Jednostki samorządowe
Siedlce
Nazwa jednostki: Powiat ziemski siedlecki
Dane teleadresowe:
Starostwo Powiatowe w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 40, 08-110 Siedlce
tel. (25) 644 72 16, fax (25) 633 95 15
e-mail: starostwo@powiatsiedlecki.pl
Strona www: www.powiatsiedlecki.pl
Powierzchnia: 160 348 ha, 1 603 km2
Liczba mieszkańców: 82 591
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat Siedlecki położony jest we wschodniej części województwa mazowieckiego obejmując tereny wokół Siedlec – miasta na prawach powiatu. W skład Powiatu wchodzi trzynaście gmin: Domanice, Korczew, Kotuń, Mokobody, Mordy, Paprotnia, Przesmyki, Siedlce, Skórzec, Suchożebry, Wiśniew, Wodynie i Zbuczyn. Wszystkie gminy należały do byłego województwa Siedleckiego.
Powiat Siedlecki obejmuje cenne pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, bogate w faunę i florę obszary doliny Bugu oraz równiny południowo – zachodniego Podlasia i wschodniego Mazowsza. Bogactwem jest przyroda, czyste powietrze, rybne rzeki i stawy, piękne grzybowe lasy i rozległe ukwiecone łąki. W związku z małym uprzemysłowieniem, nie występują na terenie powiatu większe źródła zanieczyszczeń powietrza. Przez teren powiatu siedleckiego przebiegają główne szlaki komunikacyjne Wschód-Zachód tj. droga międzynarodowa A-2 i linia kolejowa.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Powiat siedlecki jest rejonem rolniczym. Produkcję zwierzęcą stanowią głównie chów bydła mlecznego oraz mięsnego i trzody chlewnej. W produkcji roślinnej dominuje uprawa zbóż i ziemniaków. Bardzo szeroko rozpowszechnioną działalnością na terenie Powiatu Siedleckiego jest produkcja pieczarek. W obszarze ogrodnictwa dominuje uprawa truskawek i czarnych porzeczek oraz sady owocowe - głównie jabłoniowe.
Dogodne położenie przy ciągu komunikacyjnym i kolejowym, sukcesywnie modernizowana infrastruktura drogowa, niewielka odległość od Warszawy i jednocześnie od granicy wschodniej powodują, że region siedlecki jest dogodnym miejscem dla lokowania inwestycji gospodarczych.
Historia, dziedzictwo i kultura:
Obszar powiatu siedleckiego na przestrzeni lat ulegał wielokrotnym zmianom. Po trzecim rozbiorze Polski ziemie leżące pomiędzy rzekami Bug i Wisła dostały się pod panowanie Austrii. Jedną z pierwszych decyzji Austriaków na naszych ziemiach był nowy podział zajętego obszaru na powiaty. Utworzono wtedy powiat siedlecki, w obszar którego wchodziły części aż pięciu jednostek terytorialnych – tzw. ziem przedrozbiorowej Rzeczypospolitej Polskiej, leżących z kolei w trzech województwach. Przed rozbiorami Wodynie i Seroczyn należały do ziemi czerskiej, Żeliszew i Skórzec – do ziemi liwskiej, zaś obydwie te ziemie stanowiły wschodnią część województwa mazowieckiego. Siedlce, Zbuczyn, i Wiśniew leżały w ziemi łukowskiej, która była najbardziej na północ wysuniętą częścią województwa lubelskiego; Mordy i Mokobody należały do ziemi drohickiej. W początkowym kształcie w powiecie siedleckim znalazły się również Łosice i Sarnaki – część ziemi mielnickiej. Ziemie mielnicka i drohicka stanowiły południowo - zachodnią część województwa podlaskiego. Fakt ten sprawia, iż Powiat Siedlecki również pod względem kulturalnym i społecznym jest obszarem bardzo ciekawym i złożonym, cechującym się unikalną kultura i tradycją lokalną kultywowaną przez mieszkańców.
Ważnym wydarzeniem historycznym mającym miejsce na terenie Powiatu Siedleckiego jest zwycięska bitwa z armią rosyjską rozegrana w dniu 10 IV 1831 r. pod Iganiami. Chwałę oręża polskiego pod wodzą gen. Prądzyńskiego upamiętnia pomnik, wystawiony w setną rocznicę bitwy.
Przebywając na ziemi siedleckiej warto zwiedzić jej zabytki. Do najciekawszych należą: kościół w Mokobodach z przełomu XVIII i XIX w. kościół w Żeliszewie Podkościelnym z drugiej połowy XVIII w., drewniany kościół z 1750 roku w Paprotni, zespół pałacowo – parkowy w Korczewie z 1734 roku, pałac w Mordach z pierwszej połowy XVIII w., zespół pałacowo-parkowy w Stoku Lackim wzniesiony w 1875 roku. Szczególnie warto odwiedzić dworek z połowy XIX w. w Chlewiskach mieszczący obecnie Dom Pracy Twórczej "Reymontówka". Pełni on rolę powiatowego centrum edukacji kulturalnej, historycznej i ekologicznej. Wewnątrz zabytkowego dworu i w okalającym go parku, odbywają się konferencje, koncerty, wystawy malarskie i rzeźbiarskie, spotkania z literaturą, operą i operetką, konkursy recytatorskie, występy chórów i orkiestr dętych, międzynarodowe plenery oraz warsztaty plastyczne i teatralne.
Na terenie Powiatu Siedleckiego działa wiele klubów sportowych preferujących różne dyscypliny sportowe. Największe sukcesy w sporcie wyczynowym odnoszą zawodnicy Wojewódzkiego Ludowego Klubu Sportowego – Iganie Nowe. W klubie działają sekcje podnoszenia ciężarów, lekkiej atletyki i zapasów. Sportowcy trenujący w WLKS zdobyli wiele medali mistrzowskich, także na tak prestiżowych imprezach sportowych, jak igrzyska olimpijskie.