]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Sochaczew

Nazwa jednostki: Powiat ziemski sochaczewski

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 65, 96-500 Sochaczew

tel. (46) 864 18 40, 864 18 73, fax (46) 864 18 71

e-mail: starostwo@powiat.sochaczew.pl

Strona www: www.powiat.sochaczew.pl

Powierzchnia: 734,80 km2

Liczba mieszkańców: 85 095

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Sochaczew znajduje się 55 kilometrów od Warszawy, 80 kilometrów od Łodzi, 60 kilometrów od Płocka. Tak doskonałe położenie sprzyja lokalizacji baz transportowych, składów celnych, firm logistycznych, czy dużych przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia dla inwestorów są także lokalne tradycje przemysłu włókienniczego i chemicznego. Powiat sochaczewski jest znany również z produkcji wysokiej jakości owoców i warzyw.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Sochaczew znajduje się 55 kilometrów od Warszawy, 80 kilometrów od Łodzi, 60 kilometrów od Płocka. Tak doskonałe położenie sprzyja lokalizacji baz transportowych, składów celnych, firm logistycznych, czy dużych przedsiębiorstw (Zakłady Przemysłu Zbożowego Szymanów, Boryszew S.A., Mars Polska, Bakoma S.A., Pro Logis, Centralny Magazyn Tesco, Uponor Polska, Sarens Polska, Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej „Plecewice” S.A.). Nie bez znaczenia dla inwestorów są także lokalne tradycje przemysłu włókienniczego i chemicznego. Powiat sochaczewski jest znany również z produkcji wysokiej jakości owoców i warzyw.

Historia, dziedzictwo i kultura: Atutem powiatu sochaczewskiego są doskonałe warunki do rozwoju i korzystania z turystyki weekendowej. Bogate dziedzictwo kulturowe, ciekawe muzea, miejsca historyczne oraz wspaniała przyroda otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego i piękno nadwiślańskich krajobrazów sprawią, że czas spędzony w powiecie sochaczewskim będzie miłym przeżyciem. Jedną z atrakcji powiatu sochaczewskiego jest Żelazowa Wola. Znajduje się tu dom w którym urodził się największy polski kompozytor – Fryderyk Chopin. W Żelazowej Woli podczas sezonu wiosenno-letniego odbywają się koncerty fortepianowe. Ważnym miejscem jest też Niepokalanów, nazywany także Mazowiecką Częstochową. Każdego roku przybywa tu wiele pielgrzymek. Założycielem Niepokalanowa był Święty Maksymilian Maria Kolbe. Znajduje się tu Bazylika Najświętszej Maryi Panny Pośredniczki Łask, Muzeum Papieskie, Muzeum Św. Maksymiliana Kolbe oraz Muzeum Strażackie. Niekwestionowaną perłą architektury dworskiej Ziemi Sochaczewskiej jest Pałac Druckich-Lubeckich w Teresinie. Jest przykładem architektury rezydencjonalnej XIX wieku. Kompleks pałacowy otacza malowniczy park krajobrazowy. Rosną tu cenne pomniki przyrody, m.in. dęby szacowane na 350 lat i czerwone buki. Historię Ziemi Sochaczewskiej i okolic prezentuje Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. Znajdują się tu unikatowe kolekcje zbiorów związanych z II wojną światową, które są jednymi z najbogatszych w kraju i za granicą. Muzeum w swoich zasobach posiada wiele cennych pamiątek. Na dziedzińcu muzeum znajduje się ekspozycja plenerowa sprzętu bojowego Wojska Polskiego. Kolejnym muzeum, które posiada bogate zbiory historyczne i uatrakcyjnia ofertę kulturową powiatu jest Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Zgromadzono tu największe w Europie zbiory taboru kolei wąskotorowych. Do przejazdów turystycznych wykorzystywany jest 18 km odcinek zachowanej trasy do Wilczych Tułowskich na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego.

Sochaczew Sochaczew
Liczba wyświetleń: 20