]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Przasnysz

Nazwa jednostki: Powiat ziemski przasnyski

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, ul. Św. St. Kostki 5, 06-300 Przasnysz

tel. (29) 752 22 70, fax (29) 752 25 14

e-mail: starostwo@powiat-przasnysz

Strony www: www.powiat-przasnysz.pl, www.bip.powiat-przasnysz.pl

Powierzchnia: 1 218 km2

Liczba mieszkańców: 53 000

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat przasnyski położony jest w północnej części województwa mazowieckiego. Obszar administracyjny powiatu przasnyskiego obejmuje 7 gmin, 2 miasta (Przasnysz i Chorzele) 186 sołectw i 255 miejscowości. W skład powiatu wchodzą następujące gminy: Przasnysz, Chorzele wraz z miastem Chorzele, Czernice Borowe, Jednorożec, Krasne, Krzynowłoga Mała oraz gmina miejska Przasnysz. Według obowiązującego podziału statystycznego, powiat należy do podregionu ostrołęcko-siedleckiego. Jego obszar jest tzw. „Bramą na Mazury”.

Powiat przasnyski zaliczany jest do wschodniej części Wysoczyzny Ciechanowskiej (należącej do makroregionu Niziny Północnomazowieckiej) usytuowanej na pograniczu z Równiną Kurpiowską, wchodzącą w skład Nizin Środkowopolskich. Niewielkie obrzeża północno-zachodniej części powiatu leżą w obrębie Wzniesień Mławskich – najbardziej malowniczego obszaru powiatu. Ze względu na znaczną wysokość (235 m n.p.m.) i dominującą szatę roślinną, nazywany jest „Górami Dębowymi”. Na pozostałych obszarach dominuje mało urozmaicony krajobraz równinny.

Powiat należy do obszaru „Zielone Płuca Polski”, którego ideą jest integracja ochrony środowiska z rozwojem gospodarczym i postępem cywilizacyjnym, czyli zasada zrównoważonego rozwoju. „Zielone Płuca Polski” objęły tereny najbardziej wartościowe pod względem przyrodniczym i stosunkowo mało zmienione działalnością człowieka.

Na terenie powiatu znajduje się 56 pomników przyrody ożywionej i nieożywionej oraz Krośnicko–Kosmowski Obszar Chronionego Krajobrazu o powierzchni 3.924 ha. W północnej części powiatu, pomiędzy rzeką Płodownicą a Omulwią, na terenie gmin Chorzele i Jednorożec, wyodrębniony jest obszar chroniony ptaków błotnych i brodzących Natura 2000 o powierzchni 14.420 ha.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Obszar powiatu jest terenem typowo rolniczym, o dosyć słabych bonitacjach gleb. Rozwija się tu przede wszystkim uprawa zbóż i ziemniaków oraz hodowla bydła mlecznego i trzody chlewnej. Użytki rolne stanowią 66,5% powierzchni, grunty leśne – 29,9%, zurbanizowane i zabudowane – 2,7%, a pod wodami – 0,2%. Niewiele ponad 3% powierzchni to obszary o szczególnych walorach przyrodniczych prawnie chronione.

Na terenie powiatu ma siedzibę ponad 3,5 tys. podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w rejestrze REGON.    Firmy najczęściej prowadzą działalność związaną z handlem i naprawą pojazdów samochodowych (28,5%), rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem (14,5%) oraz budownictwem (11,4%).

Samorząd powiatu przasnyskiego priorytetowo traktuje rozwój gospodarczy i konkurencyjność powiatu wyrażającą się w tworzeniu warunków do inwestowania na jego terenie. Kluczowy jest wart 34 mln zł zrealizowany unijny projekt „Poprawa infrastruktury technicznej terenów inwestycyjnych w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej” w Sierakowie koło Przasnysza, utworzenie na tym obszarze Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz dynamiczne działania samorządu powiatowego skierowane na utworzenie stref gospodarczych na terenie całego powiatu.

Historia, dziedzictwo, kultura:

Powiat przasnyski położony w północnej części Mazowsza utworzony został w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest Przasnysz. Najstarsze dzieje ziem powiatu przasnyskiego podobnie jak w innych powiatach północnego Mazowsza związane z pojawieniem się człowieka na tych terenach datuję się na okres 9000-4500 r. p.n.e. W początkach X w. nastąpiło nasilone zaludnienie terenów okolic Przasnysza i ziem nad Orzycem kierujące się z Mazowsza północnego i rejonu ciechanowskiego. W okresie tym Mazowsze znalazło się w sferze zainteresowań i we władaniu piastowskich Polan, stąd też od początków państwowości polskiej osadzano załogi wojskowe w strażnicach, przy których powstawały później miasta Mława, Przasnysz, Ostrołęka, Łomża. Przasnysz jako osada targowa  w 1230 r. miał otrzymać przywilej Konrada Mazowieckiego na założenie miasta. W początkach czasów nowożytnych tereny powiatu przasnyskiego były już dobrze zasiedlone, zwłaszcza w okolicach Przasnysza i Chorzel.

Powiat Przasnyski wspiera szeroko pojętą kulturę na swoim terenie, co znacząco wpływa na jakość i skalę lokalnej działalności kulturalnej. W powiecie cyklicznie odbywa się szereg imprez, do których m.in. należą: „Dni Przasnysza i Ziemi Przasnyskiej”, Dożynki Powiatowo-Gmino-Miejskie; Dni Chorzel; Wybory Miss Mazowsza; inscenizacje bitew, które toczyły się na terenie Powiatu Przasnyskiego; „Przaśnik” – wręczenie statuetki Przaśnika osobom zasłużonym dla ziemi przasnyskiej. Odbywają się tu wystawy fotograficzne , wystawy malarskie, spektakle teatralne, wystawy twórców ludowych, koncerty w ramach WOŚP, miejsko-powiatowe przeglądy recytatorskie, plastyczne, piosenki i keyboardzistów, uroczystości związane z Dniem Niepdległości.  Na terenie powiatu mieszka wiele osób, zasłużonych działaczy i twórców kultury, którzy poprzez swoja aktywność mają ogromny wpływ na lokalną sztukę. W zakresie ich dokonań znajdują się prace z takich dziedzin jak malarstwo, rzeźba, fotografika, twórczość plastyczna oraz twórczość literacka.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.