Jednostki samorządowe

Skórzec
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Skórzec
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Skórzec, ul. Siedlecka 3, 08-114 Skórzec
tel. (25) 631 28 91, fax (25) 631 28 91
e-mail: urzadgminy@skorzec.eu
Strona www: www.skorzec.eu
Powierzchnia: 119 km2
Liczba mieszkańców: 7 200
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Skórzec leży w powiecie siedleckim na południowy zachód od Siedlec. Zajmuje powierzchnię 119 km2, co kwalifikuje Gminę do średnich w powiecie. Z ogólnej powierzchni Gminy – 80 % stanowią użytki rolne, 15 % to lasy i grunty leśne oraz 5 % pozostałych. Jakość bonitacyjna gleb jest poniżej średniej w powiecie i kształtuje się na poziomie 0,85. Zamieszkuje ją ok. 7200 mieszkańców.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Siedziba Gminy leży w odległości ok. 12 km od Siedlec. Wszystkie miejscowości mają dobre połączenie autobusowe z Siedlcami. Jest to Gmina typowo rolnicza, z przewagą niewielkich gospodarstw o przeciętnej powierzchni ok. 7 ha. Pewna część rolników prowadzi produkcję specjalistyczną. Są to głównie producenci jaj kurzych, pieczarek, zboża a także żywca wieprzowego i mleka. Nie ma tu żadnych przedsiębiorstw, ale w centrum administracyjnym miejscowości gminnej skupionych jest większość obiektów użyteczności publicznej działających na rzecz ludności i rolnictwa takich jak: Urząd Gminy, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, kościół parafialny, Przychodnia Opieki Zdrowotnej. Oddział Banku Spółdzielczego w Siedlcach, Oddział Poczty Polskiej, Komisariat Policji, Stacja Paliw, piekarnia, 2 zakłady pogrzebowe oraz sklepy różnych branż. Zarejestrowanych jest w Gminie ok. 150 podmiotów gospodarczych, głównie o charakterze handlowym, budowlanym i świadczących usługi w zakresie transportu.
Gmina Skórzec znana jest z troski o ochronę środowiska. Posiada Oczyszczalnie Ścieków wraz z siecią kanalizacyjną. Funkcjonuje również Gminne Wysypisko Odpadów Komunalnych wyłącznie dla własnych potrzeb. Na terenie Gminy zlokalizowana jest również Zbiornica Padliny. Gmina jest w 90 % zwodociągowana, posiada także dobrze utrzymane nawierzchnie dróg i nie ma problemu z dostępem do sieci telekomunikacyjnej.
Gminą Skórzec kieruje Wójt – Stanisław Kaliński, przy pomocy Urzędu Gminy mieszczącego się przy ul. Siedleckiej 3. Zatrudnionych jest w nim 19 pracowników. W siedzibie Urzędu Gminy znalazły swoją lokalizację: Zakład Gospodarki Komunalnej, Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminna Administracja Szkół.
Swoje dyżury w Urzędzie Gminy pełnią również: specjalista Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Siedlcach oraz leśniczy Nadleśnictwa w Siedlcach.
Edukacja odbywa się w 4 szkołach podstawowych oraz 1 gimnazjum. Zatrudnia się wysoko wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, która oprócz obowiązkowych zajęć dydaktycznych angażuje się w różne formy działalności kulturalnej i sportowej. W szkołach działają rożnego rodzaju kółka teatralne oraz uczniowskie kluby sportowe. Wśród klubów sportowych wyróżnia się sekcja tenisa stołowego. Organizuje się także zajęcia sportowe i rekreacyjne dla młodzieży pozaszkolnej. Wszystkie szkoły wyposażone są w pracownie komputerowe.
Gmina posiada tradycje ludowe. Od lat zarządzana jest przez członków Polskiego Stronnictwa Ludowego. W związku z tym organizowane są cykliczne imprezy z okazji świąt majowych, m.in. Święto Ludowe, a także Przegląd Twórczości Teatralnej. Życiem kulturalnym w Gminie zajmuje się również zespół folklorystyczny z Trzcińca, zdobywca licznych nagród i wyróżnień w tej dziedzinie, który swoją obecnością uświetnia wszystkie lokalne imprezy kulturalne i uroczystości patriotyczne.
Prężnie działają Ochotnicze Straże Pożarne, zrzeszające 420 druhów, skupione w 13 jednostkach. 9 jednostek wyposażonych jest w samochody pożarnicze, z których 5 to wozy bojowe. Trzy jednostki wchodzą w skład krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Drużyny strażackie z terenu Gminy Skórzec, w tym: młodzieżowe męskie i damskie, od lat biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych zajmując czołowe lokaty.
W Gminie Skórzec działają dwa stowarzyszenia: Gminny Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Naprzód” Skórzec, który skupia młodzież szkolną i pozaszkolną w różnych sekcjach sportowych oraz Skórzeckie Towarzystwo Dobroczynne skupiające ludzi różnych zawodów, którzy chcą wspomagać rodziny ubogie. Działa również Parafialny „Caritas”.
Historia, dziedzictwo i kultura: Nie ma tu wielu zabytków, a jedynym, znaczącym jest kościół parafialny w Skórcu zbudowany w końcu XVIIIw. w stylu barokowo-klasycystycznym. Istnieją tu dwa zakony: Zgromadzenie Sióstr Sercanek i Zakon Księży Marianów. W centrum wsi, po przeciwnej stronie kościoła, znajduje się pomnik na kopczyku poświęcony obrońcom Wiary i Ojczyzny, wystawiony w 1928r.
Na terenie Gminy występuje wiele urokliwych miejscowości zarówno pod względem krajobrazowym jak i ekologicznym. Ekologicznie czyste tereny występują w rejonie wsi Dobrzanów. Miejscowość położona jest w dolinie rzeki Kostrzyń a barwne łąki i zwarte kompleksy leśne sprzyjają organizowaniu wycieczek pieszych i rowerowych.
Przyszłość Gminy lokalny samorząd dostrzega w jej wielofunkcyjnym rozwoju opartym na restrukturyzacji rolnictwa, rozwoju nieuciążliwego dla środowiska naturalnego drobnego przemysłu z tzw. Otoczenia rolnictwa, budownictwa osadniczego i rekreacyjnego oraz różnorodnych usług. Dominującym kierunkiem w rolnictwie jest produkcja żywności oraz pieczarek. Małe skażenie środowiska naturalnego powinno sprzyjać rozwojowi agroturystyki. W Gminie zarejestrowane jest 1 gospodarstwo agroturystyczne w miejscowości Żebrak.