Jednostki samorządowe

Sońsk
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Sońsk
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Sońsk, ul. Ciechanowska 20, 06-430 Sońsk
tel. (23) 671 30 85, fax (23) 671 38 22
e-mail: sekretariat@sonsk.pl
Strona www: www.sonsk.pl
Powierzchnia: 155 km2
Liczba mieszkańców: 7 917
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Sońsk położona jest na południowej granicy powiatu ciechanowskiego, w bliskim zasięgu od miasta Ciechanów – 12 km. Przebiega przez nią linia kolejowa E-65 Gdańsk – Warszawa. Jest to największa gmina powiatu. Ma charakter typowo rolniczy.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Wiodącą funkcją gminy jest rolnictwo rozwijające się na bazie gospodarstw indywidualnych, co wynika przede wszystkim z uwarunkowań środowiska przyrodniczego. Na terenie Gminy funkcjonuje kilka większych zakładów produkcyjnych, w tym Spółdzielnia Mleczarska w Gąsocinie, Norco sp z o.o, Prod-met sp. z o.o., Jagro s.c., FHU Rol-Kup, FHU Plon, FHU Urodzaj. Główne kierunki inwestycyjne to rozwój infrastruktury drogowej i wodno-kanalizacyjnej.
Historia, dziedzictwo i kultura: Sońsk posiada metrykę sięgającą czasów plemiennych. Początków miejscowości Sońsk i jej fundatorów bliżej nie znamy. Jan Żmudziński napisał: „Sońsk to najstarszy, obok wsi Pauki, ośrodek w okolicach Ciechanowa zapewne z XII wieku. Większe pisane wzmianki datowane są na 1385 rok”. Inaczej na problem osadnictwa w Sońsku zapatruje się Artur Falenta w swym artykule. W artykule czytamy, że choć pierwsza wzmianka o parafii Sońsk pochodzi z 1385 roku, to pierwszą świątynię zbudowano tu zapewne w XI wieku. Szlachta z ziemi ciechanowskiej szczególnie licznie uczestniczyła w elekcji Augusta II w 1697 roku. Z terenu gminy Sońsk elekcję podpisało kilkudziesięciu spośród szlachty przedstawicieli rodzin: Bieńkowskich, Burkackich, Chrościckich, Damięckich, Komorowskich, Maruszewskich, Niesłuchowskich. Nazwiska wyżej wymienionych rodzin szlacheckich są nierozerwalnie związane z dzisiejszymi nazwami wiosek. Wiek XIX nie przyniósł ze sobą ładu i pokoju. Obszar gminy Sońsk stał się bowiem terenem energicznych działań wojennych. Początkowo stacjonowali tu Rosjanie, a 25 grudnia 1806 roku po potyczce z gwardią cesarską pod Łopacinem cesarz Napoleon założył kwaterę główną. Mieszkańcy gminy uczestniczyli także w powstaniu styczniowym, choć znane jest tylko nazwisko jednego – Józefa Grabowskiego z Marus, syna Jana i Teki z Brodowskich. W dniach od 16 do 18 sierpnia 1920 roku pod Sarnową Górą miała miejsce bitwa pomiędzy wojskami polskimi i bolszewickimi. Bitwę rozpoczął najazd bolszewików na nieopodal położony Ciechanów. Dopiero po dwóch dniach krwawego starcia bolszewicy wycofali się. Obecnie niedaleko wsi znajduje się pomnik złożony bohaterom, którzy brali w niej udział. Na szczególną uwagę zasługują następujące miejsca, znajdujące się na terenie gminy: Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, Pustelnia w Łopacinie (miejsce kultu Maryjnego), zabytkowy kościół w Ciemniewku, zabytkowy dwór modrzewiowy z XVIII w. w Koźniewie Wielkim, drewniany kościół w Ślubowie.