]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Zatory

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Zatory, ul. Jana Pawła II 106, 07-217 Zatory

tel. (29) 741 03 94, 741 03 87, fax (29) 741 03 94

e-mail: ugzatory@wp.pl

Strona www: www.zatory.pl

Powierzchnia: 12 130 ha, w tym 7 198 ha użytków rolnych i 3 935 ha lasów

Liczba mieszkańców: 4 848

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Zatory położona jest w południowo-wschodniej części powiatu pułtuskiego. Jej zachodnią  naturalną granicę, na długości około dziesięciu kilometrów, stanowi rzeka Narew. Na ponad 12 tys. ha obszaru Gminy, blisko 2/3 stanowią użytki rolne, pozostałą część pokrywają  lasy.

Gminę Zatory charakteryzują dobre warunki dla rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego oraz rolnictwa ekologicznego i korzystne warunki środowiskowe dla produkcji  zwierzęcej i roślinnej a jednocześnie sprzyjające warunki przyrodniczo-krajobrazowe. Istnienie podstawowej infrastruktury technicznej oraz bliskie sąsiedztwo Warszawy powodują, że coraz istotniejszym elementem gospodarki gminy Zatory staję się turystyka, w szczególności turystyka letniskowo-wypoczynkowa.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Inwestycje – m.in. przebudowy dróg gminnych, budowa boiska ORLIK 2012, place zabaw, remonty świetlic wiejskich, remont Stacji Uzdatniania Wody w Zatorach.

Historia, dziedzictwo i kultura: Pierwsza wzmianka o Zatorach pojawiła się już w XV wieku. Obok zabytkowego kościoła znajduje się tu pałac barokowo-klasycystyczny z XVIII wieku i dziewiętnastowieczne budynki dworskie. Zespół ten otacza park krajobrazowy z początku XIX wieku z licznymi okazami lipy drobnolistnej, niektóre o pięciometrowym obwodzie pnia. W Zatorach umiejscowiony jest cmentarz żołnierzy niemieckich poległych podczas I wojny światowej. Na cmentarzu parafialnym znajduje się wykonany z piaskowca, w kształcie sarkofagu, nagrobek rodziny Radziwiłłów oraz  marmurowy Grób Nieznanego Żołnierza.

W Pniewie drugim po Zatorach ośrodku życia społeczno-kulturalnego i religijnego  warto zwiedzić kościół pw. św. Piotra i Pawła, zbudowany w latach 1912-28 według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Godny uwagi i odwiedzin jest także  zespół dworski z 1897 roku w Gładczynie (murowany dworek i otaczający go park) oraz  drewniany wiatrak holenderski z drugiej połowy XIX wieku w Lemanach.

Jeśli chodzi o kulturę, to na terenie gminy Zatory działa Gminna Biblioteka Publiczna oraz Kuźnia Kurpiowska – izba regionalna w Pniewie.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.