]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Prażmów

Nazwa jednostki: Gmina wiejska Prażmów

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Prażmów, ul. Piotra Czołchańskiego 1, 05-505 Prażmów

tel. (22) 727 01 77, 727 05 22, 727 03 53, fax (22) 727 01 77 wew.13

e-mail: kancelaria@prazmow.pl

Strona www: www.prazmow.pl

Powierzchnia: 86,41 km2

Liczba mieszkańców: 9448

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Prażmów położona jest w południowej części powiatu piaseczyńskiego. Rozległe tereny leśne Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, malownicze wsie i dolina rzeki Jeziorki sprawiają, że gmina stanowi naturalne zaplecze wypoczynku dla mieszkańców zurbanizowanych okolic Piaseczna. Oddalenie od ośrodków miejskich powoduje, że dociera tu mniej osób, a w czasie wycieczki po wspaniałych lasach można liczyć na niczym nie zmącony relaks i odpoczynek. Na terenie gminy znajdują się dwa rezerwaty przyrody.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Bliskość aglomeracji warszawskiej i rozwój gospodarczy powiatu piaseczyńskiego powoduje, że coraz więcej mieszkańców znajduje zatrudnienie poza rolnictwem. Dynamicznie rozwija się indywidualne budownictwo mieszkaniowe. Szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszą się miejscowości w północnej i wschodniej części gminy, zwłaszcza te położone w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej do Warszawy. Na terenie gminy nie ma dużych, uciążliwych zakładów przemysłowych. Rozwijają się natomiast mniejsze firmy produkcyjne i handlowe, a także usługi. Zarejestrowanych jest ok. 760 podmiotów gospodarczych. Gmina inwestuje przede wszystkim w rozbudowę i modernizację bazy oświatowej, budowę wodociągów oraz dróg gminnych i oświetlenia. Na terenie gminy znajdują się dwie szkoły podstawowe i dwa gimnazja publiczne – w Prażmowie i w Uwielinach. Obie dysponują nowoczesnym zapleczem sportowym. Ponadto w 2012 roku udało się zbudować nowoczesny plac zabaw przy szkole w Uwielianch i oddać do użytku kompleks boisk sportowych Orlik 2012.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Pierwsze wzmianki historyczne o Prażmowie oraz znajdującej się tu parafii pochodzą z początku XV wieku. Od roku 1468 do 1768 właścicielami Prażmowa i okolicznych miejscowości była rodzina Prażmowskich herbu Belina. Kolejnymi właścicielami dóbr prażmowskich – do końca XVIII wieku - była rodzina Roztworowskich herbu Nałęcz. Na początku XIX w. Prażmów kupił Piotr Czołchański herbu Sas, pięć lat później Wilhelm Antoni von Klewitz. Od 1805 roku przez sto lat Prażmów należał do rodziny Ryxów herbu Pierścień, w XX wieku kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W okolicach Prażmowa miały miejsce liczne bitwy i potyczki. W okresie „potopu” na miejscowym cmentarzu pochowano żołnierzy szwedzkich. W czasie powstania styczniowego stoczona została bitwa między wojskami carskimi, dowodzonymi przez generała Mallera-Zakomelskiego i oddziałem powstańczym, dowodzonym przez Grabowskiego. Pierwsze wzmianki o parafii w Prażmowie pochodzą z roku 1406. Znajdował się tu kościół drewniany, spalony w czasie działań wojennych w 1656 roku. Murowany kościół został wzniesiony na początku XIX wieku przez Piotra Czołchańskiego, dokończenie budowy i wystrój wnętrza ufundował Franciszek Ryx.

Sprawdź wiadomości w portalu Mieszk@niec

Urząd Gminy Prażmów Urząd Gminy Prażmów
Liczba wyświetleń: 1077