]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Płońsk

Nazwa jednostki: Powiat ziemski płoński

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatowe w Płońsku, ul. Płocka 39, 09-100 Płońsk

tel. (23) 662 77 64, fax (23) 662 38 16

e-mail: urzad@powiat-plonski.pl

Strona www: www.powiat-plonski.pl

Powierzchnia: 1 384 km2

Liczba mieszkańców: 89 070

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat płoński leży w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, pomiędzy Wisłą a Narwią. Cechuje go korzystne położenie komunikacyjne, przy ważnych szlakach transportowych – E-10 Warszawa – Bydgoszcz i E-7 Warszawa – Gdańsk. W granicach administracyjnych powiatu płońskiego leży 10 gmin wiejskich: Baboszewo, Czerwińsk n. Wisłą, Dzierzążnia, Joniec, Naruszewo, Nowe Miasto, Płońsk, Sochocin, Załuski i 2 gminy miejskie: Płońsk i Raciąż.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo z dobrze rozwiniętym przemysłem rolno-spożywczym. Użytki rolne w ogólnym areale gospodarstw zajmują 79%, w tym grunty orne 65%, łąki i pastwiska 12%, sady 2%. Prawie 100% to gospodarstwa indywidualne, a średnia wielkość gospodarstwa wynosi 8 ha. W strukturze upraw dominują zboża, buraki cukrowe i ziemniaki. Od kilkunastu lat wzrasta areał upraw sadowniczych, warzyw i owoców. Inwestycje zrealizowane: 1. „Wyrównanie szans edukacyjnych poprzez poprawę infrastruktury oświatowo – sportowej w ZSO w Płońsku” 2. „Rewitalizacja infrastruktury drogowej czynnikiem rozwoju Płońska i powiatu płońskiego” 3. „Budowa kompleksu sportowego przy ZS Nr 1 W Płońsku” 4. Modernizacja i termomodernizacja Przychodni Specjalistycznej w SP ZZOZ w Płońsku Inwestycje realizowane: 1. Remont i termomodernizacja budynku „B” Szpitala w Płońsku 2. „Moja wiedza, moje umiejętności, moja przyszłość – program wyrównywania szans edukacyjnych uczniów szkół zawodowych prowadzonych przez Powiat Płoński” 3. „Moja wiedza, moje umiejętności, moja przyszłość – program wyrównywania szans edukacyjnych uczniów szkół ogólnokształcących prowadzonych przez Powiat Płoński” Inwestycje planowane: 1. „Rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej Starostwa Powiatowego w Płońsku i jednostek organizacyjnych powiatu kluczem do budowy społeczeństwa informacyjnego” 2. Przebudowa oczyszczalni ścieków w DPS w Karolinowie 3. „Likwidacja barier wykluczenia cyfrowego w powiecie płońskim”

Historia, dziedzictwo i kultura:

Prawdziwą perłą historyczną powiatu jest Bazylika Zwiastowania NMP w Czerwińsku n. Wisłą z 1155 roku, którą odwiedzali polscy królowie. Na terenie powiatu znajduje się kilkadziesiąt dworów i pałaców dawnego ziemiaństwa. Większość z nich pochodzi z XIX w. Jednym z ciekawszych, jest dworek Weyherów w jednej z dzielnic Płońska – Poświętnem. W latach 1865-66 mieszkał tu Henryk Sienkiewicz, który był guwernerem syna właścicieli dworu. Na bazie tego dworku powstał Turystyczny Szlak Sienkiewiczowski, który prowadzi przez miejsca związane z postacią noblisty. Wśród wielu zabytków kultu religijnego, jak np. kościoły w: Kroczewie z XV w. (gm. Załuski), Krajkowie z XVI w. (gm. Raciąż), Sochocinie z XIV w. (gm. Sochocin), na uwagę zasługują urocze kapliczki, dwuramienne krzyże choleryczne i przydrożne figurki. Galeria „P” mieści się w centrum Płońska w budynku poklasztornym Karmelitów Trzewiczkowych, w którym zachowały się jeszcze sklepienia kolebkowo-krzyżowe. Chętnie prezentują się tu znani malarze i rzeźbiarze, jak i mniej znani artyści ludowi i lokalni twórcy. Unikatem na skalę światową jest powstała w 2009 roku w Sochocinie Izba Guzika. Można tu obejrzeć stylizowaną izbę mieszkalną z przełomu XIX i XX wieku wraz z maszynami do wyrobu guzików oraz bogato ilustrowaną historię sochocińskich guzikarzy. Na terenie powiatu płońskiego organizowanych jest wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Już od ponad 20 lat w Płońsku odbywają się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Kupalnocka”, podczas których prezentują się zespoły ludowe z całego świata. Dużą popularnością wśród mieszkańców i odwiedzających cieszą się „Festiwale truskawki” w Załuskach i w Czerwińsku n. Wisłą, Dożynki w gminie Płońsk, Jarmark Nowomiejski w Nowym Mieście oraz Mazowieckie Dni Rolnictwa w Poświętnem. Atrakcją powiatu jest inscenizacja bitwy pod Arcelinem zwana „Szarżą Arcelińską”, która odbywa się corocznie w II połowie sierpnia.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.