]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Iłża

Dane teleadresowe:

Urząd Miejski w Iłży, ul. Rynek 11, 27-100 Iłża

tel. (48) 341 22 00, 616 31 35, fax (48) 616 33 00

e-mail: ilza@ilza.pl

Strona www: www.ilza.pl

Powierzchnia: 255,82 km2

Liczba mieszkańców: 15 568

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Iłża jest jednym z piękniejszych miast powiatu radomskiego. Położona w dolinie rzeki Iłżanki na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Niziny Mazowieckiej, na trasie Warszawa – Rzeszów. Na terenie gminy występuje 9 pomników przyrody, które są pod opieką Konserwatora Przyrody. Znaczną część gminy Iłża stanowi Obszar Krajobrazu Chronionego: „Iłża – Makowiec” Obszar ten jest bardzo malowniczy ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu, występujące rzeki oraz kompleksy leśne.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Iłża jest gminą rolniczo – przemysłową. Dominuje sektor gospodarki prywatnej. Na terenie gminy działa ok. sześciuset podmiotów gospodarczych, z tego większość w samej Iłży. Z pracy na roli utrzymuje się większość mieszkańców gminy, w rolnictwie zatrudnionych jest ok. 70% ludności. Gmina jest właścicielem terenów inwestycyjnych o powierzchni 10 ha, które stanowią podstrefę „Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA” z możliwością ich powiększenia. Najbardziej rozwojową dziedziną przedsiębiorczości jest turystyka.

Historia, dziedzictwo i kultura: Początki osadnictwa na tym terenie sięgają XI w. p.n.e. o czym świadczy 60 stanowisk archeologicznych. Największe skupisko znalezisk znajduje się po prawej stronie Iłżanki przy szosie do Chwałowic, gdzie odkryto bogate pozostałości osadnictwa wczesnośredniowiecznego i średniowiecznego. W miejscu tym już w XI w. n.e. istniał drewniano-ziemny gródek obronny, usytuowany na sztucznym wzniesieniu, które miejscowa tradycja nazwała „Kopcem Tatarskim”. Wokół grodu rozwinęła się rzemieślniczo – kupiecka osada, a w niej wzniesiony został drewniany kościół. Osada ta już jako Iłża, uzyskała w I poł. XIII w. prawa miejskie (na prawie niemieckim). Jako „stolica” dóbr biskupich w północnej Małopolsce stała się ona ważnym ośrodkiem kolonizacji terenów na północ od Gór Świętokrzyskich, prowadzonej przez bpa Iwo Odrowąża. Od początku I wojny światowej miasto przechodziło z rąk do rąk. Iłża odzyskała niepodległość już w październiku 1918 r. kiedy to żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej rozpoczęli rozbrajanie Austriaków. W 1926 r. Iłża uzyskała ponownie prawa miejskie. Świadectwem bogatej historii Iłży są jej zabytki: 1. Iłża posiada zabytkowy układ urbanistyczny 2. Grodzisko - tzw. "Kopiec Tatarski" 3. Ruiny zamku biskupów krakowskich. 4. Średniowieczne mury obronne – (połowa XIV w.) rozebrane w 1821 r. Obudowane w XVIII wieku domami i budynkami gospodarczymi, były wykorzystywane jako gotowe ścianki i dzięki temu przetrwały do dziś w kilku miejscach starej części miasta. 5. Średniowieczna baszta miejska 6. Kościół farny p.w. Wniebowzięcia NMP z I połowy XVII w. 7. Zespół Kościoła i Szpitala Św. Ducha - kościół murowany erygowany w 1448 r. 8. Piec Garncarski - wzniesiony w połowie XIX wieku 9. Kościół Panny Marii - w miejscu dawnego modrzewiowego z 1472r. 10. Zespół pałacowo – parkowy w Krzyżanowicach. 11. Dom Sunderlandów.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.