]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Nazwa jednostki: Miasto Siedlce

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta Siedlce, Skwer Niepodległości 2, 08-110 Siedlce,

tel. (25) 643 07 00, fax (25) 644 67 49

e-mail: boi@um.siedlce.pl

Strona www: www.siedlce.pl

Powierzchnia: 31,86 km2

Liczba mieszkańców: 77 000

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Siedlce położone są na Wysoczyźnie Siedleckiej, która geograficznie jest częścią Niziny Południowopodlaskiej; między rzekami Muchawką i Helenką. Leżą we wschodniej części województwa mazowieckiego na międzynarodowym szlaku biegnącym niemal przez całą Europę z Lizbony przez Paryż, Berlin do Moskwy. Wiodąca przez nie międzynarodowa linia kolejowa łączy wschód i zachód Europy. Siedlce znajdują się w strefie klimatu przejściowego z przeważającymi wpływami klimatu kontynentalnego.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Siedlce przed 1989, były ważnym ośrodkiem rozwoju przemysłu ciężkiego. Po zmianie systemu w latach 90-tych, został położony nacisk na rozwój gałęzi przemysłu lekkiego, głównie rolno - spożywczego. Obecnie jest to ośrodek przemysłu przetwórczego, głównie spożywczego, maszynowego, mechanicznego i środków transportu. Produkowane są tu lekkie konstrukcje stalowe, narzędzia skrawające, części samochodowe, konstruowane i produkowane są sprężyny techniczne oraz wyroby gięte z drutu. Branżę rolno-spożywczą reprezentują firmy zajmujące się m.in.: przetwórstwem mleka, produkcją alkoholi, czy produkcją wyrobów z drobiu. Do największych zaliczają się: Polimex-Mostostal S.A., Fabryka Narzędzi Skrawających "Fenes", PSI Spółdzielczy Producent Sprężyn. W branży spożywczej dominującą pozycję zajmują Drosed S.A., Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Polmos S.A. Znaczącą zachętą inwestycyjną jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w utworzonej w Siedlcach podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomiczne. Widocznym przykładem zainteresowania inwestorów miastem są inwestycje takich firm jak Stadler Rail AG ze Szwajcarii produkującej nowoczesne pojazdy szynowe czy Valmont Industries z USA produkującej słupy oświetleniowe. Nowoczesne centrum telemarketingowe uruchomiła w Siedlcach spółka Teleperformance Polska.

Najważniejsze inwestycje zrealizowane przez miasto w ostatnich lat to: modernizacja budynku „Sojusz”, Miejskiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury i Sztuki, Miejskiej Biblioteki Publicznej,  budowa: sieci szerokopasmowej, wewnętrznej obwodnicy miasta Siedlce, hali sportowej przy ZSz Nr 2, remont i przebudowa wielu ulic, termomodernizacja szkół, przedszkoli.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Siedlce to miasto z 460 letnią tradycją. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1448 r. Na ukształtowanie przestrzenne dzisiejszych Siedlec miały najważniejszy wpływ cztery czynniki: powstanie wsi Siedlce, lokacja miasta na prawie magdeburskim w 1547 r. przez króla Zygmunta I, założenie rezydencji magnackiej i włączenie okolicznych wsi lub ich części w granice administracyjne miasta. Po II wojnie światowej Siedlce były miastem powiatowym w woj. lubelskim a następnie warszawskim. W 1975 r. zostały stolicą woj. siedleckiego. Od 1999 r. są miastem na prawach powiatu. Dla mieszkańców subregionu Siedlce stały się istotnym ośrodkiem kulturalnym, z aktywnie działającymi placówkami kulturalnymi tj. Miejski Ośrodek Kultury, Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego. Scena Teatralna Miasta Siedlce, NoveKino Siedlce, Biblioteki, Kluby kultury. W mieście działa też wiele grup artystycznych min. formacje taneczne: LUZ i Caro Dance oraz Chór Miasta Siedlce i Teatr ES . Organizowane są tutaj imprezy o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Szczególne uznanie zdobyły: Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz Standards Festival, Międzynarodowy Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru, Dni Siedlec, Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, Hosanna Festiwal, Ogólnopolski Konkurs Poetycki Człowiek, Dobro, Piękno oraz Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej Kamień Wiary. Na środowisko kulturowe miasta składają się również dobra materialne o charakterze zabytkowym. W Siedlcach znajdują się 83 obiekty zabytkowe.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.