Jednostki samorządowe

Nowy Dwór Mazowiecki
Nazwa jednostki: Gmina Miejska Nowy Dwór Mazowiecki
Dane teleadresowe:
Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Zakroczymska 30, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
e-mail: burmistrz@nowydwormaz.pl
Strona www: www.nowydwormaz.pl
Powierzchnia: 2 821 ha
Liczba mieszkańców: 27 547
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Nowy Dwór Mazowiecki leży na Nizinie Środkowopolskiej w Kotlinie Warszawskiej, w województwie mazowieckim, 34 km na północ od Warszawy, przy szlakach komunikacyjnych: drogowym (trasa szybkiego ruchu Warszawa-Gdańsk), kolejowym (łączącym Warszawę z portami Wybrzeża) i rzecznym (północ - południe). Miasto usytuowane jest na tarasie nadzalewowym pomiędzy Wisłą, Narwią i Wkrą, które łączą się w jego granicach.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: W Nowym Dworze Mazowieckim wg ewidencji REGON3 na koniec 2012 roku były 2 643 firmy. W roku 2011 w porównaniu do roku 2010 ilość firm w Nowym Dworze Mazowieckim uległa zmniejszeniu o 148 tj. o 5,4%, a w roku 2012 w porównaniu do roku 2011 zwiększyła się o 92 firmy tj. o 3,6%. W strukturze firm wg sekcji działalności gospodarczej najwięcej firm w Nowym Dworze Mazowieckim liczą sekcje w kolejności pięciu pierwszych miejsc: 1/ sekcja G - handel hurtowy i detaliczny, naprawy - 791co stanowi 29,9% ogółu firm, 2/ sekcja F - budownictwo - 280 co stanowi 10,6% ogółu firm, 3/ sekcja C - przetwórstwo przemysłowe - 208 co stanowi 7,8% ogółu firm. 4/ sekcja M - działalność profesjonalna, naukowa, techn. - 200 co stanowi 7,5% ogółu firm, 5/ sekcja S i T- pozostała działalność usługowa -186 co stanowi 7% ogółu firm. W strukturze firm wg sekcji działalności gospodarczej przeważają firmy sekcji G - handel detaliczny, hurtowy i naprawy – 29,9% ogółu firm, następnie sekcji F - budownictwo – 10,6% ogółu firm, sekcji C przetwórstwo przemysłowe – 7,8% ogółu firm, sekcji M - działalność profesjonalna, naukowa, techn. – 7,5% ogółu firm oraz sekcji S i T - pozostała działalność usługowa – 7% ogółu firm. Łącznie firmy z pięciu sekcji działalności gospodarczej stanowią 62,8% wszystkich firm w Nowym Dworze Mazowieckim. Nowy Dwór Mazowiecki to miasto nowoczesne, bezpieczne, atrakcyjne dla mieszkańców, inwestorów i turystów, miasto rozwijającej się gospodarki wykorzystującej doskonałe powiązania komunikacyjne, w tym lotnisko wraz z otaczającymi je terenami, malowniczo położone w widłach Narwi i Wisły z kompleksem zabytkowo-fortecznym Modlin Twierdza stanowiącym unikalne tło dla spotkań ludzi biznesu i nauki oraz organizowania wypoczynku i uprawiania różnych dyscyplin sportowych.
Historia, dziedzictwo i kultura: Już ponad 600 lat minęło od kiedy Nowy Dwór Mazowiecki otrzymał Prawa Miejskie z rąk Księcia Mazowieckiego Ziemowita III, za panowania Ludwika Węgierskiego. Wcześniejsza historia miasta nie jest niestety do końca poznana. Nie zachowały się bowiem dokumenty, które w sposób nie pozostawiający wątpliwości wskazywałyby na konkretną datę utworzenia grodu. Na Pierwsze najstarsze ślady działalności ludzkiej na terenie miasta natrafiono w XIX wieku podczas prac archeologicznych. Znaleziono wówczas grób z epoki neolitu (4-2 tys. lat p.n.e.), z ośmioma szkieletami ludzkimi. Wskazuje to, że już wtedy ludy koczownicze doceniały i wykorzystywały dogodne położenie obecnych terenów miasta w widłach Wisły i Narwi. Kolejnym istotnym znaleziskiem było ujawnienie pierwszych śladów osiadłego trybu życia na terenie miasta. W 1962r. odkryto ślad siedliska ludzkiego, którego wiek archeolodzy oceniają na ok. 1700 lat p.n.e. Większość znalezisk, jak to często bywa, ujawnionych zostało przypadkowo. W 1980 r. pogłębiano koryto rzeki Narew, przed i za mostem. Wówczas natrafiono na szczątki łodzi datowanej na I w. n.e., grot włóczni z wieku XV oraz miecz z XVII wieku. Na terenie Nowego Dworu odnajdywano również szczątki wymarłych zwierząt. Natrafiono m.in. na ząb mamuta i róg tura na dnie Narwi oraz możdżeń tura, który odnaleziono na dnie Wisły przy moście w Kazuniu. Czasy średniowiecza niosą ze sobą dokładniejsze informacje o mieście. Nowy Dwór najprawdopodobniej został utworzony przed rokiem 1233, jego założycielem był Konrad I Mazowiecki. Pierwsza wzmianka o Nowym Dworze pochodzi z dokumentu z roku 1294, gdzie wojewoda mazowiecki, Jan herbu Nałęcz występuje jako właściciel Nowego Dworu. Nazwę wskazującą na miasto znaleźć można również w innych, późniejszych dokumentach średniowiecznych. Nowy Dwór wówczas nazywano w różny sposób, Nowidwor circa fluvium Narew (Nowy Dwór Nad Rzeką Narew) (dokument z 1355r.), Nova Curia (Nowy Gmach), Nova Aula, później także Novidwor, Nouidwor, Nowodwor.