]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Tarczyn

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Tarczyn

Dane teleadresowe:

Urząd Miejski w Tarczynie, Rynek 8a, 05-555 Tarczyn

tel. (22) 715 79 00, fax (22) 727 81 91

e-mail: tarczyn@tarczyn.pl

Strona www: www.tarczyn.pl

Powierzchnia: 114,15 km2

Liczba mieszkańców: 10 680

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Tarczyn to piękny i zaciszny obszar usytuowany w centralnej Polsce, ok. 30 minut jazdy od Warszawy i Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina. Odwiedzenie naszych terenów jest ułatwione m.in. dzięki ich położeniu w pobliżu międzynarodowych tras - E-67 oraz E-77 oraz, drogi krajowej nr 50 oraz dróg wojewódzkich nr 876 oraz 722. Gmina Tarczyn położona jest w południowej części województwa mazowieckiego, w powiecie piaseczyńskim.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Tarczyn pięknieje, staje się coraz bardziej przyjaznym miejscem do życia, łącząc w sobie standardy nowoczesności i kultywację wspaniałych tradycji. Posiadamy świetne warunki do hipoterapii, uprawiania jeździectwa, turystyki rowerowej i wędkarstwa. W tutejszych gospodarstwach można też skosztować pysznych specjałów tradycyjnej staropolskiej kuchni oraz produktów regionalnych. Innymi atutami tutejszych terenów są, m.in. piękne lasy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego oraz unikalne ekosystemy Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.Zwiedzający gminę mają okazję podziwiać szereg zabytków architektury. Co więcej, na przestrzeni lat Tarczyn przyciągał niezwykłych ludzi. Wśród nich była np. Irena Sendler, mieszkanka miejscowości w latach międzywojennych, legendarna patriotka, która podczas II wojny światowej uratowała z getta warszawskiego ok. 2500 dzieci żydowskich, odznaczona m.in. Orderem Orła Białego i medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Wieloletnia tradycja ogrodnicza sprawia, że tarczyńskie sady przewodzą w produkcji najdorodniejszych owoców w okolicy. Wielu koneserów delektuje się przepysznymi jabłkami, gruszkami oraz najbardziej znanymi ze swego wyjątkowego smaku czereśniami. To tajemnica miejscowego mikroklimatu, czystego środowiska, a przede wszystkim wiedza naszych sadowników, podparta nowoczesnymi metodami produkcyjnymi.Za ciągły, dynamiczny rozwój, za realizację wielu inwestycji infrastrukturalnych, poszanowanie dla ekologii oraz dbałość o rozwój mieszkańców (w zakresie kultury, oświaty, zdrowia, sportu, komunikacji i bezpieczeństwa), Gmina Tarczyn otrzymała szereg wyróżnień. Znaleźliśmy się też wśród niewielu samorządów z województwa mazowieckiego, które spełniły wymagania konkursu i przeszły pozytywnie procedurę weryfikacyjną, zdobywając tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play”. Co więcej, Tarczyn uzyskał takie tytuły jak: „Mazowiecka Gmina Roku”. „Przyjazna Gmina”, „Przyjaźni Środowisku”, „Złota Lokalizacja Biznesu” czy „Aktywna Gmina”.

Historia, dziedzictwo i kultura: Historia Tarczyna sięga wieku XIII, kiedy to nad niewielką rzeczką zwaną dziś Tarczynką zlokalizowano znane w okolicy targowisko. Od tejże funkcji wywodzi się właśnie nazwa osady: Targ, Tarczek, Tarczyn. Niektórzy historycy (m.in. Zdzisław Szeląg) uważają, że nazwa osady Tarczyn, pochodzi prawdopodobnie od osobowej nazwy rodowej - Tarcz (Tarcza, Tarcze). W staropolskich dokumentach miejscowość wymieniana jest jako Tarczin (1284). Tarczyno (1303), Tarczyn (1353,1580), Tharczino (1355, 1241), Tarcynum (1634). Pierwsze wzmianki o opisywanej miejscowości są z 1259 roku. Jak się okazało, dogodne położenie Tarczyna usytuowanego na skrzyżowaniu szlaków handlowych wiodących z Radomia do Warszawy i Zakroczymia oraz z Lublina przez Łowicz do Poznania, spowodowało, że w roku 1353 książę mazowiecki Kazimierz I nadał osadzie prawa miejskie magdeburskie. Ponadto zabiegał o to proboszcz tarczyński Jan, będący równocześnie książęcym kapelanem. Tarczyn wraz z przyległościami stanowił oprócz Warszawy, dawną włość księcia Kazimierza (syna Trojdena). Już wówczas był ośrodkiem parafialnym, i to dość rozwiniętym. Wraz z lokacją wydaną na ręce wspomnianego plebana, książę ufundował tu kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja. Wiedzieć również należy, że w tym miejscu istniał niewielki kościółek parafialny już w XII wieku. W wieku XV miasto miało już dwa kościoły, w tym jeden nieco poza jego granicami, pod wezwaniem Św. Doroty (1490). Wspaniały gotycki kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja, zbudowany w początkach XVI wieku, zachował się do dziś. Do fundacji przyczynili się zwłaszcza Jan Mrokowski, archidiakon warszawski i Marcin, kasztelan warszawski, oraz nieco później w związku z dobudowywanymi kaplicami: Abraham Chełchowski, proboszcz tarczyński będący jednocześnie sekretarzem książąt mazowieckich, Stanisława i Janusza Godnym odnotowania jest fakt wizyty w Tarczynie w roku 1284 księcia Konrada II. Tu bowiem wystawił on dokument dotyczący zamiany wsi Lechacice i Opożdżew na Warkę.

- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -
Liczba wyświetleń: 269