]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Sokołów Podlaski

Nazwa jednostki: Urząd Miasta Sokołów Podlaski

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta Sokołów Podlaski, ul. Wolności 21, 08-300 Sokołów Podlaski

tel. (25) 781 75 01, fax (25) 781 75 08

e-mail: um@sokolowpodl.pl

Strona www: http://www.sokolowpodl.pl

Powierzchnia: 17,5 km kw

Liczba mieszkańców: 19 231

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Sokołów Podlaski to miasto i gmina na Nizinie Mazowiecko-Podlaskiej, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu sokołowskiego. Miasto znajduje się we wschodniej części województwa mazowieckiego, 30 kilometrów na północ od Siedlec i 100 kilometrów na wschód od Warszawy

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Współczesny Sokołów zajmuje obszar 17,5 km kw. i mieszka w nim 19.231 mieszkańców (wg danych z grudnia 2012 roku). Dominuje przemysł rolno-spożywczy. Do największych zakładów, których produkty znane są na polskim rynku i poza granicami, należy zaliczyć Sokołowskie Zakłady Mięsne "Sokołów" i Okręgową Spółdzielnię Mleczarską. Surowce dla tych zakładów dostarczane są głównie przez producentów, prowadzących gospodarstwa rolne na czystych ekologicznie terenach powiatu sokołowskiego. Wśród zakładów innych branż do czołówki należą: spółka transportowa "Sokołów - Logistyka", PEKAES "Sokołów", Spółka "StalFa", produkująca konstrukcje stalowe, Telefony Podlaskie S.A. - lokalny operator telefonii i dostawca usług internetowych, Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno - Komunalnych Spółka z o.o., świadcząca usługi komunalne, Sokołowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, zajmujące się m.in. budową mieszkań na wynajem. Największe firmy prywatne w mieście to "Jurex", "Aniba" Jaczewscy, "Sawhal", "Reper" i "Topaz". Oprócz dużych firm i spółek działa w Sokołowie Podlaskim ponad 1300 mniejszych podmiotów gospodarczych. Do najczęściej występujących rodzajów działalności należą handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych oraz motocykli, budownictwo, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz przetwórstwo przemysłowe. Sokołów Podlaski dysponuje dobrze rozwiniętą siecią placówek oświatowych, handlowo - usługowych, banków oraz instytucji o znaczeniu ponadlokalnym, dzięki którym funkcjonuje jako centrum instytucjonalno - handlowe, obsługujące ludność miejscową oraz sąsiednich gmin i powiatów. W mieście działa jedenaście banków (w czternastu oddziałach), Oddział ZUS i KRUS, Wydział Zamiejscowy Sądu Rejonowego, Prokuratura Rejonowa, Urząd Skarbowy, Samodzielny Publiczny ZOZ z licznymi poradniami specjalistycznymi oraz cztery niepubliczne placówki opieki zdrowotnej.

Historia, dziedzictwo i kultura: Początki osadnictwa na tych terenach sięgają VI w.n.e. Sokołów należy do tej części Podlasia, która ze względu na swe położenie była typową rubieżą osadniczo - kulturową. Na tym terenie trwały walki prowadzone przez wczesnofeudalne państwo polskie i ruskie, zakon krzyżacki, Jadźwingów i Litwę. Dzieje polityczne tych ziem miały więc wpływ na ich rozwój kulturowy i osadniczy. Okres wczesnego średniowiecza na tym terenie reprezentują dość liczne stanowiska archeologiczne. Dokładnie odtworzono fazy zasiedlania jak i konstrukcje obronne i mieszkalne powstających osad. Znaleziono dowody na istnienie na tym terenie osady w VI i VII w.n.e. Wyniki badań potwierdzają, że w miejscu dawnego gródka, początkowo ruskiego, później polskiego w dolinie rzeki Cetynii poprzez stopniowe zasiedlanie powstała osada - Sokołów. Położony na szlaku wielkim litewskim gródek otrzymał prawa miejskie w 1424 roku. Sokołów, wraz z wsiami Kupientyn i Rogów, został własnością Mikołaja Depeńskiego. W roku 1508 właścicielem miasta został Stanisław Kiszka. W rękach rodziny Kiszków Sokołów pozostawał do 1592 roku, kiedy to przeszedł w ręce Radziwiłłów. Ostatnim właścicielem Sokołowa z rodu Radziwiłłów był książę Bogusław Radziwiłł. Pod panowaniem rodu Ogińskich w Sokołowie rozwijało się rzemiosło. Michał Kleofas Ogiński sprowadził rzemieślników francuskich, którzy rozpoczęli produkcję chustek jedwabnych, kapeluszy, kobierców, płótna i pasów słuckich. W roku 1833 dobra sokołowskie, wraz z miastem, nabył od Michała Kleofasa Ogińskiego dziedzic okolicznych wsi, Karol Kobyliński, który 10 lat później sprzedał je Elżbiecie z Lorentzów Hirschman. Właścicielka, wraz ze spółką akcjonariuszy, wybudowała cukrownię "Elżbietów" (1845) w Przeździatce. W roku 1867 Sokołów przeszedł na własność państwa. W latach 1975-1998 miasto należało do województwa siedleckiego. Od reformy administracyjnej z 1999 roku Sokołów jest ponownie siedzibą powiatu sokołowskiego, w skład którego wchodzi osiem gmin wiejskich i dwa miasta.

 

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.