]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Bielany

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Bielany

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Bielany, ul. Słoneczna 2, 08-311 Bielany Żyłaki

tel. (25) 787 80 13, fax (25) 787 80 13

e-mail: ugbielany@poczta.onet.pl

Strona www: www.gminabielany.pl

Powierzchnia: 109,69 ha

Liczba mieszkańców: 3 833

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Bielany położona jest we wschodniej części województwa mazowieckiego. Od zachodu graniczy z gminą Liw, od wschodu sąsiadem jest gmina Repki i Paprotnia, od południa gmina Mokobody i Suchożebry, a od północy z gminą Sokołów Podlaski. Ośrodkiem gminy jest wieś Bielany.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Obszar gminy stanowi płaską i falistą równinę. Ogólna powierzchnia gminy wynosi: 109,69 ha, Gmina Bielany jest gminą typowo rolniczą. Użytki rolne zajmują 77,4%, las 17,1% pozostałe grunty 5,5%. Na terenie gminy brak jest zakładów przemysłowych. Obszar gminy należy do Obszaru funkcjonalnego Zielone Płuca Polski. Do największych inwestycji ostatnich lat należą: budowa hali sportowej przy ZO w Bielanach Jarosławach i odnowa świetlic wiejskich, a także zbiorników wodnych w Paczuskach i Kowiesach.

Historia, dziedzictwo i kultura:

W 1419 roku powstała parafia Kożuchów, niedługo później również parafia Rozbity Kamień. W latach 1919 – 1954r. gmina istniała jako Gmina Kowiesy, a od 1973 r. po reaktywowaniu gmin utworzono Gminę Bielany. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie siedleckim, a od 1998 r. położona jest w województwie mazowieckim. Na terenie Gminy Bielany funkcjonują 3 placówki oświatowe i 10 jednostek OSP, a także następujące instytucje: Biblioteka Publiczna, Zakład Gospodarki Komunalnej i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Do najciekawszych obiektów zabytkowych możemy zaliczyć kościół drewniany w Rozbitym Kamieniu i Pałac w Patrykozach obdarzony mianem „Perły Podlasia”.

Hala sportowa w Bielanach-Jarosławach Hala sportowa w Bielanach-Jarosławach
Liczba wyświetleń: 277