]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Kałuszyn

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Kałuszyn

Dane teleadresowe:

Urząd Miejski w Kałuszynie, ul. Pocztowa 1, 05-310 Kałuszyn

tel. (25) 757 66 18, (25) 757 61 88, fax (25) 757 60 26

e-mail: umkaluszyn@kaluszyn.pl, sekretariat@kaluszyn.pl

Strona www: www.kaluszyn.pl

Powierzchnia: 95 km2

Liczba mieszkańców: 6 300

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Na system osadniczy składa 29 wsi oraz miasto Kałuszyn, które zamieszkuje 6.300 osób. Przez teren gminy przebiega fragment autostrady A-2 (obwodnica Mińska Mazowieckiego) co stwarza dogodne warunki dojazdu do Warszawy, Mińska Mazowieckiego i Siedlec.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: W gminie jest około 990 indywidualnych gospodarstw rolnych i działa 400 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Większość z nich to firmy rodzinne.

Historia, dziedzictwo i kultura: Historia miasta Kałuszyn jest małą kroniką dziejów państwa polskiego. Najstarsze znaleziska archeologiczne pochodzą z III w p.n.e. Kałuszyn w 1718 r. otrzymał prawa miejskie na mocy przywileju wydanego przez króla Augusta II na Sejmie w Grodnie. Herb Kałuszyna w postaci czarnego kozła w żółtym polu ustanowiono 160 lat temu. Najbardziej charakterystycznymi zabytkowymi obiektami w Kałuszynie są: kościół parafii rzymsko – katolickiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w ołtarzu głównym znajduje się obraz patronki kościoła namalowany przez Michała Elwiro Andriolego, Plebania w Kałuszynie z II połowy XIX w., Poczta z końca XIX w., Budynek Ochotniczej Straży Pożarnej z 1916 r., Oberża z II połowy XIX w. ,Zespół dworski w Gołębiówce wybudowany w latach 1923-27 i zespół dworsko – folwarczny w Sinołęce wybudowany ok. 1830 r. wraz z XVII w. kaplicą rodową.. Na cmentarzu parafialnym znajdują się mogiły i pomnik poświęcony żołnierzom 1 Dywizji Piechoty Legionów im. Józefa Piłsudskiego poległym w zwycięskiej bitwie pod Kałuszynem 12 września 1939 roku. Kałuszyn położony jest w zdrowym i atrakcyjnym przyrodniczo regionie. Niezwykle istotnym elementem pejzażu są kompleksy leśne. Wśród nich znajdują się głównie bory mieszane. Akweny wodne położone między lasami, łąkami tworzą ekosystemy sprzyjające bytowaniu różnorodnych gatunków fauny i flory. Ścieżki ekologiczne stwarzają warunki do zorganizowanego i indywidualnego wypoczynku na łonie natury. Do cennych przyrodniczo elementów zalicza się rezerwat Przełom Witówki, który zajmuje 92,11 ha. Ma on charakter florystyczny i służy ochronie zbiorowisk roślinnych, porastających dolinę rzeki Witówki. Część gminy znajduje się w Mińskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Występuje tu użytek ekologiczny „Sosny Olszewickie” . W jego obrębie znajdują się sosny pospolite w wieku około 300 lat o obwodzie do 280 cm.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.