]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Tłuszcz

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Tłuszcz

Dane teleadresowe:

Urząd Miejski w Tłuszczu, ul. Warszawska 10, 05-240 Tłuszcz

tel. (29) 757 30 16, fax (29) 777 52 52

e-mail: urzad@tluszcz.pl

Strona www: www.tluszcz.pl

Powierzchnia: 10 300 ha

Liczba mieszkańców: 7 914

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Ogólna powierzchnia gminy Tłuszcz wynosi 10.300 hektarów. Lasy zajmują prawie jedną szóstą gruntów. W całej gminie mieszka 19.310 osób, w tym w samym Tłuszczu jest 7.914 mieszkańców (wg stanu na dzień 31.12.2012 r.). Gęstość zaludnienia w gminie wynosi 185 osób/km2. W skład gminy wchodzi 28 sołectw.

Tłuszcz położony jest na Mazowszu, w powiecie wołomińskim. Leży w odległości 34 km na północny wschód od Warszawy. Teren gminy to część Równiny Wołomińskiej, płaski na ogół nizinny, urozmaicony i upiększony lasami. W niektórych miejscach zachowały się fragmenty starych drzewostanów naturalnego pochodzenia, tworząc rezerwat przyrody. Bogata szata roślinna i urozmaicony teren, stwarzają korzystne warunki życia dla wielu gatunków zwierząt. Przez znaczną część gminy przepływa rzeka Cienka z dopływami w II klasie czystości, z jej wód korzysta głównie rolnictwo. Ze względu na małe uprzemysłowienie gmina nie należy do obszarów ekologicznego zagrożenia. Pod względem turystycznym odgrywa raczej rolę tranzytu z Polski centralnej na jej tereny północno-wschodnie. Są tu jednak duże możliwości rozwoju agroturystyki. Stale rozwija się baza noclegowa. Gmina Tłuszcz to też raj dla amatorów Nordic Walking.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Tłuszcz jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Decydują o tym: korzystne położenie komunikacyjne - możliwość transportu drogowego i kolejowego, dostępność mediów - woda, energia elektryczna i gaz ziemny, tereny pod budowę. To również ważny na Mazowszu węzeł kolejowy. Niedaleko od miasta przebiega trasa szybkiego ruchu S8, połączona bezpośrednio z autostradą A2. Na terenie gminy realizowany jest właśnie duży projekt wodno-kanalizacyjny z dofinansowaniem unijnym.

W rolnictwie przeważają drobni producenci, gospodarujący na gruntach kilkuhektarowych, na ziemiach klasy V i IV. Główne kierunki to produkcja mleka, w mniejszym stopniu ziemniaka i mięsa.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Początki Tłuszcza sięgają 1477 r., gdy w lesistej i podmokłej okolicy powstała wieś królewska o nazwie Tłuściec, która wg lustracji z XVI wieku (1565,1580) obejmowała 20 łanów ziemi zagospodarowanej, tj. około 400 ha, a ponadto dwa ogrody. Zamieszkiwało ją wówczas około 250 osób.
Po rozbiorach Polski Tłuszcz znalazł się w granicach zaboru austriackiego, a po wojnie 1809 r. w Księstwie Warszawskim. Po uchwałach kongresu wiedeńskiego w 1815 r. Tłuszcz znalazł się w granicach Królestwa Polskiego.

Decydujący wpływ na rozwój miasta wywarła budowa linii kolejowych. W 1862 r. uruchomiona została kolej warszawsko-petersburska. W 1906 r. uruchomiono tu hutę szkła, działającą do 1923 r. Wieś przekształciła się w osadę typu miejskiego.

W czasie I wojny światowej, w sierpniu 1915 r. wkroczyły do Tłuszcza wojska niemieckie. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. miejscowość znalazła się w rękach wojsk polskich. W czasach II Rzeczypospolitej Tłuszcz rozwijał się nadal. W 1921 r. uruchomiono tu hutę szkła „Przyszłość", w 1936 r. - linię kolejową do Radzymina i Legionowa. Powstała samodzielna parafia, w 1932 r. zbudowano murowany kościół pw. Przemienienia Pańskiego.

Podczas okupacji powstał tu ośrodek III Obwodu „Rajski Ptak" AK. Na terenie Tłuszcza przeprowadzano działania wojenne. Po wyzwoleniu i zakończeniu wojny zdewastowany Tłuszcz zaczął się odbudowywać, a następnie rozbudowywać. W 1967 r. uzyskał prawa miejskie, ale wbrew woli mieszkańców w ramach reformy administracyjnej z 1975 r. znalazł się w województwie ostrołęckim. W 1997 r. powstał okazały ratusz, podjęto budowę nowego kościoła. Od 1983 r. aktywnie działa Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej, inicjator utworzenia Społecznego Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej, pełniącego funkcje naukowe, dydaktyczne i oświatowe. Jednym z symboli miasta jest położona w samym sercu miasta wieża ciśnień z 1912 r.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.