasy bonitacyjnej, stanowią około 29% powierzchni gminy. Najsłabsze gleby V i VI klasy, wykształcone głównie na podłożu piaszczystym, występują w południowo-wschodniej i północnej części gminy i zajmują 14,2% powierzchni. W tych częściach gminy zachowały się też największe kompleksy leśne. Na południu Puszczy Świętokrzyskiej, na północy Lasy Małomierzyckie.

Użytki rolne stanowią - 6850 ha, w tym: grunty orne -5730 ha, sady-400 ha, pastwiska - 200 ha, łąki – 550 ha. W ostatnich latach następuje dość szybki wzrost powierzchni upraw wiśni,  krzewów jagodowych oraz owoców miekkich. W strukturze użytków rolnych dominują grunty orne z uprawą: zbóż 4700 ha, ziemniaki 180 ha, uprawy przemysłowe - 50 ha i pastewne- 150 ha. Grunty o bonitacji klasa V i VI w większości objęte są programem zalesień.

Brak na tym terenie większych zakładów przemysłowych jest jednym z czynników wysokiego bezrobocia. Miejsca pracy dla kilkuset osób zapewniają instytucje publiczne, handel oraz kilka zakładów przetwórstwa drzewnego pozykujących surowiec z okolicznych lasów.
Gmina jest w 100% zwodociągowana. Z publicznej sieci wodociągowej korzysta 85% mieszkańców. W ostatnim dwudziestoleciu wybudowana została oczyszczalnia ścieków do której odprowadzane są ścieki bytowe z czterech okolicznych miejscowości. W najbliższych latach planowana jest modernizacja oczyszczalni oraz podłączenie do niej kolejnej miejscowości o licznej i zwartej zabudowie. Czyste powietrze, woda i nieskażone gleby, a także dobre drogi to atut tej gminy

historia, dziedzictwo i kultura:

Tereny znajdujące się w granicach Gminy Rzeczniów w swojej historii dotykały różne zmiany dotyczące przynależności administracyjnej, rozwoju gospodarczego czy rozwoju osadnictwa. Jeszcze w połowie XIX w. większość tych terenów pozostawała w posiadaniu Puszczy Świętokrzyskiej. Na mapie topograficznej Królestwa Polskiego wydanej w 1839 w skali 1: 126 000 można znaleźć nazwy wsi: Ciecierówka, Pasztowa Wola, Rzechów, Rzeczniów, Rzeczniówek, Grabowiec, Wólka Modrzejowa, Zawały i Grechów. Pozostałe powstały pod koniec XIX wieku lub w początkach wieku XX jak wieś Kaniosy założona na terenach serwitutu wsi Podkońce po wycięciu lasu. Gmina Rzeczniów w obecnych granicach funkcjonuje od 1972 roku po utworzeniu jej Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach Nr XVII/79/72 z dnia 8 grudnia 1972 roku.

Gmina Rzeczniów choć  jest ogromnie urokliwym miejscem to jej  turystyczne walory pozostają nieznane. Dlatego opracowane przez gminę Rzeczniów trasy turystyki rowerowej pozwalają zapoznać się przyjezdnym  z jej  walorami kulturowymi i historycznymi. Niewątpliwie na trasie rowerowych przejażdżek warto odwiedzić kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Restytuta w Rzeczniowie, wybudowany około 1687 roku, wielokrotnie przebudowywany w XVIII i XIX w. Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć jest wczesnobarokowy kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Grabowcu usytuowany na niewielkim wzniesieniu. W ołtarzu głównym znajduje się  odrestaurowany obraz  Najświętszej Maryi Panny w drewnianej sukience. Warto tu również zobaczyć figurkę św. Piotra na wysokiej kolumnie, stojącą na cmentarzu parafialnym oraz płytę upamiętniającą  wydarzenia z powstania styczniowego, w  grabowieckim parku.
Ciekawy charakter prezentuje kościół pw. NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli, często nazywany „świątynią dwóch nocy”.  Obiekt przyciąga swą prostotą. Jej wystrój mający ludowy charakter jest dziełem miejscowych rzemieślników.

Gmina Rzeczniów została dotkliwie doświadczona wydarzeniami z II wojny światowej. Tragiczny wrzesień 1939 odcisnął piętno bitwą pod Rzechowem oraz liczbą 139 żołnierzy poległych w niej. Miejsca pamięci zawieruchy wojennej można zobaczyć w Grabowcu, Zawałach, Ciecierówce, Rzeczniowie.

Fani dwóch kółek oraz pasjonaci ciekawych miejsc z całą pewnością poczują wyjątkowość polnych dróg, pilnowanych przez przydrożnych świątków  oraz dwuramienny krzyż, który od niedawna jest symbolem znajdującym się w herbie Gminy Rzeczniów.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.