Jednostki samorządowe

Żelechów
Nazwa jednostki: Gmina Miejska Żelechów
Dane teleadresowe:
Urząd Miejski w Żelechowie, ul. Piłsudskiego 47, 08-430 Żelechów
tel. +48 (25) 754 11 44
email: zelechow@interia.pl
Strona www: www.zelechow.pl
Powierzchnia: 87 km2
Liczba mieszkańców: 8630
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Pod względem administracyjnym gmina Żelechów leży w województwie mazowieckim, powiecie garwolińskim - położona jest przy wschodniej granicy województwa. Pod względem fizyczno-geograficznym rozciąga się na Wysoczyźnie Żelechowskiej, będącej częścią Niziny Południowopodlaskiej. Jest to pofalowany teren, ukształtowany przez procesy okresu zlodowaceń, pokryty w większości polami uprawnymi, rzadziej lasami. Najniżej położone obszary występują w północno-wschodniej części gminy (162 m n.p.m.). W okolicach wsi Kotłówka wysokość bezwzględna dochodzi do 195 m n.p.m. Zgodnie z regionalizacją klimatyczną Polski gmina znajduje się w granicach mazowiecko-podlaskiego regionu klimatycznego.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Żelechów ma charakter typowo rolniczy, przemysł jest tu stosunkowo słabo rozwinięty, większość ludności mieszka na wsi i utrzymuje się z rolnictwa. Na terenie gminy funkcjonuje 1790 indywidualnych gospodarstw rolnych (1462 na wsi i 328 w mieście) o średniej powierzchni 4,4 ha. Większość z nich stanowią gospodarstwa o słabej klasie użytków rolnych.
W gminie Żelechów zarejestrowanych było w 2009 r. 541 podmiotów gospodarczych. Są to przede wszystkim małe zakłady usługowe, rzemieślnicze i handlowe. Powstające firmy to często placówki rodzinne, które zatrudniają niewielką liczbę osób. W rejestrowaniu działalności gospodarczej występuje duża rotacja.
Na terenie gminy działa kilka zakładów przemysłowych. Jednym z większych jest „Waryński Żelechów” wchodzący w skład grupy holdingowej „Bumar-Waryński”. Zakład produkuje części do hydrauliki siłowej, a także sprzęt do ćwiczeń siłowych i rehabilitacyjnych znany poza granicami Polski. Istnieje również firma „Lemet” produkująca części zamienne do ciągników i maszyn rolniczych.
W mieście działają ponadto zakłady obuwnicze „Piechur Bis” i „Koger”, zakład krawiecki „Talia Bis” oraz firmy: „Ceg-Bruk” - producent kostki brukowej, „Mir-Pak” - producent opakowań tekturowych. Duży wpływ na życie gospodarcze gminy wywiera Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”.
Historia, dziedzictwo i kultura:
Pochodzenie nazwy „Żelechów” nie jest jednoznacznie wyjaśnione. Według starej legendy, w pierwszych wiekach istnienia państwa polskiego w miejscu, gdzie obecnie leży Żelechów, stoczona została krwawa bitwa między oddziałem wojów polskich, a silną watahą Jaćwingów. W bitwie tej Polacy, zwani Lachami, ponieśli klęskę. Przez długi czas okoliczni mieszkańcy opłakiwali tych, co polegli w bohaterskiej walce z groźnym i okrutnym wrogiem. Dla upamiętnienia poległych w boju Lachów i dla wyrażenia bólu i żalu, miejsce bitwy nazwano „Żal Lachów”. Nazwę tę nadano później powstałej tu wsi, zmieniając z czasem „Żal Lachów” na „Żelechów”.
Herb Żelechowa przedstawia w polu zielonym białego łabędzia płynącego po błękitnych falach. Okoliczności powstania herbu nie są znane. Pieczęcie herbowe Żelechowa nie zachowały się. Najstarszy znany wizerunek herbu pochodzi z Albumu Heroldii z 1847 r., w którym skatalogowano herby 455 miast ówczesnego Królestwa Polskiego. Obecny wzór herbu Żelechowa określa Uchwała Nr XI/67/95 Rady Miejskiej w Żelechowie z dnia 30 marca 1995 r.