]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Czosnów

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Czosnów

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Czosnów, ul. Gminna 6, 05-152 Czosnów

tel. (22) 785 00 02, fax (22) 785 00 57

e-mail: sekretariat@czosnow.pl

Strona www: www.czosnow.pl

Powierzchnia: 128,34 km2

Liczba mieszkańców: 8 999

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Czosnów leży 16 km na północ od Warszawy, sąsiaduje z gminami: Leoncin, Łomianki, Leszno, Izabelin, Nowy Dwór Maz., Zakroczym, Jabłonna. Zajmuje obszar pomiędzy Wisłą a Puszczą Kampinoską. Główną oś gminy stanowi trasa E 7, ważna arteria łącząca południową część Polski z wybrzeżem Bałtyku, wzdłuż której lokują się duże firmy polskie i zagraniczne.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Na terenie gminy działa również wiele mniejszych przedsiębiorstw, sklepów, barów i zakładów usługowych. Jest gminą wiejską o charakterze przemysłowo – rolniczym.

Historia, dziedzictwo i kultura: Najwcześniejsze dzieje terenu gminy Czosnów są ściśle związane z historią tutejszych parafii: Łomna i Kazuń Polski. Najstarszą miejscowością gminy Czosnów jest Łomna. Pierwsza informacja o tej miejscowości pochodzi z 1155 roku. Wieś była wówczas ośrodkiem duszpasterskim a jednocześnie własnością klasztoru kanoników z Czerwińska. W 1461 r. biskup A. Bniński darował proboszczowi z Łomny dziesięcinę ze wsi Małocice, która leżała w kluczu żbikowskim dóbr biskupich. Dobra Łomny należały zawsze do opatów czerwińskich. W 1819 roku kasacie uległo opactwo czerwińskie, z którym Łomna związana była przez wieki. W 1846 roku dobra Łomny nabyła Zofia z Rykaczewskich Trębicka. Do starszych miejscowości zalicza się również Kazuń (dawniej Kadzom, Kaszom lub Kazom). Wspomina się o nim w starych dokumentach już w roku 1447 roku. Przypuszcza się, że wieś założyli w XIV wieku książęta mazowieccy. Osadnicy niemieccy i holenderscy stworzyli specyficzną kulturę materialną zagospodarowując obszary zalewowe w dolinie Wisły, obecnie Kazuń Nowy i Cząstków Mazowiecki. Do miejscowości starych zalicza się także Czosnów i Łosią Wólkę (dawniej Daćbóg). Rozległe w średniowieczu dobra Czosnów, należące do rodziny Czosnowskich herbu Kolumna (stąd nazwa miejscowości), z biegiem lat uległy podziałom. Przed 1743 rokiem tereny puszczańskie nie były zamieszkałe. "Desant" osadnictwa w sam środek lasów nastąpił w latach czterdziestych XVIII wieku. Pierwszymi osadnikami byli tzw. budnicy zajmujący się wyrębem lasu i przemysłem leśnym (węglarze, smolarze, popielarze), później rolnicy. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Czosnów zaczął nabierać znaczenia, stając się siedzibą urzędu gminy. Wkrótce powstał Posterunek Policji i Ochotnicza Straż Pożarna. Po II Wojnie Światowej utworzono w Polsce Gromadzkie Rady Narodowe (GRN). W 1974 roku gminę Czosnów w obecnych granicach ustanowiono z trzech GRN, mieszczących się wcześniej w Czosnowie, Kazuniu Polskim i Sowiej Woli.

 

Gmina Czosnów Gmina Czosnów
Liczba wyświetleń: 367