Jednostki samorządowe

Stupsk
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Stupsk
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Stupsk, ul. Henryka Sienkiewicza 10, 06-561 Stupsk
tel. (23) 653 12 54, 653 12 55, fax (23) 653 10 16
e-mail: ugstupsk@poczta.onet.pl
Strona www: www.stupsk.pl
Usługi Urzędu dostępne w formie elektronicznej
Powierzchnia: 118,04 km2
Liczba mieszkańców: 5 024
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Stupsk położona jest na obszarze Północnego Mazowsza, na terenie Ziemi Zawkrzeńskiej, która stanowi zachodnią część Wysoczyzny Ciechanowskiej. Gmina Stupsk leży na trasie Mława-Ciechanów. Graniczy od północy z gminą Szydłowo, od wschodu z gminą Grudusk, od południa z gminami Regimin i Strzegowo, od zachodu z gminą Wiśniewo. Gmina Stupsk jest gminą rolniczą. Użytki rolne zajmują 9523 ha, a lasy 1471 ha.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Stupsk jest gminą rolniczą. Użytki rolne zajmują 9523 ha, a lasy 1471 ha. Położenie na szlaku kolejowym Warszawa-Gdańsk sprzyja rozwojowi gminy i podnosi jej atrakcyjność. Głównym zajęciem mieszkańców jest rolnictwo, chociaż obserwuje się wzrastające zainteresowanie rozwojem działalności usługowej, handlowej i produkcyjnej. W gminie w ostatnich latach nastąpił znaczny rozwój infrastruktury obejmującej budowę sieci wodociągowej, gazowej, kompleksową telefonizację gminy oraz modernizację dróg.
Historia, dziedzictwo i kultura: Na terenie gminy znajdują się cztery kościoły oraz cztery zespoły podworskie jako zabytki chronione w Morawach, Krośnicach, Woli Szydłowskiej oraz Dwór z Dąbku został adaptowany i rozbudowany dla potrzeb Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla chorych na stwardnienie rozsiane. Stupsk jako gród istniał już w XI w. W dokumentach Mogilna z 1065 roku został wymieniony jako Słopsko od prasłowiańskiego stlъpъ ‘słup’, gwarowe i staropolskie stłop. Dla grodu taka nazwa kulturowa była stosowana. Etymologia nazwy miejscowej jasno tłumaczy się dzięki dokumentom historycznym i naturalnym zmianom głosowym Stłopsko na Stopsko → Stupsko.