]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Grodzisk Mazowiecki

Nazwa jednostki: Powiat ziemski grodziski

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatu Grodziskiego, ul. Daleka 11a, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel. (22) 300 85 22, (22) 300 85 23

e-mail: starostwo@powiat-grodziski.pl

Strona www: www.powiat-grodziski.pl

Powierzchnia: 367 km2

Liczba mieszkańców: 84 tys.

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat Grodziski położony jest w zachodniej części województwa mazowieckiego, w odległości ok. 30 km na południowy zachód od Warszawy. To jeden z 42 powiatów Mazowsza. W skład administracyjny Powiatu wchodzi 6 gmin bardzo zróżnicowanych pod względem infrastruktury i walorów przyrodniczych. Gminą miejsko-wiejską jest Grodzisk Mazowiecki – stolica Powiatu. Gminy miejskie to: Milanówek i miasto ogród- Podkowa Leśna. Gminy wiejskie to: Baranów, Jaktorów i Żabia Wola.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Powiat Grodziski jest jednym z najprężniej rozwijających się powiatów na Mazowszu. Jego bogactwem jest różnorodność gmin i dobra współpraca władz samorządowych. Powiat dysponuje ogromnym potencjałem: gruntami pod inwestycje przemysłowe i mieszkaniowe, terenami atrakcyjnymi turystycznie i rekreacyjnie. Położony niepełną godzinę drogi od Warszawy jest doskonałym miejscem relaksu. Na terenie Milanówka znajduje się aż 135 imponujących pomników przyrody wchodzących w skład Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego nadając miejscowości niepowtarzalny charakter miasta – ogrodu. Podobnie miasto – ogród Podkowa Leśna, cała zanurzona w zieleni szczyci się starymi drzewami i rezerwatami przyrody. Wędrując po gminie Jaktorów, w leśnej osadzie w Międzyborowie natkniemy się na pomnik przyrody nieożywionej ,,Wydmy Międzyborowskie”. Niezwykle piękne krajobrazowo lasy - rezerwaty znajdują się również na terenie Żabiej Woli zajmując 1/5 powierzchni tej gminy.

Historia, dziedzictwo i kultura: Do obiektów zabytkowych na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki należą: dwory brata znanego polskiego malarza Józefa Chełmońskiego, doktora Adama Chełmońskiego oraz bratanka, doktora Mateusza Chełmońskiego w Adamowiznie, Kościół pod wezwaniem św. Anny, a także XIX w. dworzec kolejowy, dworek Skarbka oraz willa Foksal. W Milanówku: kościół parafialny pw. św. Jadwigi – w stylu neogotyckim, willa Matulinek – w stylu neoklasycyzmu, willa Potęga – w stylu nawiązującym do baroku, willa Barbarka – stylem nawiązująca do polskiego renesansu. Z kolei Podkowa Leśna w całości uznana jest za obszar zabytkowy. Międzywojenne wille podkowiańskie wyróżniają się stylem nawiązującym do dworków polskich. Najczęściej zaprojektowane wraz z ogrodami nadają miastu unikalny charakter. Tu znajduje się siedziba rodziny Lilpopów, później dom Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku – obecnie Muzeum, kościół pod wezwaniem św. Krzysztofa. Natomiast na terenie gminy Żabia Wola w dobrym stanie zachowane są liczne zabytkowe zespoły pałacowo-parkowe: pałac w Ojrzanowie oraz dworek w Petrykozach. Zabytkiem II klasy jest XIV wieczny kościółek modrzewiowy we wsi Skuły. Zaś na zabytkowym cmentarzu w Żelechowie pochowany jest malarz Józef Chełmoński, którego dworek – muzeum znajduje się w pobliskiej miejscowości Kulkówka (gmina Radziejowice, powiat żyrardowski). Niewątpliwą atrakcją dla turystów będzie zwiedzenie Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Tutaj przez ponad pięćdziesiąt lat mieszkał i pracował wybitny polski pisarz Jarosław Iwaszkiewicz. Z kolei do największych atrakcji Milanówka należy Prywatne Muzeum im. Jana Szczepkowskiego poświęcone pamięci jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy. Wielką ciekawostką jest galeria folkowych instrumentów muzycznych w Grodzisku. W Grodzisku jest jeszcze jedno miejsce, które szczególnie docenią miłośnicy kolei. Izba tradycji EKD WKD gromadzi eksponaty przypominające o początkach kolejki i jej twórców.

Sprawdź wiadomości w portalu Mieszk@niec

Muzeum Muzeum
Liczba wyświetleń: 198