]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Wołomin

Nazwa jednostki: Powiat ziemski wołomiński

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatowe w Wołominie, ul. Prądzyńskiego 3, 05-200 Wołomin

tel. (22) 787 43 01, 787 43 03, 787 43 04, fax (22) 776 50 93

e-mail: kancelaria@powiat-wolominski.pl

Strona www: www.powiat-wolominski.pl

Powierzchnia: 955,37 km2

Liczba mieszkańców: ponad 220 tysięcy

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat wołomiński leży w centralnej części województwa mazowieckiego. Powiat graniczy z m.st. Warszawą oraz powiatami ziemskimi: legionowskim, wyszkowskim, węgrowskim, mińskim.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Powiat Wołomiński pod względem sytuacji gospodarczej można podzielić na dwie części: zachodnia, położona bliżej Warszawy, jest bardziej uprzemysłowiona, działa tam większa liczba podmiotów gospodarczych zajmujących się produkcją przemysłową i usługami. Rozwijają się tutaj branże elektrotechniczna, odzieżowa, chemiczna i spożywcza reprezentowane głównie przez drobne zakłady przemysłowe. Z kolei we wschodniej części powiatu dominuje rolnictwo. Największy udział, spośród użytków rolnych, stanowią grunty orne, na których dominują pola uprawne zbóż. Preferowane jest przede wszystkim rolnictwo indywidualne z przewagą niewielkich gospodarstw. Na efektywne planowanie i realizowanie inwestycji pozwala wdrożony przez Starostwo Powiatu Wołomińskiego Wieloletni Program Inwestycyjny, który określa zamierzenia inwestycyjne na okres pięciu lat i jest corocznie aktualizowany. Program łączy kompleksowy plan rozwoju powiatu i plan finansowy z rozwojem przestrzennym i polityką inwestycyjną powiatu. Działania inwestycyjne obejmują m.in. budowę dróg i chodników, ścieżek rowerowych oraz modernizację i rozbudowę już istniejących obiektów: szkół, domów pomocy społecznej i oddziałów szpitalnych. Do ważniejszych inwestycji o charakterze kulturalnym należy adaptacja zabytkowego pałacu w Chrzęsnem na cele edukacyjno – kulturalne. Mieszkańcy powiatu są dumni z lokalnej historii. W sposób szczególny pielęgnują pamięć o „Cudzie nad Wisłą”, czyli wielkiej Bitwie Warszawskiej 1920 roku, która miała miejsce 14-15 sierpnia w okolicach Radzymina i Ossowa. W każdą rocznicę tych wydarzeń na terenie powiatu organizowane są liczne imprezy patriotyczne, kulturalne i sportowe. Do najważniejszych z nich należą Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich i Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie oraz Międzynarodowy Półmaraton Uliczny „Cud nad Wisłą” na trasie Radzymin – Ossów.

Historia, dziedzictwo i kultura: Powiat Wołomiński może poszczycić się wieloma interesującymi zabytkami, często pięknie wkomponowanymi w malownicze otoczenie. Najważniejszym jest „Perła na Mazowszu” – barokowa Bazylika Mniejsza p.w. Świętej Trójcy w Kobyłce. To jeden z najcenniejszych polskich zabytków budownictwa sakralnego XVIII wieku, projektu Guido Antonio Longhi i Jakuba Fontana. Niezwykle ważnym zabytkiem jest również późnorenesansowy pałac w Chrzęsnem. Zbudowany został w 1635 r. dla Stefana Dobrogosta Grzybowskiego, starosty warszawskiego i kamieńczykowskiego oraz kasztelana lubelskiego. Budowla związana była potem z takimi znamienitymi rodami szlacheckimi, jak Kotarbińscy, Karscy, Maszyńscy, Koskowscy.

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.