Jednostki samorządowe
Łaskarzew
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Łaskarzew
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Łaskarzew, Rynek Duży im. Józefa Piłsudskiego 32, 08-450 Łaskarzew
tel./fax (25) 684 50 24
e-mail: ug@laskarzew.pl
Strona www: www.laskarzew.pl
Powierzchnia: 87,53 km2
Liczba mieszkańców: 5 467
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Łaskarzew położona jest w środkowej części województwa mazowieckiego, w powiecie garwolińskim. Tereny gminy należą do wschodniej części Niziny Południowo-Mazowieckiej. Gmina Łaskarzew graniczy z gminami: Górzno, Sobolew, Maciejowice, Wilga i Garwolin. Jest gminą wiejską, w skład której wchodzi 25 sołectw.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: W gminie zarejestrowanych jest ok. 250 podmiotów gospodarczych, zajmujących się głównie przetwórstwem przemysłowym (30%), budownictwem (13%), handlem i usługami (20%). Ponad 60% powierzchni gminy stanowią użytki rolne. Przeważają grunty V i VI klasy. Ponad 90% powierzchni upraw stanowią zboża. Mieszkańcy gminy korzystają z sieci wodociągowej (70% ludności), gazowej (19%) i kanalizacyjnej (11%), w chwili obecnej znajdującej się w fazie rozbudowy. W gminie znajdują się 4 szkoły podstawowe, 1 gimnazjum, 2 przedszkola oraz Dom Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna.
Historia, dziedzictwo i kultura: Osadnictwo na terenie gminy Łaskarzew związane było z rzeką Promnik , szlakami komunikacyjnymi i miastem Łaskarzew, które otrzymało prawa miejskie w 1418 r. na prośbę biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarza z Gosławic i było ośrodkiem dóbr kapituły poznańskiej. Cała północna część gminy stanowiła dobra prywatne szlachty mazowieckiej: Dąbrowa, Izdebno, Wanaty, Uścieniec, Rowy. Południowa i wschodnia część obecnej gminy związana była z leżącym poza gminą prywatnym ośrodkiem dóbr w Chotyni. W południowo-zachodniej części obecnej gminy rozciągał się w okresie staropolskim obszar królewszczyzny z folwarkami w Krępie i Pogorzelcu leżącymi już poza granicą gminy. O indywidualnym charakterze gminy Łaskarzew stanowią zarówno historyczne obiekty budowlane (drewniane domy, zabytki architektury sakralnej, stare młyny, zespoły dworsko-parkowe), miejsca pamięci narodowej (Wanaty, Dąbrowa, Krzywda) jak i liczne stanowiska archeologiczne.