]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Grodzisk Mazowiecki

Nazwa jednostki: Gmina Miejska Grodzisk Mazowiecki

Dane teleadresowe:

Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim, ul. T. Kościuszki 32 A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel. (22) 755 55 34, fax (22) 755 53 27

e-mail: urzad@grodzisk.pl

Strona www: www.grodzisk.pl

Usługi Urzędu dostępne w formie elektronicznej

Powierzchnia: 107 km2

Liczba mieszkańców: 41 299

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Grodzisk Mazowiecki leży w centralnej Polsce, na Nizinie Środkowo-Mazowieckiej, blisko głównych szlaków komunikacyjnych kraju i liczących się centrów ekonomicznych. To usytuowanie zapewnia nie tylko szybkie połączenie z największym rynkiem stołecznym (30 km do centrum Warszawy), ale daje możliwość łatwego dojazdu do Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania i Gdańska. Istotne znaczenie dla miasta ma przebiegająca przez teren gminy autostrada A2 Berlin – Moskwa.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Atrakcyjne położenie Gminy Grodzisk Mazowiecki stwarza idealne warunki do prowadzenia interesów, dla których istotna jest możliwość łatwego i szybkiego dojazdu do stolicy Polski. W gminie jest zarejestrowanych ponad 5000 firm. Głównymi gałęziami przemysłu są farmaceutyka, branża spożywcza, budowlana, chemiczna i elektrotechniczna. Proinwestycyjna polityka władz miejskich zaowocowała pojawieniem się kilkudziesięciu firm z kapitałem zagranicznym, które stworzyły ponad 3000 miejsc pracy. Jednym z priorytetów władz jest stała rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej. Co roku z budżetu Gminy na inwestycje w tym zakresie przeznacza się 30% wszystkich środków. Już dziś miasto szczyci się wodą z ujęć czwartorzędnych i oligoceńskich, oczyszczalnią biologiczno-mechaniczną, rozbudowanymi sieciami: wodno-kanalizacyjną, gazową, elektryczną i telekomunikacyjną, a także zmodernizowanymi drogami, rozwiniętą komunikacją miejską, nowoczesnym szpitalem, basenem, czy też dużą halą sportowo-widowiskową.

Historia, dziedzictwo i kultura: Dzieje grodu, osady, a potem miasta Grodziska sięgają początków państwa polskiego. Wtedy to na mazowieckiej równinie pojawiło się grodzisko- gród obronny. Na przełomie XIII i XIX wieku w pobliżu dawnej warowni powstała osada targowa, należąca do rodu Grodziskich herbu Ostoja. Około roku 1355 Tomasz Grodziski ufundował we wsi pierwszy drewniany kościół. 22 lipca 1522 roku wieś Grodzisko otrzymało prawa miejskie nadane przez króla Zygmunta Starego. Przełomowym wydarzeniem okazało się uruchomienie pierwszego odcinka Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej ze stacją w Grodzisku Mazowieckim. Dzięki szybkiemu połączeniu z Warszawą miasto weszło w fazę intensywnego Rozwoju, awansując przy tym do rangi ulubionego miejsca wypoczynku mieszkańców stolicy. Do najatrakcyjniejszych obiektów zabytkowych na terenie miasta należą: – murowany kościół parafialny pw. św. Anny, wybudowany w 1687 r.w stylu eklektycznym z renesansowym i barokowym – kaplica pw. św. Krzyża, wybudowana w 1713 r. jako wotum dziękczynne po wygaśnięciu epidemii cholery – barokowo-klasycystyczny dwór Skarbków, wybudowany w II połowie XVIII w.; we wnętrzu znajdują się unikalne polichromie autorstwa Jana Bogumiła Plerscha z 1782 r. Willa „Foksal” o charakterystycznym kształcie lokomotywki, powstała w 1845 r., kiedy otworzono pierwszy odcinek Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, tuż przy dworcu kolejowym z przeznaczeniem na dom zajezdny. Ciekawie prezentuje się również architektura dworca PKP, wybudowanego w latach 20. XX w. Jest on jednym z najpiękniejszych przykładów zastosowania stylu dworkowego w budynkach użyteczności publicznej. Na dworcu swój początek ma niebieski szlak turystyczny do Radziejowic. Jego pierwszy odcinek prowadzi na południe do kościoła pw. św. Anny przez nowoczesny, tętniący życiem pasaż miejski, wokół którego znajdują się liczne sklepy i zakłady usługowe. Nad deptakiem czuwa pomnik Józefa Chełmońskiego, dłuta wybitnego rzeźbiarza, twórcy Warszawskiej Nike – Mariana Koniecznego.

Panorama miasta Grodzisk Mazowiecki Panorama miasta Grodzisk Mazowiecki
Liczba wyświetleń: 369