]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Drobin

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Drobin

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta i Gminy Drobin, ul. Marszałka Piłsudskiego 12, 09-210 Drobin

tel. (24) 260 14 41, fax (24) 260 10 62

e-mail: umgdrobin@plo.pl

Strona www: www.drobin.pl

Powierzchnia: 143,2 km2

Liczba mieszkańców: 8 396

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Drobin o powierzchni 143,2km leży w północno zachodniej części Niziny Mazowieckiej na skrzyżowaniu dróg krajowych 10 i 60 i zamieszkują ją 8396 mieszkańców.  

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Aktywny wypoczynek zapewnia mieszkańcom Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drobinie z kompleksem boisk i nowoczesną halą sportową. Na Miłośników wędkarstwa czekają pięknie zagospodarowane stawy w centrum Drobina, gdzie członkowie PZERil koła nr 7 w Drobinie, organizują w lecie Pikniki Seniora. Nasze amatorskie zespoły artystyczne m.in. orkiestra dęta OSP, Szkolny Zespół Ludowy Karolinki, zespoły wokalne Feniks, Zawsze Razem, Uśmiech Seniora swoimi występami uświetniają wszystkie nasze uroczystości. Jesteśmy organizatorami wielu spotkań, uroczystości i imprez gminnych m.in. finału WOŚP, Dni Drobina, Sygnałów Wolności, Gminnych Dożynek odbywających się u nas każdego roku w ostatnią niedzielę sierpnia. Ważne dla inwestorów jest nasze dogodne położenie komunikacyjne przy skrzyżowaniu dróg krajowych na 10 i 60; infrastruktura gminy zrealizowana jest prawie w 100%. Zapraszamy wszystkich serdecznie do naszej Gminy Drobin. 

Historia, dziedzictwo i kultura:

Z 1172 r. pochodzi pierwsza wzmianka o Drobinie a spotykamy ją w „Historii Polski” Jana Długosza - w 1487 r. Drobin uzyskał prawa Miejskie. - W 1870r. utracił po upadku powstania styczniowego w ramach represji carskich. - 5 września 1939 r. wojska hitlerowskie wkroczyły do Drobina. W czasie kampanii wrześniowej w Kozłowie konały one masakry cofających się z frontu mławskiego żołnierzy bombardując odpoczywające tam oddziały. Dla upamiętnienia tego wydarzenia 1 września o godz. 17:00 każdego roku w Olszynce Kozłowskiej odbywa się uroczysta Masza Polowa. Są zaciągnięte warty i składne wieńce i wiązanki. 19 stycznia 1945 r. Drobin został wyzwolony z spod okupacji 1 lipca 1994 r. Prezes Rady Ministrów Waldemar Pawlak nadał miejscowości DROBIN status miasta. Warto zobaczyć: Grodzisko w Mokrzku położone na niewielkim wzniesieniu, pośród łąk nad rzeką Sierpienicą. Pierścieniowane z XI w. ze śladami drewnianej konstrukcji wałów oraz zabudowy na majdanie. Kościoły: W Łęgu Probostwie znajduje się jeden z bardziej interesujących na Mazowszu gotycki z 1409r.; w Drobinie również gotycki z 1447 r., gdzie na uwagę zasługują nagrobki Anny i Pawła Kryskich oraz ich syna Wojciecha będące arcydziełem sztuki nagrobkowej renesansu i jednym takim pomnikiem w Polsce. Ok. 150 kapliczek i krzyży przydrożnych. Budynek dawnego zjazdu – karczmy tzw. Długi dom, w którym jak głosi legenda, nocowali król Władysław Jagieło i Napoleon Bonaparte. Pomniki przyrody m.in. głazy narzutowe w Kozłowie i Warszewce, lipę drobnoliściastą w Karsach o obwodzie 525 cm i aleję ze 165 topoli. Dwór w Kucharach wzniesiony w 1859r. gdzie również żyła i tworzyła Helena Myszkówna autorka Trendowatej. Odrestaurowany budynek i piękny park są obecnie własnością Związku Buddyjskiego Karma Kagyu i miejscem spotkań buddystów z całej Europy.

Urząd Miasta i Gminy w Drobinie Urząd Miasta i Gminy w Drobinie
Liczba wyświetleń: 235