]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Przesmyki

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Przesmyki

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Przesmyki, ul. 11 Listopada 13, 08-109 Przesmyki

tel./fax (25) 641 23 11, (25) 641 23 22

e-mail: ugprzesmyki@e-bip.pl

Strona www: www.przesmyki.pl, www.przesmyki.e-bip.pl

Powierzchnia: 11 725 ha

Liczba mieszkańców: 3 608

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Przesmyki położona jest w północno-wschodniej części powiatu siedleckiego, we wschodniej części województwa mazowieckiego. Graniczy z gminami: Korczew, Paprotnia i Mordy z powiatu siedleckiego oraz z gminą Platerów i Łosice z powiatu łosickiego. Gmina Przesmyki obejmuje obszar 11 725 ha (117,3 km2). Użytki rolne zajmują 9 123 ha powierzchni gminy, co stanowi 77,8% jej ogólnej powierzchni. Pozostałe grunty to: - lasy - 2 240 ha, co stanowi 19,1% ogólnej powierzchni gminy.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina wiejska o rolniczym charakterze. Główne źródło utrzymania ludności to praca w rolnictwie. Poza sektorem rolniczym i publicznym mieszkańcy gminy zajmują się drobnymi usługami dla ludności. Zaewidencjonowane podmioty gospodarcze (66) prowadzą bardzo różnorodną działalność usługową głównie w zakresie: handlu – 30, budownictwa 15, transportu – 5. GMINA PRZESMYKI posiada dobry układ komunikacyjny. Ogólna długość dróg publicznych na terenie gminy wynosi około 112 km, w tym około 60 km o nawierzchni twardej ulepszonej (asfaltowej), w tym 32 km gminnych. Przeważają drogi powiatowe, których ogólna długość wynosi około 61 km, natomiast ogólna długość dróg gminnych wynosi około 50 km. Występuje również krótki odcinek drogi wojewódzkiej - 0,5 km, w południowym rejonie. W ostatnim okresie wyremontowano 14 odcinków dróg gminnych o łącznej długości ponad 15 km. Remont dróg polegał na położeniu nawierzchni bitumicznej, poszerzeniu oraz wykonaniu zjazdów, chodników Wykonano siedem odcinków dróg, o długości ponad 12 km nową technologią polegającą na poczwórnym powierzchniowym utrwaleniu nawierzchni żwirowanych kruszywem o różnych frakcjach oraz emulsją asfaltową.

Historia, dziedzictwo i kultura: "W dzień św. Tekli ziemniaki będziemy piekli". Tym hasłem co roku zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Przesmyki i okolicznych gmin na święto ziemniaka w gminie Przesmyki. Festyn integracyjno-rozrywkowy pt. "Dokopiny Ziemniaka" o rozmiarze regionalnym, wpisany do kalendarza stałych imprez wojewódzkich realizuje następujące zadania: - integruje środowisko lokalne, - upowszechnia folklor podlaski oraz dawne tradycje regionalne, - prowadzi edukację ekologiczną, - promuje Gminę i jej mieszkańców, - upowszechnia wiedzę z zakresu produkcji ziemniaka, jego przetwórstwa, a także sporządzania regionalnych potraw ziemniaczanych, - promuje rozrywkę i sport jako właściwy sposób spędzania wolnego czasu. ZABYTKI Kopiec w Zawadach (Majówce) Obiekt wyróżniający Gminę Przesmyki, w skali kraju, poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. 12 maja 1936r. nastąpiło symboliczne sypanie kopca przez całą Gminę Przesmyki. Prace przy jego budowie trwały 2 lata, usypano go z około 30 tys. fyrmanek ziemi. Na ogólnopolską uroczystość otwarcia kopca przybyły najwyższe władze państwowe z Prezydentem Rzeczpospolitej I. Mościckim i Naczelnym Wodzem Sił Zbrojnych Marszałkiem E. Rydzem Śmigłym na czele. Zespół dworsko-parkowy w Dąbrowie Murowany dwór w Dąbrowie został wzniesiony w 1852 roku dla Dobrzyńskich. Później właścicielami byli Bujalscy, a po 1945 roku Ignacy Fonberg. Jest to parterowa budowla z wgłębnym podcieniem kolumnowym od frontu i salonem z wyjściem do ogrodu. Wokół park dworski z połowy XIX w. drzewostan wielogatunkowy, szpalery grabowe. Niewątpliwie jest to znamienny przykład staropolskiego dworku. Zespół dworsko-parkowy z aleją lipową w Łysowie To ruiny zamku z przełomu XVIII/XIX w., pozostałości parku na obrzeżach, szpalery z lip, grabów i jesionów. W latach 1889-1890 we dworze w Łysowie przebywał Stefan Żeromski, jako nauczyciel dzieci ówczesnej właścicielki Anieli Rzążewskiej. Kościół par. M.B. Różańcowej w Łysowie.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.