]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Piaseczno

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Piaseczno

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, ul. Kościuszki 5, 05-500 Piaseczno

Sekretariat: tel. +48 (22) 701 75 00, fax +48 (22) 756 70 49

e-mail: urzad@piaseczno.eu

Strona www: www.piaseczno.eu

Powierzchnia:  12823 ha

Liczba mieszkańców: 69992

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina leży na obszarze Równiny Piaseczyńskiej. Stanowi ona brzeżną część Kotliny Warszawskiej w strefie jej styku z Wysoczyzną Rawską. Gmina Piaseczno rozciąga się pomiędzy Lasem Kabackim, a terenem Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Lasy stanowią ponad 25 proc. powierzchni całego obszaru gminy. Gmina włączona jest do warszawskiego obszaru chronionego krajobrazu, którego celem jest ochrona wyróżniających się krajobrazowo ekosystemów.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Z tego powodu Piaseczno cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców aglomeracji warszawskiej chcących uciec od zgiełku wielkiego miasta. Dawne tereny rolnicze stopniowo przekształcają się w zespół zacisznych, czystych i nowoczesnych osiedli podmiejskich. Władze gminy przygotowując kolejne plany zagospodarowania przestrzennego tworzą warunki dla inwestorów zainteresowanych budową zarówno rezydencji, domów jednorodzinnych jak i budynków wielorodzinnych. Chętni, którzy właśnie tutaj zechcą kupić mieszkanie zaskoczeni będą relatywnie niskimi cenami. Na początku 2013 roku gmina Piaseczno przekroczyła oficjalnie 70 tys. mieszkańców, łączy więc cechy typowo miejskie związane z intensywną rozbudową oraz dużym rynkiem usług z kameralnością i dostępnością terenów zielonych charakterystyczną dla małych miejscowości. Jak potwierdzają ogólnopolskie rankingi Piaseczno od lat należy do gmin przeznaczających najwięcej funduszy na rozbudowę infrastruktury. W poprzednich latach głównie na rozwój systemu kanalizacji i wodociągów obecnie w największym stopniu na rozwój zaplecza oświatowego oraz budowę dróg. Mieszkańcy Piaseczna i okolic korzystają również z rozbudowanego zaplecza rekreacyjnego i wielu propozycji imprez kulturalnych. Dzięki zaangażowaniu naszych mieszkańców bogate życie kulturalno-artystyczne trwa tu cały rok. Z pewnością i dziecko, i dorosły mieszkaniec znajdą coś interesującego dla siebie. Piaseczno jest w stanie zaoferować potencjalnym inwestorom i przyszłym mieszkańcom wygodne warunki pracy i życia w przyjaznym człowiekowi otoczeniu bez utraty walorów dużego miasta. Kluczowe jest tu dobre skomunikowanie ze stolicą. W porozumieniu z ZTM do Piaseczna dojeżdża 7 autobusów podmiejskich, funkcjonuje linia nocna oraz trzy linie wewnętrzne. Kosztem 1,3 mln zł rocznie utrzymany został w 2013 r. wspólny bilet na kolej i autobusy.

Historia, dziedzictwo i kultura: Ambicją samorządu jest rewitalizacja kolejnych przestrzeni w starej części miasta, tak aby stanowiły o tożsamości tego miejsca i integrowały mieszkańców. Odrestaurowany został rynek miejski, który stał się chętnie odwiedzanym miejscem przez spacerowiczów. W najbliższym czasie rewitalizacji poddany ma zostać park miejski, skwer Kisiela obok urzędu miasta oraz Górki Szymona - teren rekreacyjny na obrzeżu miasta z wydmami oraz możliwością wynajęcia kajaków. Przed wakacjami w centrum miasta oddany ma zostać do użytku jeden z największych w Polsce skate parków, rozpocznie się też przebudowa stadionu miejskiego, który gmina odkupiła od Klubu Sportowego Piaseczno. Te wszystkie działania sprawić mają, że mieszkańcy postrzegać będą Piaseczno nie jako sypialnię Warszawy ale swoje miejsce na ziemi.

Rynek w Piasecznie Rynek w Piasecznie
Liczba wyświetleń: 953