]]>

Wrota Mazowsza

e-uslugi.wrotamazowsza.pl

Radziejowice

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Radziejowice

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Radziejowice, ul. Kubickiego 10, 96-325 Radziejowice

tel. (46) 857 71 71, fax (46) 857 71 20

e-mail: urzad@radziejowice.pl

Strona www: www.radziejowice.pl

Powierzchnia: 7 300 ha

Liczba mieszkańców: 5 068

Położenie geograficzno-przyrodnicze:  Radziejowice leżą na nizinie Środkowomazowieckiej w podprowincji Nizin Środkowopolskich ciągnących się równoleżnikowo od dolnego Bugu do górnej Odry. Omawiany obszar obejmuje tereny Równiny Błońskiej oraz wzniesienia Mszczonowskiego (Należących do Kotliny Warszawskiej I Wysoczyzny Rawskiej). Gmina Radziejowice położona jest w zachodniej części województwa mazowieckiego w odległości 45 km od Warszawy.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje:  W Gminie Radziejowice podmioty gospodarcze to przede wszystkim tzw. podmioty "rodzinne" lub firmy jednoosobowe. Zdecydowanie przeważają firmy świadczące usługi transportowe, budowlane, konserwacyjne i handlowe. Podmioty prowadzące działalność produkcyjną stanowią zaledwie kilka procent ogółu podmiotów.

Historia, dziedzictwo i kultura:  Radziejowice jest to miejscowość położona na Mazowszu, przez którą przepływa rzeka dawniej zwana Radziejówką, dzisiaj Pisią Gągoliną. Nazwa osady została utworzona od dawnej nazwy rzeki. Także nazwa rodu, który założył osadę, została utworzona od nazwy rzeki. Nazywali się Radziejowscy, a działo się to w XV wieku. Osada rozwijała się gdyż została utworzona, na tamte czasy, w dogodnych warunkach. W średniowieczu warunki naturalne odgrywały bardzo ważną role np. rolnictwo, gdyż każda osada musiała się sama wyżywić. Dlatego osady powstawały na terenach bogatych w żyzne ziemie. Osada musiała być tak położona, aby w razie wojny można było się obronić. Rzeka, która posiadała liczne rozlewiska, nawadniała i użyźniała okoliczne pola, co umożliwiało uprawę roli. Liczne wyspy i wzgórza stwarzały dogodne warunki do obrony przed nieprzyjacielem. W XV wieku (jak podaje literatura pierwszy znany przedstawiciel rodu) Andrzej Radziejowski zbudował drewnianą osadę, która później kilka razy była rozbudowywana i przebudowywana. Ważną rolę w historii państwa polskiego odegrał Hieronim Radziejowski. Uznawano go za zdrajcę narodowego. Przyczynił się (tak podaje literatura) do najazdu Szwedzkiego (Potopu w 1655r.). Oskarżał władcę Polski Jana Kazimierza o romans ze swoją żoną Elżbietą Słuszczanką. Były przypuszczenia, że król często swą lubą odwiedzał w pałacu. Prawdopodobnie dlatego powstała Aleja Lipowa, która prowadzi w kierunku Mszczonowa. Opowieść głosi, że na cześć każdego spotkania z królem, Elżbieta sadziła lipę. Aleja liczy ok. 3 km więc tych spotkań musiało być wiele. Perłą gminy jest XVII – wieczny Pałac w Radziejowicach z dworkiem modrzewiowym, spełniający obecnie rolę Domu Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki, a także zabytkowy Kościół w Radziejowicach, zabytkowe aleje, cmentarze.

Sprawdź wiadomości w portalu Mieszk@niec

Program Regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Mazowsze. Serce Polski
Unia Europejska - Fundusz Spójności
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.