]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Sobolew

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Sobolew

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Sobolew, Rynek 1, 08-460 Sobolew

tel. (25) 682 50 23, fax (25) 683 27 36

e-mail: sobolew@sobolew.pl

Strona www: www.sobolew.pl

Powierzchnia: 94,93 ha

Liczba mieszkańców: 8 363

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Sobolew położona jest w południowo –wschodniej części woj. Mazowieckiego w powiecie garwolińskim. Graniczy z gminami: Maciejowice, Górzno, Żelechów, Trojanów, Łaskarzew. Gmina Sobolew zajmuje powierzchnię 94,93 ha, zamieszkuje ją 8363 mieszkańców. Gmina Sobolew to 16 wsi – 19 sołectw położonych wokół miejscowości Sobolew a wśród nich: Anielów, Chotynia, Godzisz, Gończyce, Grabniak, Kaleń Pierwszy, Kaleń Drugi, Kobusy, Kownacica, Nowa Krępa, Ostrożeń Pierwszy, Ostrożeń Drugi, Przyłęk, Sokół Trzcianka, Sobolew.  Przez teren  Gminy przepływają małe rzeki: Okrzejka, Promnik, Łukówka.

Przez centralny obszar gminy przebiega droga wojewódzka nr 807 relacji Łuków – Żelechów – Maciejowice oraz linia kolejowa Warszawa-Pilawa-Dęblin-Lublin. Przez wschodnią część gminy przebiega droga krajowa nr 17 relacji Warszawa-Lublin.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Sobolew to gmina typowo rolnicza. Ok 94% zajmuje użytki rolne i lasy. Pozostałe 6% stanowią nieużytki, tereny zabudowane, tereny kolejowe, drogi wody. Na terenie gminy dominują gleby bielicowe. W chwili obecnej zwodociągowanych jest 85% gospodarstw. Zbudowano około 80 km gazociągu średniego ciśnienia 650 i przyłączy gazowych. W 2005 r. zakończyła się budowa oczyszczalni ścieków w Sobolewie. Miejscowość Sobolew jest w znacznej części skanalizowana.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Nazwa wsi Sobolew, jak głosi legenda, wywodzi się od pewnej historii związanej z tą wsią i okolicznymi miejscowościami, według której rozciągały się tutaj olbrzymie lasy, w których żyło mnóstwo – soboli. Gmina Sobolew istnieje od roku 1913 roku. Pierwszym sekretarzem tej gminy był Bolesław Ratyński, który funkcję sekretarza pełnił do chwili śmierci to jest do roku 1936. W skład gminy wchodziło 20 wsi. Praca w Zarządzie Gminnym opierała się o samorząd Gminy, w skład którego wchodzili radni i pracownicy Zarządu w liczbie czterech osób. Po wojnie początki gminy datują się od wiosny 1945 roku, była to gmina obszarowo duża. Do roku 1950 funkcje administracyjne sprawował Zarząd Gminny z siedzibą w Sobolewie. Po reaktywowaniu Samorządu Lokalnego w 1990 roku liczba radnych w Radzie Gminy liczy 20 osób. W czerwcu 1990 roku Wójtem Gminy, który jest jednocześnie przewodniczącym sześcioosobowego Zarządu Gminy, został wybrany Pan Waldemar Zaręba a po Jego rezygnacji od 30 sierpnia 1990 roku funkcje tę pełni Andrzej Koszutski. Od roku 2002 Wójta Gminy wybieramy w powszechnych wyborach, nie ma Zarządu Gminy a liczba radnych wynosi 15 osób.

Zasoby dziedzictwa kulturowego
• Kopiec Kościuszki w Nowej Krępie upamiętniające bitwę pod Maciejowicami;
• Grodzisko w Kaleniu Drugim będące pozostałością fotyfikacji;
• Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sobolewie;
• Kościół pw. Świętej Trójcy w Gończycach

W ostatnim czasie powstał Gminny Ośrodek Kultury. Istnieje świetlica wiejska oraz Gminna biblioteka w Sobolewie wraz z filią w Gończycach.  W bibliotece zorganizowano czytelnie internetowe zapewniają one łatwy dostęp do Internetu, dając możliwość dotarcia do cennych źródeł wiedzy i informacji. Korzystanie z czytelni jest bezpłatne. Można ją odwiedzać w godzinach otwarcia placówki.
Na terenie gminy występują przedmioty gospodarcze  dające zatrudnienie okolicznym mieszkańcom. Największym z nich jest firma SANTE s.c. A. Kowalski Sobolew, zajmuje się branża spożywczą. Pozostałe przedsiębiorstwa to P.P.H. SOGAR s.c. Z W Wiśniccy – garbarnia, SEWIM Sp. z o.o. Jej flagowym produktem jest profesjonalny sprzęt rehabilitacyjno-kulturystyczny.

panorama miasta z kościoła panorama miasta z kościoła
Liczba wyświetleń: 540